Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maciej Zięba OP

- Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, publicystyka literacka, eseje, filozofia, etyka, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), religia
- Urodzony: 6 września 1954
- Zmarły: 31 grudnia 2020
Były prowincjał polskich dominikanów. Ur. w 1954 r. we Wrocławiu. W 1978 ukończył fizykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie pracował naukowo jako fizyk w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Związany od 1973 r. z kręgami opozycji demokratycznej, był członkiem zarządu a później wiceprezesem wrocławskiego KIK. W sierpniu 1980 został ekspertem regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny „Solidarności Dolnośląskiej”, potem dziennikarz „Tygodnika Solidarność” w Warszawie. W sierpniu 1981 wstąpił do Zakonu Dominikanów, w którym w 1986 r. złożył śluby wieczyste. W 1987 otrzymał święcenia kapłańskie. W 1997 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Filozofii PAT. W 1988/89 r. był stypendysta Uniwersytetu w Eichstätt, w 1990 r. Catholic University of America (Waszyngton), a w 1991 r. American Enterprise Institute w Waszyngtonie.
Opublikował książki: „Biało-czarne zapiski”, „Chrześcijaństwo-demokracja-kapitalizm” (wraz z M. Novakiem i A. Rauscherem SJ), „Po szkodzie? Przed szkodą?”, „Demokracja i antyewangelizacja”, „Niezwykły pontyfikat”, „Papieże i kapitalizm”; jak również kilkaset artykułów w prasie krajowej m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Przeglądzie Politycznym”, „Znaku”, „Etosie”, „Odrze”, „Res Publice” oraz prasie zagranicznej. Jego prace tłumaczone były w USA, Anglii, Niemczech, Czechach i na Ukrainie. Od 1990 r. był wykładowcą należącego do Papieskiej Akademii Teologicznej Kolegium Filozoficzno-Teologicznego O.O. Dominikanów, od 1991 r. wykładał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 1994 r. na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
W latach 90. uczestniczył w kilkudziesięciu seminariach i konferencjach oraz wygłaszał gościnne wykłady na wyższych uczelniach w Polsce, USA, Włoszech, Czechach i na Ukrainie. Był członkiem rady programowej Studium Generale Europa przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Centrum im. Adama Smitha w Warszawie oraz kwartalnika myśli politycznej „Civitas”. Współzałożyciel i członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Założyciel i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie.
W latach 1998-2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.
- 85 przeczytało książki autora
- 144 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Dopiero z czasem „nawróciłem się” pod wpływem Papieża, ucząc się przy tym od niego, że w każdej sytuacji należy dostrzegać godność człowieka jako osoby oraz że nigdy nie mamy do czynienia z sytuacją czystego dobra i czystego zła. Rzeczywistość, zwłaszcza ta ludzka, jest znacznie bardziej zniuansowana, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Dlatego, nie zamykając oczu na istniejące podziały i nie obawiając się etycznej oceny, trzeba się uczyć szukać dobra wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. I wspierać jego budowanie. A – co najważniejsze – zawsze szanować ludzką godność. Także wśród naszych adwersarzy, a nawet osób postępujących niegodziwie.
Dopiero z czasem „nawróciłem się” pod wpływem Papieża, ucząc się przy tym od niego, że w każdej sytuacji należy dostrzegać godność człowieka...
Rozwiń ZwińDlatego też katolicy (...) powinni interesować się tematyką gender, gdyż dzisiejsza kultura nadal nader często zbudowana jest na męskich wzorcach, a ani ideologiczny feminizm dążący do pełnego zrównania kobiet i mężczyzn na "męskich" warunkach, ani genderyzm unieważniający różnice płciowe, nie odkryją "geniuszu kobiety", o którym pisał Jan Paweł II w "Liście do kobiet". I dlatego wyznawcy Chrystusa, otwarcie przeciwstawiając się ideologii genderyzmu, powinni przede wszystkim dążyć do głębokiej transformacji kultury, a stąd też do wyeliminowania wszelkich prawnych, społecznych, politycznych i ekonomicznych form nierówności między mężczyznami i kobietami.
Dlatego też katolicy (...) powinni interesować się tematyką gender, gdyż dzisiejsza kultura nadal nader często zbudowana jest na męskich wzo...
Rozwiń ZwińPodsumowując całość nauczania Pisma Świętego o bogactwie i bogaceniu, kładzie ono nacisk na trzy aspekty. Po pierwsze, bogactwo musi być osiągane etycznymi środkami. Po drugie, człowiek nie może się dać owładnąć dążeniu do pomnażania bogactwa, bogacenie nie może się stać podstawowym celem jego życia. I wreszcie po trzecie, ponieważ zawsze istnieją ludzie, którzy nie radzą sobie lub nie działają na wolnym rynku, i jest też wiele wymiarów życia społecznego, które rynkowi nie podlegają, podstawowym obowiązkiem bogacących się uczniów Jezusa jest wspieranie tych ludzi i tych dziedzin życia (dzieła charytatywne, edukacja, lecznictwo, kultura i sztuka).
Podsumowując całość nauczania Pisma Świętego o bogactwie i bogaceniu, kładzie ono nacisk na trzy aspekty. Po pierwsze, bogactwo musi być osi...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE