„Chąśba” Katarzyny Puzyńskiej – polska mistrzyni kryminałów wkracza do świata fantastyki

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
09.11.2021

patronat lubimyczytać.plOpowieści niesamowite, los i fatum. Kto właściwie pisze scenariusz ludzkiego życia? Codzienność śmiertelników bywa uwarunkowana przez wielką historię i skrywane pragnienia. Jednak czy istnieje szansa, aby zmienić nasze przeznaczenie? „Chąśba”, najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej, to wyjątkowa i oczekiwana książka, w której bestsellerowa autorka kryminałów eksperymentuje z gatunkiem fantasy. To naprawdę oryginalna, nieoczywista formalnie, bardzo zaskakująca propozycja.

„Chąśba” Katarzyny Puzyńskiej – polska mistrzyni kryminałów wkracza do świata fantastyki

Chąśba Katarzyna PuzyńskaLipowo, psychologia, kryminały i mity

Katarzyna Puzyńska to jedna z najbardziej cenionych i najchętniej czytanych polskich pisarek specjalizujących się w literaturze kryminalnej. Z wykształcenia psycholog, przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii, specjalizuje się w tworzeniu nieoczywistych intryg, a także bardzo sugestywnych obrazów – związanych z naturalnym pejzażem, lokalnym kolorytem, a także emocjami swoich bohaterów. Puzyńska zadebiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która stanowi otwarcie bestsellerowej serii o Lipowie. To swoisty mikroświat, w którym melancholia łączy się z tajemnicą, zbrodnia z karą, a natura z namiętnością. Nic dziwnego, że autorka historii takich jak „Martwiec”, „Pokrzyk” czy „Rodzanice” w końcu odważyła się, aby swój artystyczny talent przekuć na formę literatury fantastycznej.

Ponowny debiut, czyli „Chąśba”, nieoczywista fantastyka

Mity i legendy. Dawne podania, folklor, aura niesamowitości. W gatunkowych konwencjach związanych z fantastyką można zapisać bardzo intrygujące historie, w których niemożliwe tak naprawdę nie istnieje. Podkreśla to również Katarzyna Puzyńska, dzieląc się swoimi oczekiwaniami w stosunku do premiery powieści „Chąśba”.

„Kocham fantasy. Dla mnie to gatunek, w którym twórca ma największą wolność i radość z pisania. I drżę przed tym drugim debiutem jeszcze bardziej niż przed pierwszym”

– napisała na swoim facebooku twórczyni serii o Lipowie.

Puzyńska, której prozę przyrównuje się niekiedy do twórczości szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg, zyskała szansę, aby ponownie zapisać się w świadomości fanów. Zwłaszcza że „Chąśba” to wyraz bardzo nieoczywistej literatury fantastycznej. Autorka deklaruje ponadto, że „Emocje są naprawdę duże, bo to moja wyczekana «książka marzenie» (zawsze chciałam napisać coś w tym gatunku). Czym w takim razie jest tak oczekiwana powieść?

Nadprzyrodzone moce, władza i namiętności

Gniew sił przyrody, przedwiecznej matki natury. Obecność istot nie z tego świata, rusałek, utopców, leszego i stolemów. Pragnienie władzy, uczuciowe namiętności, a wreszcie nadprzyrodzone moce, które warunkują życie śmiertelnych i nieśmiertelnych bohaterów. „Chąśba” to niezwykle umiejętnie opracowana mozaika motywów – dobro i zło, fatum, przeznaczenie, pradawne rytuały i mitologiczny obraz świata. Katarzyna Puzyńska pisząc swoją książkę, odwołała się do wierzeń przodków, przedchrześcijańskiej religii Słowian. Mistrzyni kryminałów otworzyła przed nami tajemny świat bóstw Peruna i Swaroga, a nawet wcześniejszymi bohaterami panteonu, choćby Rodem, który wraz z rodzanicami przędły niż życia człowieka, aby ułożyć ostateczną drogę na resztę dni śmiertelnika. Jest w opowieści Puzyńskiej trudne do uchwycenia piękno, które odnosi się do świata mitów i legend, a równocześnie uniwersalnych prawd i namiętności.

Ścieżki przeznaczenia, mityczne losy bogów, herosów i ludzi

Zamir, Strzebor i Mora to bohaterowie, którzy wywodzą się z różnych światów, odmiennych porządków, a jednak muszą stanąć razem – ramię w ramię – w imię rozwiązania tajemnicy. Jeśli zastanawiacie się, co mają wspólnego zrzędliwy starzec z drewnianą nogą, znany jako kat, zwyczajny chłopak, który raczej stroni od przygód, a także pewna charakterna niewiasta, to okazuje się, że odpowiedź nie jest wcale tak jednoznaczna, jak można byłoby myśleć. Pojawia się bowiem pewna przepowiednia wołcha, słowiańskiego kapłana, maga, który podsunął im pierwsze nieoczywiste podpowiedzi. Okazuje się bowiem, że ze świątyni w grodzisku wykradziona zostaje tarcza powierzona mieszkańcom przez Jarowita, boga wojny i wiosny. Gniew nadludzi potrafi być potężny, a katastrofa wydaje się nieunikniona. Dodatkowo dochodzi do morderstwa na kobiecie, a w osadzie pojawia się dziwny chromy chłopiec. Ścieżki przeznaczenia rozpisane są na niecodziennych bohaterów, których sekrety życia przedstawia nam Katarzyna Puzyńska.

