Najnowsze artykuły
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać4
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant68
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Michał Tempczyk
6
7,1/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,1/10średnia ocena książek autora
56 przeczytało książki autora
202 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Efekt motyla 3. Od teorii chaosu deterministycznego do indeterminizmu praktyki literackiej i artystycznej
Michał Tempczyk, Kordian Bakuła
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
2017
Fizyka a świat realny. Elementy filozofii fizyki.
Michał Tempczyk
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1986
Najnowsze opinie o książkach autora
Buddyzm w oczach filozofa Michał Tempczyk
7,3
Książka czytana kilka (bardziej 9 niż 3) lat temu. Wrażenia po lekturze bardzo pozytywne, ale oczywiście nie na tyle, abym został wyznawcą nauk Buddy. Niby czytałem kilka książek przybliżających historię, istotę i współczesność buddyzmu, ale w tamtych dało się wyczuć, że autor to albo religioznawca, albo osoba sympatyzująca, ale raczej bez większego trudu widać było, że jest to ktoś z zewnątrz.
W przypadku książki Michał Tempczyka widać, że prezentacja buddyzmu to nie praca na zamówienie (na przykład wydawcy),ale autentycznie przeżyte przez autora zadanie, jakby od jakości jego wykonania zależeć miała treść kolejnej karmy, która z kolei decyduje o jakości kolejnego wcielenia.
Teoria chaosu dla odważnych Michał Tempczyk
6,4
Autor próbował napisać coś pomiędzy książką naukową a popularno-naukową. Efekt jest taki, że właściwie nie wiadomo, do kogo książka jest skierowana - z jednej strony autor zakłada znajomość pojęć takich jak równanie różniczkowe czy wartości własne macierzy, z drugiej strony tłumaczy, co to są liczby zespolone. Dla osoby nieobeznanej z wyższą matematyką książka będzie więc niezrozumiała, a dla matematyka irytująco pobieżna - nie ma praktycznie żadnych dowodów, są za to mylące skróty myślowe i sporo drobnych błędów merytorycznych. Z założenia książka miała być przeznaczona dla specjalistów z innych dziedzin, np. fizyki, który chcieliby wykorzystywać teorię chaosu w swoich badaniach. Nie ma tu jednak żadnych przykładów zastosowań ani nawet twierdzeń podanych w sposób na tyle ścisły, żeby nadawały się do zacytowania w pracy naukowej. W zasadzie jest to tylko przedstawienie podstawowych pojęć teorii ergodycznej, nieliniowych układów dynamicznych i teorii fraktali. Brakuje nawet jakiejś myśli przewodniej, która tłumaczyłaby łączenie tych trzech dziedzin pod wspólną nazwą teorii chaosu.
Krótko mówiąc, mając odpowiednią wiedzę matematyczną, można dowiedzieć się z tej książki, czym zajmuje się teoria chaosu, ale niewiele więcej. Nie polecam.