Najnowsze artykuły
- ArtykułyPowieść o zagrożeniach płynących ze Wschodu. Ryszard Oleszkowicz o „Zanim zabijesz moją śmierć”Marcin Waincetel1
- ArtykułyJakub Jarno. „Światłoczułość” to powieść opakowana w powieść, owinięta w listyRemigiusz Koziński2
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński29
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Krystyna Łukasiewicz
Źródło: www.wydawnictwo-alegoria.pl
4
6,7/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Urodziła się w Warszawie. Studia wyższe skończyła na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie i na Wydziale Historii Uniwersytetu W Calgary. Od 1981 roku mieszka z rodziną w Kanadzie. Jej zainteresowania badawcze skupiają się głównie na zagadnieniach z dziejów Polski. Artykuły na temat historii emigrantów z Polski w stanie Alberta opublikowała w kwartalniku „Alberta History”, tekst dotyczący Manifestu Szegedyńskiego z 4 sierpnia 1444 roku ukazał się w „Acta Orientalia Academiae Scientarum Hungaricae”. „Władysław Warneńczyk. Krzyżacy i kawaler świętej Katarzyny” to pierwsza książka w jej dorobku. Obecnie prowadzi badania dotyczące historii polskich książąt z dynastii Piastów.
6,7/10średnia ocena książek autora
19 przeczytało książki autora
26 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Władysław Warneńczyk. Krzyżacy i kawaler Świętej Katarzyny
Krystyna Łukasiewicz
6,5 z 6 ocen
16 czytelników 1 opinia
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Państwo książąt z rodu Piastów Krystyna Łukasiewicz
6,2
Mimo wielu lat uczenia się historii, poznawania dziejów naszego kraju zawsze czuję niedosyt i przeczucie, że wiem za mało. Z tego powodu chętnie sięgam po książki historyczne. Jeśli obejmują one dzieje bardzo odległe tym chętniej je czytam. Z tego powodu sięgnęłam po książkę Krystyny Łukaszewicz „Państwo książąt z rodu Piastów. Kontrowersje-mity-zagadki (963-1102)”. Jest to o dziwo niewielkich rozmiarów książka (350 stron),zawierająca podstawowe informacje, które każdy człowiek po szkole średniej musi wiedzieć. Poza tym publikację napisano przystępnie, prostym językiem, urozmaicono aktami prawnymi i ich tłumaczeniami. Całość (jak w wielu książkach historycznych) urozmaicono ciekawostkami, które dla osób doskonale znających te czasy wyda się oczywista, ale dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią będzie interesująca.
Dla mnie książka Krystyny Łukaszewicz jest interesująca ze względu na wnikliwość i wnioski płynące z porównywania poszczególnych fragmentów kronik oraz sceptycyzm do posiadanych źródeł, a także czasami prowadzonych badań. Autorka uświadamia czytelnikom, że zgłębianie tak odległych dziejów nie jest zadaniem łatwym i zawsze będzie pełne luk ze względów politycznych interesów w różnych epokach, w których powstawały różnorodne dokumenty oraz ich podróbki. Interesujące jest również prześledzenie powiązań rodzinnych między ważnymi europejskimi rodami, a strukturami kościoła oraz realizację założeń politycznych mocarzy z wykorzystaniem duchownych. Wielkim plusem książki jest próba ukazania różnorodnych interesów, korzyści osób trzecich z konfliktów, w których brali udział książęta z rodu Piastów.
„Państwo książąt z rodu Piastów” jest bardzo dobrą lekturą dla osób, które jeszcze niezbyt dobrze znają dzieje panowania pierwszego rodu na ziemiach Polskich. Publikację szczególnie polecam licealistom przygotowującym się do matury z historii.
Państwo książąt z rodu Piastów Krystyna Łukasiewicz
6,2
Dynastia Piastowska, jak chyba żadna inna w naszej historii nie budzi tak wiele rozmaitych sporów, spekulacji, domniemań i kontrowersji, od wieków podnosząc ciśnienie i przyprawiając o ból głowy całe pokolenia historyków, archeologów i innych badaczy dziejów. Tonący we wczesnośredniowiecznych mrokach przedział czasowy oraz bardzo skromne, niekiedy tendencyjne lub trudno weryfikowalne źródle kronikarskie, sprzyjały temu, iż wokół przedstawicieli naszej pierwszej dynasty narosło tak wiele sekretowi, mitów i nierozwikłanych tajemnic.
Prezentowana tu książka Pani Krystyny Łukasiewicz zatytułowana „Państwo książąt z rodu Piastów. Kontrowersje-Mity-Zagadki (963-1102)”, wydana nakładem Novae Res, jest kolejną próbą sięgnięcia ku naszej odległej przeszłości i posiadanej przez nas wiedzy. Próba, dodajmy, bardzo udaną i to zarówno w kontekście typowo literackim (naprawdę bardzo dobrze się ją czyta) jak i faktograficznym. Autorka w oparciu o najnowsze ustalenia i osiągnięcie badawcze na sześciuset stronach swojej publikacji wiedzie nas poprzez chronologiczne przedstawione, wsparte szerokim kontekstem historycznym i realiami epoki, wydarzenia związane z życiem i działalnością naszych pierwszych władców. To prawdziwa kopalnia wiedzy dotyczącą tych najdawniejszych i wciąż najmniej znanych nam czasów. Oprócz typowo militarnych, politycznych i geopolitycznych zagadnień dotyczących tematu, opisuje szereg kwestii odnoszących się do spraw związanych ze zróżnicowaniem etnicznym oraz całym aspektem spraw dotyczących kultury, religii, gospodarki itd…
Autorka komentuje dotychczasowe ustalenia, stawia hipotezy, zręcznie operuje argumentacją, starając się przekonać nas do swoich własnych tez i wywodów. Oczywiście, w publikacji znajdą się zarówno te najbardziej znane mity i kontrowersje dotyczące tego okresu (słynny Dagome iudex, skreślony z kart historii Bolesław Zapomniany, rządy Bezpryma, reakcja pogańska, podłoże konfliktu Bolesław Śmiałego z biskupem krakowskim Stanisławem, okoliczności śmierci tego monarchy) oraz te znacznie mniej znane ogółowi czytelników (kulisy zamachu na Bolesław Chrobrego w Magneburgu 1002 roku, kastracja Mieszka II, tajemnicza śmierć powracającego z wygnania syna Bolesława Śmiałego i wiele, wiele innych)
Wspaniale odkurzona i opowiedziana, fascynująca historia o ludziach i czasach w których w walce o władzę, bogactwo, ziemie, zaszczyty, nie przebierano w środkach a bitewne pola, ukryte leśne rozstaje, przydrożne trakty, sale biesiadne i miłosne alkowy często wypełniały się krzykami mordowanych. Znakomita pozycja dla wszystkich pasjonatów historii dawnej i archeologii, oraz tych którzy pragną poznać tajemnice naszych przodków i naszych korzeni. W ich świetle, pewne wydarzenia i życiorysy ludzi zaczynają wyglądać zupełnie inaczej. Mimo sporego ciężaru gatunkowego, lektura jest naprawdę świetnie napisana, zaskakująca i zmuszająca niekiedy do przewartościowania dotychczas posiadanej wiedzy. Oparta na antropologii, historii, archeologii, językoznawstwie i wszelkich dostępnych nam obecnie formach badawczych zawiera dużą ilość faktów o których z pewnością nie usłyszymy na lekcjach historii. Duży ukłon w stronę Pani Krystyny Łukasiewicz.