Katarzyna Puzyńska

Sekrety natury, zbrodnie i fatum – fantastyczna wizja zapisana w książce „Chąśba”

Dlaczego rusałki tak pilnie strzegą swoich sekretów? Co symbolizuje naprawdę tarcza boga wiosny i wojny? Czy bogowie interesują się ludźmi? A może śmiertelni są tylko pionkami w grze przedwiecznych? „Chąśba” to opowieść o krwawych rytuałach, wielkich namiętnościach, historii i legendach, które żyją w folklorze, ludowych sagach, magicznych mitach. Katarzyna Puzyńska w niezwykły sposób opisuje sprawę śmierci Bolemiry, ucieczki Strzebora, definiując przy tym, czym jest matczyna miłość, a czym pragnienie żądzy – posiadania władzy. Pojawiają się strzygi, upiory, utopce, wąpierze, pradawne przepowiednie. Jest w całej historii ukryte piękno związane z mocą natury, rytuałami tańca, obrzędowością i wierzeniami. Sekrety natury, zbrodnie i fatum – „Chąśba” to prawdziwie fantastyczna wizja zapisana na kartach powieści, która powinna się spodobać nie tylko fanom gatunku, nie tylko też miłośnikom twórczości Puzyńskiej. Polska mistrzyni kryminałów i thrillerów określiła nową jakość, łamiąc gatunkowe schematy, a jednocześnie wpisując się w oczekiwania czytelników, którzy szukają prawdziwie różnorodnej książki fantasy.

Legendy i wierzenia Słowian, moc „Chąśby”

Skomplikowane relacje między sacrum a profanum – światem boskim a przemijalnością śmiertelników. Mity, które pozwalają na nowo spojrzeć na codzienną rzeczywistość, a także historię. Aura grozy, opowieści niesamowitej, a do tego zbrodnia, miłość i władza. Katarzyna Puzyńska w bardzo świadomy sposób wykorzystuje swoje literackie doświadczenie, określony temperament, ale także czytelniczy gust, dzięki któremu „Chąśba” to polska na wskroś unikalna. Odnosząca się do słowiańskich legend i podań, mocy zaklętej w literaturze. Nieoczekiwane zwroty akcji, intrygujący problem moralny, klasyczne archetypy i motywy związane z fantasy, a także słowiański koloryt – oto elementy, które sprawiają, że w pewnym sensie ponowny debiut Katarzyny Puzyńskiej może być jedną z najgłośniejszych, a na pewno wyjątkową emocjonalną podróży do świata.

Katarzyna Puzyńska

Katarzyna Puzyńska o „Chąśbie” specjalnie dla serwisu lubimyczytać.pl

Powody, dla których zdecydowałam się wejść w świat fantastyki są dwa. Po pierwsze kocham fantastykę. Kryminały oczywiście też, ale fantastyka (a zwłaszcza high fantasy) to moja miłość absolutna. Dla mnie to jest gatunek, w którym twórca ma największe pole do popisu i największa wolność. Bo niejako może wszystko. Nie jest w żaden sposób ograniczony (są jakieś tam zasady, ale hej – zasady są po to, żeby je łamać). A ponieważ tak kocham ten gatunek, to bałam się z nim zmierzyć od razu – zaczęłam wiec pisanie od kryminału. Ale gdzieś tam w środku miałam marzenie, żeby jednak napisać fantastykę. Drugim powodem jest to, że bardzo potrzebowałam odpoczynku od sagi o Lipowie. Nie dlatego, że mi się znudziła. Po prostu te książki niosą ze sobą bardzo duży bagaż emocjonalny. Zawierają dużo osobistych elementów. Potrzebowałam od tego odpocząć.
Po drugie, mitologia i demonologia Słowiańska zawsze była mi bliska i się nią interesowałam. W moich kryminałach też się przecież pojawia (co widać nawet w tytułach – „Utopce”, „Rodzanice” itd.). W „Chąśbie” mogłam dać upust tej swojej miłości.

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) - z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożnym stadem - psami i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką.

„Chąśba” to jej pierwsza powieść fantasy, choć kocha ten gatunek całym sercem. Oprócz tego jest autorką kryminałów oraz książek non-fiction. Lipowska saga to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym. Prawa do publikacji powieści Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. Z kolei reportaże Puzyńskiej - „Policjanci. Ulica”, „Policjanci. Bez munduru” i „Policjanci. W boju” przedstawiają służbę funkcjonariuszy Policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.

