Najnowsze artyku艂y
- Artyku艂yKrzysztof P. Czy偶ewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powie艣ciowe to dwa osobne 艣wiatyLubimyCzyta膰1
- Artyku艂yCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych 藕r贸de艂. Ta kampania ma to zmieni膰LubimyCzyta膰24
- Artyku艂y10 najlepszych ksi膮偶ek wrze艣nia. Powr贸t kr贸la krymina艂uAnna Sierant5
- Artyku艂yPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o tw贸rczo艣ci, 偶yciu i planach na kolejne lataEwa Cie艣lik3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Deborah Dwork
1
7,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Je偶eli chcesz wys艂a膰 nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10艣rednia ocena ksi膮偶ek autora
49 przeczyta艂o ksi膮偶ki autora
122 chce przeczyta膰 ksi膮偶ki autora
0fan贸w autora
Zosta艅 fanem autoraKsi膮偶ki i czasopisma
- Wszystkie
- Ksi膮偶ki
- Czasopisma
Auschwitz. Historia miasta i obozu
Deborah Dwork, Robert Jan van Pelt
7,3 z 38 ocen
169 czytelnik贸w 5 opinii
2020
Najnowsze opinie o ksi膮偶kach autora
Auschwitz. Historia miasta i obozu Deborah Dwork
7,3
Si臋ganie po opracowania z tematyki Holokaustu zawsze jest dla mnie swojego rodzaju wstrz膮saj膮cym prze偶yciem. Mimo wzgl臋dnej znajomo艣ci fakt贸w i liczb nale偶膮cych do tej tragicznej statystyki czytaj膮c odkrywam wszystko na nowo.
Tym razem dosta艂em do r臋ki ,,Auschwitz - historia miasta i obozu''. Publikacja przedstawia dzieje O艣wi臋cimia od samego za艂o偶enia w ramach niemieckiego osadnictwa w roku 1270. Dalsze koleje losu miasteczka, przej艣cie pod polsk膮 w艂adz臋, rozrost, upadek, a w ko艅cu przy艂膮czenie do III Rzeszy w 1939 roku, jak widzieli to nazi艣ci swoiste zatoczenie ko艂a.
Skr贸towo nakre艣lone zosta艂y obowi膮zkowe zagadnienia. Polityka nazistowska wobec 呕yd贸w od 1933 roku, stopniowe pogarszanie si臋 ich sytuacji. Szybki przegl膮d wydarze艅 po 1939 roku - autorzy nie skupiaj膮 si臋 na kwestiach politycznych. Opis gett w Generalnym Gubernatorstwie, oraz przegl膮d oboz贸w koncentracyjnych na terenie Rzeszy. W do艣膰 klarowny spos贸b przedstawiono te偶 kwestie deportacji ludno艣ci po przy艂膮czeniu Kraju Warty, Prus Zachodnich i 艢l膮ska do Rzeszy oraz wielkie plany niemczenia Wschodu, kt贸rych obsesj膮 ogarni臋ty by艂 Heinrich Himmler. R贸wnie偶 akcja likwidacyjna T-4 w ramach polityki czysto艣ci rasowej.
Po syntezie powy偶szych zagadnie艅 dochodzimy do kwestii kluczowej - samego obozu w Auschwitz. Pierwotnie powsta艂y jako ob贸z sezonowy dla robotnik贸w przekszta艂cony p贸藕niej w koszary. Niemcy reorganizuj膮 go w ob贸z koncentracyjny aby wywiera膰 nacisk na miejscow膮 ludno艣膰 kt贸rej nie deportowano bo by艂a im niezb臋dna w ich planach - rozwoju gospodarczego. Dok艂adny opis wszystkich za艂o偶e艅, budowy wa偶nej fabryki syntetycznego kauczuku tzw. buny przy wsp贸艂pracy z wielkim niemieckim koncernem przemys艂owym IG Farben. Podejmowane w tych celach dzia艂ania Reichsfuhrera SS s膮 tutaj jasno przedstawione i jawi膮 si臋 jako jeden ze szczeg贸lnych obszar贸w zainteresowa艅 Himmlera. Docieramy do 1942 roku i jeste艣my 艣wiadkami stale op贸藕nionej rozbudowy Birkenau - drugiego oddzia艂u ,,fabryki 艣mierci". Sporo szczeg贸艂owych informacji o architektach tego piek艂a, technicznych aspekt贸w kom贸r gazowych, krematori贸w, dzia艂ania cyklonu B. Charakterystyka poszczeg贸lnych pomieszcze艅 kt贸re w tym kolejnym roku wojny sta艂y si臋 ju偶 nie miejscem koncentracji a ka藕ni milion贸w 呕yd贸w w ramach ,,ostatecznego rozwi膮zania". Opisy kolejnych transport贸w 呕yd贸w z Salonik, Holandii, W臋gier czy gett Generalnego Gubernatorstwa, oraz selekcji dokonywanej na rampie kolejowej przez lekarzy w tym osobi艣cie przez os艂awionego Josepha Mengele. Jeste艣my 艣wiadkami tragicznego przyspieszenia zag艂ady w VI i VII 1944 roku w obliczu zbli偶aj膮cego si臋 nieuchronnie upadku zbrodniczego imperium z艂a. Narracja doprowadza nas ostatecznie do wyzwolenia obozu 27 I 1945 roku pozostaje tylko rozliczy膰 winnych...
Ostatnie rozdzia艂y publikacji poruszaj膮 kontrowersyjne tematy wyrzekania si臋 ludob贸jstwa. Ciekawy jest ko艅cowy zatytu艂owany ,,Ostatnia zbrodnia: k艂amstwo" w kt贸rym opisany zosta艂 proces tocz膮cy si臋 w latach 90 w kt贸rym tzw. negacjoni艣ci na czele z historykiem Davidem Irvingiem starali si臋 udowodni膰, i偶 Holokaust w og贸le nie mia艂 miejsca. Co mo偶na powiedzie膰 wobec takiej g艂upoty? Niewiele. Zastanawia mnie tylko jak ci ludzie byli w stanie spojrze膰 w oczy 艣wiadkom kt贸rzy wyszli ca艂o z nazistowskiego piek艂a i stawili si臋 wtedy s膮dzie.
Bardzo ciekawe i zgrabnie napisane kompendium wiedzy o Auschwitz i Holokau艣cie w og贸le. Nie ma tutaj przesadnego wdawania si臋 w szczeg贸艂y. Jest to raczej podstawowy zarys ca艂o艣ci tego ogromnego zagadnienia ze szczeg贸lnym ukierunkowaniem na ,,fabryk臋 艣mierci". Raczej punkt wyj艣cia do zaj臋cia si臋 bardziej wnikliwie tematem. Oczywi艣cie istnieje mn贸stwo bardziej szczeg贸艂owych prac niemniej jak najbardziej polecam zainteresowanym bo ta konkretna daje do my艣lenia.