Skarb Atlantów

Okładka książki Skarb Atlantów Agnieszka Stelmaszyk
Okładka książki Skarb Atlantów
Agnieszka Stelmaszyk Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Kroniki Archeo (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kroniki Archeo (tom 2)
Zielona Sowa
2011-04-20
2011-04-20
przygoda historia starożytna Grecja Grecja Atlantyda Jacek Pasternak archeologia

Okładka książki Sekret białej damy Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Sekret białej ... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Ag...

Zacznę od plusów: ciekawostki o Grecji, mitologii i archeologii super, piękne ilustracje, sama przygoda tez w sumie ok ale niestety minusy tej książki powodują, że czytało mi sie ją dosyć ciężko, zwłaszcza na głos. Autorka zdecydownie nie ma talentu do dialogów i do nakreślania wyrazistych postaci. Dziwny szyk zdania, często bardzo dziwaczne i mało naturalne słowa czy zdania wypowiadane przez dzieci. Również imiona bohaterów są irytujące. Do tego za dużo tych wszystkich zbiegów okolicznosci pozwalających odkryc zagadkę. No i postaci dzieci jest jak dla mnie zbyt wiele, są bardzo mało charakterystyczne, w sumie czy cos powie/zrobi Ania czy Mary Jane czy blizniaki - jest to obojetne dla akcji, móglby to byc każdy z nich.

Czytam te różne opinie i nadziwić się nie mogę - tak jakbyśmy zupełnie inną książkę czytali! Dla mnie jest to książka bardzo słaba i na pewno po inne pozycje z tej serii nie sięgnę ani nikomu ich nie polecę. Językowo gorzej niż źle, autorka rozpaczliwie zmaga się z językiem polskim i niestety przegrywa. Zupełnie nienaturalny szyk zdań typu "-Chodźcie! - Ziutek powiedział" (to oczywiście przykład zmyślony, chodzi mi o zjawisko przestawienia podmiotu z orzeczeniem przy dialogach),cały czas to zmieniałam przy czytaniu na głos dzieciom, humorystyczne wpadki typu "zagruchotała słodziutko", generalnie język niezdarny, toporny i ani trochę nie angażujący. A akcja - cóż, agent 007 to przy niejakim Bartku po prostu cienki Bolek, zdarzenia są równie prawdopodobne co w dowolnym bondzie. Bohater przewraca się (dosłownie) o cenne znaleziska archeologiczne, przy akompaniamencie tłumu specjalistów (oczywiście ślepych, głuchych i niekumatych) sam znajduje wszystkie artefakty i odgaduje kody w nadprzyrodzonym rozbłysku intuicji trochę jeszcze podbarwionej romantyzmem. Gniot do potęgi nie wiem której, domyślam się, że to produkcja taśmowa i że w którymś odcinku genialny Bartek odkryje Bursztynową Komnatę i przewiezie ją do muzeum w kieszonce szortów. Ale to już nie ze mną!

Paczka dobrze nam znanych przyjaciół wyjeżdża na wakacje do Grecji. Bartek przez przypadek znajduje tajemniczą pieczęć i poznaje ładną dziewczynę z Grecji, Klejto. Mary Jane od razu zauważa, że Bartkowi podoba się Greczynka i staje się zazdrosna. Klejto mówi im o jej dziadku, który kiedyś był rybakiem. Dzieci przypuszczają że on może coś więcej wiedzieć o pieczęci i postanawiają z nim porozmawiać. Rozmowa okazała się bardzo ciekawa, ponieważ starzec opowiedział im ciekawe legendy, które mogą mieć coś wspólnego z pieczęcią. To nie wszystko, ponieważ dziadek dziewczyny mówi im o czymś jeszcze... Chcecie się dowiedzieć co?To bardzo pomoże im w rozwikłaniu zagadki... A do tego niedaleko pewien Profesor Barry Fleming rozpoczyna tajne poszukiwania pod wodą. Czego szukają? Jak dalej potoczą się losy przyjaciół? I czy to wszystko ma ze sobą jakiś związek? Możecie się tego dowiedzieć biorąc po tą przygodówkę :)
Trzy słowa: przygoda_przyjaźń_tajemnica
Polecam :)

Drugi tom to także dobrze napisana, ciekawa i fascynująca książka z walorem edukacyjnym. Doskonale kontynuuje to, co znamy z tomu pierwszego i choć powiela schemat, to intryguje i czyta się świetnie.

Bogaty świat, barwne postacie i szalone przygody stanowią zaletę tej powieści mimo powtarzających się wciąż żartów o „myciu uszu”. Końcówka zaś zapowiada kolejną tajemnicę.

Druga część "Kronik Archeo" jest o wiele lepsza od pierwszej. Tu już znamy bohaterów, a akcja pełna wielu niespodziewanych zwrotów wciąga nie pozwalając odłożyć książki. Wiele informacji o Grecji i humor bohaterów to kolejne elementy tej książki, które przemawiają za tym, że to świetna pozycja, którą po prostu trzeba poznać.

To była niezapomniana przygoda! Tym razem podziwialiśmy Grecje i tego typu widoczki. Akcja była bardziej rozwinięta i mimo, iż powieść nie jest dedykowana dla mojego przedziału wiekowego to również odczuwałam (czasami) grozę. Uśmiechałam się do głównych postaci
oraz martwiłam się o nich.
W treści znajdziecie również malutki wątek romantyczny, lecz bardzo uroczy! Ten tom został wytypowany do mojej listy ulubionych książek ;).

Polecam!!

oraz martwiłam się o nich.

Kolejny tom wspaniałej serii o dzieciach archeologów-
Mary Jane, Martinie, Jimie Gardnerami i Bartku i Ani Ostrowskimi. W tej części spędzają wakacje w Grecji na Krecie. Kiedy są na plaży Bartek postanawia wyruszyć, żęby zwiedzić okolicę. Gdy już wraca w pyle wulkanicznym znajduje gemmę, niestety ziemia osuwa się spod stop chłopca, a on sam spada. W ostatniej chwili ratuje go dziewczyna o imieniu Klejto. Razem z ze swoimi przyjaciółmi i Klejto próbują odkryć skarb Atlantów. Okazuje się, że nie jaki profesor Flemming również go poszukuje, tylko czy on również ma dobre zamiary? Książka bardzo wciągająca, z historycznymi elementami, można z niech dużo wynieść jednocześnie dobrze się bawiąc. Polecam. :)

Kolejny tom wspaniałej serii o dzieciach archeologów-

Ciekawa pozycja dla dzieci: przyjemne z pożytecznym, gdyż zawiera wiele interesujących ciekawostek historycznych.

ekstra serdecznie polecam:))))))))

ekstra serdecznie polecam:))))))))

Uwielbiam obrazki w tej książce i ciekawostki- idealne dla młodych czytelników, którzy jednocześnie interesują się historią!

• Kroniki Archeo

Dodaj cytat z książki Skarb Atlantów