W 2019 roku wspólnie z Fundacją wydawnictwa Prószyński i S-ka przeprowadziła z sukcesem I charytatywną akcję #NIEBIESKIM, z której dochód został przekazany Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Z okazji jubileuszu stulecia Polskiej Policji za książki „Policjanci. Ulica” i „Policjanci. Bez munduru” otrzymała od Komendanta Głównego nagrodę w kategorii „Policja w literaturze”.

Przeczytaj fragment książki „Chąśba”.

Chąśba

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Powieść „Chąśba” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł na podstawie książki „Chąśba” we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka


komentarze [20]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
potarganerude 17.11.2021 18:03
Czytelniczka

Nie mogę się doczekać, kiedy "Chąśba" trafi w moje ręce. <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Malwi 11.11.2021 10:12
Czytelniczka

Teraz czytam. Trochę ciężko mi się w nią wgryźć ale może dlatego że fantazy to nie moje klimaty. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 11.11.2021 09:02
Czytelniczka

Ja jestem na etapie czytania sagi o Lipowie, która bardzo fajnie się rozkręca, a gatunek fantasy to dla nie dla mnie, aczkolwiek nie mówię NIE, bo niewykluczone, że kiedyś z ciekawości sięgnę po tę ksiażkę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ela_Serdeczna 10.11.2021 09:58
Czytelniczka

Już "połknęłam"! To jest super! Czyta się świetnie. Jest mrok kryminału i niepowtarzalny klimat! Jeśli podobał Wam się Wiedźmin, Gra o tron, Hobbit czy Władca pierścienia - to pokochacie CHĄŚBĘ! Liczę na kontynuacje!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 11.11.2021 21:03
Czytelniczka

Wymieniłaś arcydzieła fantastyki, twór Puzyńskiej nawet się nie ociera o ten poziom.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ela_Serdeczna 18.11.2021 16:23
Czytelniczka

Tak się składa, że mogę mieć odmienne od Twojego zdanie.
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ela_Serdeczna 18.11.2021 16:24
Czytelniczka

A z drugiej strony Batali - skąd tyle jadu, żeby pisać TWÓR?
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rysava 10.11.2021 09:37
Czytelniczka

Z sagą o Lipowie się poddałam. Ale tego tworu chętnie spróbuję 😎

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rysava 10.11.2021 09:42
Czytelniczka

U, edit. Poczytałam trochę recenzji. I chyba sobie daruję, bo uwielbiam słowiańskie klimaty, a z tego co tu czytam, to autorka potraktowała temat po łebkach. Więc jednak biała flaga w kierunku Puzyńskiej z mojej strony

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis 09.11.2021 22:00
Bibliotekarz

Łał, piękne foty.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 12.11.2021 14:27
Czytelnik

Foty jak foty ale te tatuaże 😂

W jednym z prestiżowych magazynów naukowych, „International Journal of Dermatology”, opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego na grupie ponad 2 tysięcy dorosłych osób - wytatuowanych i tych, którzy nigdy nie zdecydowaliby się na taką ozdobę. Badanych zapytano o wiele bardzo intymnych kwestii. Pytania dotyczyły m.in. zaburzeń psychicznych,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 12.11.2021 15:22
Bibliotekarz

Ło bosze! Mam wytatuowane całe plecy i oba ramiona. Niestety nie odnotowałem kłopotów ze zdrowiem, ani relacjami ani psychiką. Jestem nienormalny zatem  😅

Na focie widać jeszcze lunulę a to symbol pogański. A jak wiadomo poganie zabijali chrześcijan... no, wnioski wyciągnie sobie każden jeden 😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PawelM 12.11.2021 18:11
Bibliotekarz

Też mam wydziarane plecy i ręce. Jednak ta pani nie dość, że nieco przegięła, to jeszcze ten motylek na szyi wygląda mocno kretyńsko. Ale nie mój cyrk, nie moje małpy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 12.11.2021 19:11
Bibliotekarz

Ha ha, każdy ma takie tatuaże na jakie zasłużył :P Volenti non fit iniuria.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
lacerta 09.11.2021 18:08
Czytelniczka

Jestem bardzo ciekawa tej strony twórczości Katarzyny Puzyńskiej. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 09.11.2021 22:33
Czytelniczka

Przeczytaj tę recenzję 1/10 na lc, to przestaniesz być ciekawa ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Malwi 11.11.2021 10:16
Czytelniczka

Być może fanom fantazy może się podobać. Ja jednak zdecydowanie wolę kryminały które wyszły spod pióra pani Kasi. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 11.11.2021 21:01
Czytelniczka

No właśnie fanom fantasy się nie podoba, bo są przyzwyczajeni do poważnego traktowania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
father_brush 07.04.2022 00:52
Czytelnik

Dlaczego wypowiada się pani w liczbie mnogiej? Mnie bardzo się podobała, a jestem równocześnie "fanem fantasy"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 09.11.2021 11:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post