Współtwórca (wraz z Johnem Grinderem) programowania neurolingwistycznego (ang. NLP). Ukończył studia z filozofii i psychologii na University of California, Santa Cruz. Bandler jest uważany za jednego z twórców NLP. Początkowo pracował z Johnem Grinderem, od lat 80. rozwijał NLP z innymi autorami. Aktualnie Bandler mieszka w Londynie i naucza razem z Johnem La Valle oraz Paulem McKenna. 27 stycznia 2004 zmarła druga żona Bandlera. Napisał kilkanaście książek o NLP. Po tym, jak zakończył współpracę z Johnem Grinderem, Bandler stopniowo rozwijał własne koncepcje w innym kierunku, tworząc takie technologie jak DHE i NHR, mające być w zamierzeniu rozszerzeniem NLP. W ostatnich latach uczy NLP, które pozbawione jest większości dawnego żargonu i złożonych, teoretycznych konstrukcji. Opiera się przede wszystkim na bezwarunkowej afirmacji radości życia, optymizmie i otwartości na zmiany. Około 1980 Bandler zaczął nadużywać kokainy i alkoholu. W 1986 został oskarżony o zabójstwo swojej studentki – prostytutki i narkomanki Corine Christesen. Zabójstwo popełniono na narkotykowej imprezie z udziałem Corine, Bandlera i jego przyjaciela. Bandler został obroniony przez swojego prawnika, którego też uczył NLP. Sąd nie zdołał ustalić, kto z dwóch podejrzanych popełnił zbrodnię. W 1996 Bandler złożył pozew przeciwko Grinderowi, domagając się uznania wyłączności jego praw autorskich do NLP. Proces zakończył się w 2001 porozumieniem, zgodnie z którym Bandler i Grinder są uznawani za współtwórców NLP.
Jest żywa legendą, ojcem założycielem NLP i autorem książek, które sprzedały się na całym świecie w nakładzie setek tysięcy egzemplarzy. Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym wielu terapeutów, studiuje w college'ach i ośrodkach szkolenia NLP w Stanach Zjednoczonych, Europie i Australii istotę stworzonej przed Blandera mieszanki hipnozy, lingwistyki i precyzyjnego myślenia. Richard jest rozchwytywanym prelegentem, prowadzi warsztaty cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Jest autorem i współautorem książek "Czas na zmianę. Podręcznik hipnotycznego wywierania wpływu", "Magia w działaniu. Sesje NLP Richarda Bandlera", "Alchemia manipulacji" czy "Struktura magii. Kształtowanie psychiki człowieka, czyli więcej niż NLP".http://www.richardbandler.com/
Doświadczenia z poziomu sensorycznego, które nie są oznakowane werbalnie, przeważnie nie przedostają się do świadomości, choć mogą być bardz...
Doświadczenia z poziomu sensorycznego, które nie są oznakowane werbalnie, przeważnie nie przedostają się do świadomości, choć mogą być bardziej intensywne i bardziej przydatne człowiekowi".
Człowiek konstruuje wyobrażenia o tym, jaki powinien być świat, w myśl własnych oczekiwań ustawicznie dąży do tego, by robić wszystko w ten ...
Człowiek konstruuje wyobrażenia o tym, jaki powinien być świat, w myśl własnych oczekiwań ustawicznie dąży do tego, by robić wszystko w ten sam sposób".
Serdecznie polecam tę książkę dla wszystkich którzy chcą się czegoś nauczyć o sobie. Pomaga zapanować nad stresem, i jest lepsza od wizyty u psychologa. Pomaga samemu rozwiązać problemy które nas męczą. Myślę że każdy ma jakieś wspomnienia które go bolą, porażki życiowe. Bandler pomaga sobie z nimi poradzić. I nie stara się mówić Ci co masz robić, albo dla czego to było źle. Nie każe ci się zmieniać ani pracować nad sobą latami. Pokazuje jak w jeden dzień zmienić złe odczucia na dobre. Zastąpić je po prostu sprawiając, że poczujemy się lepiej od razu. Odbudujemy siebie i swoje poczucie własnej wartości.
Fajna książka. Ciekawie obrazuje odczuwanie przez nas wspomnień wszystkimi zmysłami. Sposób manipulowania jakością wspomnień żeby zmienić intensywność ich odczuwania np. Przez wyłączenie z przypominanej sceny słuchu, zamiast filmu zdjęcie, czy oddalenie całej sceny od nas. Kto przeczyta to wie o czym mówię.
Wbrew pozorom to co napisał Bandler o działaniu naszego umysłu w swojej książce to prawda- niestety w POPRAWIE ŻYCIA NIE POMAGA- jest to książka dla zaawansowanych osób.
Aby sobie pomóc w zmianie sposobu myślenia należy zacząć od podstaw polecam Psychologię behawioralno-poznawczą, a konkretnie dwie książki.
"Umysł ponad nastrojem" Christine Padesky
"Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Trening" Glenn R. Schiraldi
Po ich przeczytaniu można wrócić do ciekawostek zawartych w pozycji Bandlera.