Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata

Okładka książki Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata Maciej Zięba OP
Maciej Zięba OP Wydawnictwo: W drodze religia
religia
W drodze
2020-10-01
2020-10-01
papież Kościół świat naród Polska solidarność

Podniesienie najistotniejszych wątków pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Autor wykazał się ponadprzeciętną znajomością filozofii i teologii. Odwołuje się do wielu elementów nauczania Karola Wojtyły, dokonując własnej interpretacji ich treści i znaczenia. Nie ucieka od oskarżeń wytaczanych w ostatnim czasie, sugerujące zaniechania JPII. Przy tym wątku Maciej Zięba pokazuje otwartą głowę, spokój i brak zacietrzewienia. Książka jest twórczym przypomnieniem znaczenia 27 lat obecności Wojtyły w Watykanie, w obliczu kryzysu trawiącego Kościół Katolicki.

Książka pisana w trudnym czasie zmagania się autora z chorobą.
W 5 rozdziałach będących zlepkiem artykułów które autor wcześniej pisał,dodając i poszerzając treść
tworzą całość oceny pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.
Pierwsza połowa książki to opis tego jaki Kościół zastał Jan Paweł II gdy został wybrany na Stolicę Piotrową.
Jakie czekały go na starcie problemy i wyzwania oraz to jak się z nimi zmierzył.
Jest w niej głównie podejście społeczne i polityczne. Walka z totalitaryzmami wojnami,
Realizacja i pokazanie jego nauki społecznej. Podejście do demokracji.Wsparta cytatami z encyklik.
Druga część opisuje spuściznę jaką nam zostawił.
Autor podaje 10 lekcji które zostawił Nam święty Jan Paweł II
7.Współczesne areopagi
8.Demokracja i gospodarka na gruncie wartości
9.Kościół otwarty
10.Mądry Patriotyzm
Autor porusza też trudne wątki polemizuje z "odjaniepawlić" oraz wątki pedofiilii w Kościele i tego co Papież zrobił
o czym mógł wiedzieć i jakie błędy popełnił.
Z książki wyłania się bardzo szeroki obraz pontyfikatu i jego spuścizny.Wielcy myśliciiele i Uniwersytety są zachwyceni
jego propozycjami rozwiązanimi różnych kwestii... A u nas Papież to kremówki,Barka i Franciszkańska 3.
Odkłamuje też nowe nurty które próbują podważyć jego świętość
Ta książka uczy szacunku i pokazuje Wielkość Świętego Papieża...Łącznie z ostatnią lekcją cierpienia i umierania.

Książka pisana w trudnym czasie zmagania się autora z chorobą.
tworzą całość oceny pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.
Jakie czekały go na starcie problemy i wyzwania...

Powszechnie znana jest pasterska działalność Jana Pawła II. Na wielkość jego pontyfikatu bez wątpienia wskazuje to, czym zadziwiał ludzi wszystkich stanów i narodów, przedstawicieli państw oraz prostych wiernych. Zawołanie „Santo subito!” jest najlepszym przykładem powodzenia, jakim cieszyło się papieskie nauczanie. :Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata" to publikacja ukazująca aktualność przesłania Papieża Polaka również dzisiaj.

W zaledwie pięciu rozdziałach autor zawarł całokształt papieskiego nauczania. Rozpoczął od wyliczenia wyzwań, jakie stanęły przed rozpoczynającym swój historyczny pontyfikat Wojtyłą. Z typową dla siebie wnikliwością (i licznymi odwołaniami do wydarzeń historycznych),Maciej Zięba przygląda się zamętom wewnątrz Kościoła (spadek liczby powołań oraz praktykujących katolików, opór w Kurii Rzymskiej) i w świecie zachodu (rozwój kultury postmodernizmu, rewolta intelektualna, zrelatywizowanie wszelkiej prawdy, umniejszanie pozycji rodziny). Analizuje zamęt globalny (niesprawiedliwość społeczna),utajniony (dywersja tajnych służb) oraz zamęt z prawami człowieka. W odpowiedzi na powyższe wyzwania, podaje działania, jakich podjął się Jan Paweł II: odbudowanie eklezjalnej jedności i tożsamości, relacje Kościół – świat, ekumenizm, dialog międzyreligijny, teologia wyzwolenia oparta na solidarności i opcji na rzecz ubogich, to tylko niektóre z wielu jeszcze innych osiągnięć Papieża Polaka.

W skuteczny sposób autor pomaga czytelnikowi zrozumieć „świat Karola Wojtyły” – jego wybory intelektualne oraz decyzje duszpasterskie, dążenie do likwidacji podziałów politycznych, militarnych i ekonomicznych, troska o przestrzeganie praw człowieka (w tym prawa do wolności religijnej) oraz podmiotowości społeczeństwa. Kontynuując rozważania nad polskim doświadczeniem Wielkiego Papieża, Maciej Zięba pochyla się nad dziedzictwem „Solidarności”, obszernie analizuje zagadnienie społeczeństwa obywatelskiego oraz problem alienacji człowieka. Skupiając się wokół neologizmu „odjaniepawlać”, snuje twórcze refleksje, dzięki którym człowiek nadal będzie uważał Jana Pawła II za wielki duchowy i moralny autorytet.

Aby w czytelniku utrwaliła się pamięć o wciąż podkreślanych przez Papieża zasadach chrześcijańskiego życia, autor przytacza dziesięć papieskich lekcji (modlitwa, bezinteresowny dar z siebie samego, sumienie, rodzina, chrześcijański feminizm, ekologia, współczesne areopagi, demokracja i gospodarka na gruncie wartości, Kościół otwarty oraz mądry patriotyzm). Ich analiza pozwoli Polakom wyciągnąć konstruktywne wnioski w stosunku do przyszłości. W publikacji nie brakuje również teologicznego spojrzenia na zagadnienia wzbudzające wiele społecznych emocji (pedofilia, polityka personalna, prawodawstwo kościelne, reforma Kurii Rzymskiej, „ewangelia cierpienia”) a także na szeroką falę medialnych oskarżeń, które próbują pośmiertnie siać zamęt i dezawuować pontyfikat Jana Pawła II.

Książka "Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata" zawiera maksimum treści. Maciej Zięba posiłkuje się w niej przemyśleniami filozofów, teologów, psychologów, seksuologów, historyków, biografów, publicystów, ludzi nauki i polityki, osób konsekrowanych i świeckich, wierzących oraz ateistów. Autor przytacza fragmenty dokumentów Kościoła, wypowiedzi papieskich oraz osobistych rozmów z Papieżem. Cytuje urywki dzieł literackich Wojtyły. Niektóre zwroty zaznaczono wytłuszczoną czcionką. Przy pojęciach obcojęzycznych, w nawiasach zaznaczono ich tłumaczenie na język polski. Pomocą służy zamieszczony na końcu alfabetyczny Indeks osób oraz przypisy dolne, które oprócz wyjaśnień zawierają również źródła bibliograficzne.

Publikacja Wydawnictwa W drodze warta jest uwagi. Specjalistyczny język przekazu wcale nie zawęża grona odbiorców. Z pewnością chętnie sięgną po nią nie tylko ci, którzy z racji wieku mogą cieszyć się znajomością Wielkiego Papieża. "Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata" to lektura dla każdego. Oby nadal imię Jan Paweł II było dla świata widzialnym i rozpoznawalnym znakiem Bożej miłości oraz łaski.

• Naukowe
  • Religia