Steve Jobs: Sekrety innowacji. Zupełnie inaczej - reguły przełomowego sukcesu

Okładka książki Steve Jobs: Sekrety innowacji. Zupełnie inaczej - reguły przełomowego sukcesu Carmine Gallo
Carmine Gallo Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Punkty Przełomowe poradniki
poradniki
Punkty Przełomowe
The Innovation Secrets of Steve Jobs. Insanely Different Principles for Breakthrough Success
Znak Literanova
2011-09-26
2011-09-26
Agnieszka Sobolewska

Okładka książki Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski
Mówca doskonał... Agata Rzędowska, Je...
Okładka książki Harrington o Holdem Tom I Dan Harrington, Bill Robertie
Harrington o H... Dan Harrington, Bil...
Okładka książki Rewolucja w uczeniu Dryden Gordon, Vos Jeanette
Rewolucja w uc... Dryden Gordon, Vos ...

Przeczytałem ten tytuł jako uzupełnienie po "7 nawykach skutecznego działania".

W moim odczuciu książka skierowana dla osób prowadzonych własny biznes lub zastanawiających się nad nim. Na pewno warta uwagi, pozwoli spojrzeć ciekawiej na wiele aspektów oraz dodać inspiracji niezależnie od miejsca w którym jesteśmy. Chociaż mimo wszystko lekko dłużyła mi się.

Gdybym miał polecić ją osobom uczulonym na produkty Apple miałbym mieszane uczucia ;)

Pozycja warta przeczytania!

Przeczytałem ten tytuł jako uzupełnienie po "7 nawykach skutecznego działania".

Gdybym miał...

Książka ciekawa ale nie spodziewajcie się jakiś wybitnych nowości i informacji. Raczej jest to rozwinięcie jego biografii z kilkoma dodatkowymi akcentami na innowacje.

Osobiście uważam, że ta publikacja to lekkie przegięcie. OK, wnosi lekko świeże i inne spojrzenie, ale ciągle miałem to niemiłe uczucie, że jest próbą zarobienia jeszcze paru dolarów na (zasłużonej) popularności wydanej wczesniej książki „Steve Jobs. Sztuka prezentacji”. Postawiłem sobie za cel wycisnąć z czytanych stronic najwięcej jak się da. A efekt…??

Książki o Jobsie lubię przede wszystkim dlatego, że interesuje mnie bezpośrednio on jako człowiek. Jakby nie patrzeć, była to postać niezwykła. I o ile mesjanizowanie go jest mocno przesadzone, to uważam, że Jobsa warto przynajmniej zapamiętać, a w pewnych aspektach nawet wiedzieć o nim coś więcej. Carmine Gallo daje czytelnikowi nietypowy „poradnik”, który może nie przedstawi gotowego sposobu jak być wizjonerem i innowatorem, ale pozwala przybliżyć sposób myślenia Jobsa, metody postrzegania problemów i poszukiwania ich rozwiązań. Co do nauki samej „innowacyjności” można być sceptycznym, jednak już wiedza o technikaliach może okazać się bardzo przydatna nawet w codziennej pracy.

Niestety, książka ma wiele minusów, a szczególnie drażniące jest wałkowanie w większości tych samych przykładów i anegdot co w „Steve Jobs. Sztuka prezentacji”. Oczywiście, ten problem nie dotknie osób, dla których jest to pierwsze spotkanie z panem Gallo. Dodatkowo, mamy prawie, że identyczny kontekst, tylko minimalnie dociągany w odmiennych szczegółach. Rozumiem, że pewne zachowania mogą mieć złożone podłoże, ale podpinanie jednej sytuacji pod dwa-trzy odmienne wyjaśnienia, wydaje się być lekko „na siłę”. I na koniec – bycie innowatorem. Twierdzenie w pierwszych rozdziałach, że tego nie da się nauczyć i trzeba się z tym urodzić, a potem określanie książki jako podręcznika do nauki bycia innowacyjnym raczej burzy początkowe założenia.

Mam mieszane uczucia odnośnie drugiej książki pana Gallo o Stevie Jobsie. Niby nie jest to całkiem stracona pozycja, ale pełnowartościowa lektura – też nie. Razem z wcześniejszą książką „Steve Jobs. Sztuka prezentacji” mamy maksymalnie półtorej wartościowej lektury. Dużo powtórzeń i podobnych porównań powoduje notoryczne wrażenie deja vu i niejako odbiera przyjemność z lektury jednej po drugiej książki. Do Was należy decyzja czy przeczytać tylko jedną z nich i którą, czy też obie.

[Recenzja pierwotnie opublikowana na blogu www.zakladnik-ksiazek.pl]

Książki o Jobsie...

Bardzo dobrze opisane są przykłady wykorzystania innowacyjności prowadząc swoją firmę lub zakładając firmę. Polecam

Książkę mogę porównać do "sztuki prezentacji" Gallo. Jest gorsza. To nie tak, że to nie jest wartościowa książka, ale wciąż powtarzające się przykłady nudzą. Oczywiście zwracam honor, poznajemy różne rodzaje pasji różnych znanych i mniej znanych ludzi biznesu, w tym Steve'a oczywiście. Książka jako całość ma nas zachęcić do pójścia naprzód i się nie zniechęcania w wyniku porażek. Przez ponad 200 stron w kółko słyszmy co musimy zrobić, aby być szczęśliwymi ludźmi. Każdy z nas pewnie powie i słusznie -"Nic nowego nie wymyślili w tej książce, wszystko już wiem." To prawda wszystko co jest w tej książce Gallo, już wiecie i już słyszeliście. Nic odkrywczego. Więc po co kupować ?

Steve Jobs nie był zwyczajnym człowiekiem, a to nie jest zwyczajny poradnik. Nie znajdziecie tu dobrych rad, ustawionych w zgrabnym rządku. Nie znajdziecie gotowych sposobów na zrewolucjonizowanie świata. Nie dowiecie się, jak w godzinę stać się innowatorem i miliarderem. Ale nauczycie się myśleć, jak Steve Jobs i jego naśladowcy. A to naprawdę wiele zmienia!

Na książkę Carmine'a Gallo składają się liczne anegdoty i wspomnienia ludzi, którzy osiągnęli ogromny sukces, przestawiając się na myślenie typowe dla Jobsa. Autor zachęca, by i czytelnik zmienił sposób rozumowania, odkrył w sobie prawdziwą pasję i zaczął działać. Istnieją pewne reguły, którymi kierowali i kierują się wielcy ludzie, osiągający niebywałe sukcesy. Te właśnie reguły otwierają się przed czytelnikami dzięki 'Sekretom innowacji'. Chcecie je poznać? Zachęcam do lektury.

Do kogo skierowana jest książka Gallo? Do biznesmenów? Wynalazców? Komputerowców? Niekoniecznie! Owszem, tak mogłoby się wydawać, bo w końcu to im przypisuje się wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów - ale tak nie jest. I Steve Jobs, i Carmine Gallo prezentują myślenie kreatywne i nieszablonowe - w związku z tym, z 'Sekretów innowacji' skorzystają ludzie szukający pracy, właściciele małych przedsiębiorstw, pracownicy wielkich korporacji i właściwie każdy, kto chciałby mierzyć wyżej, osiągać więcej i - po prostu - myśleć inaczej.

'Sekrety innowacji' nie opierają się na schemacie typowym dla poradników - forma tej książki jest niezwykle przyjazna, przejrzysta i nie zalewa czytelnika dyrektywami czy moralizatorstwami. Książka ta ma zmuszać do myślenia, działania i odkrywania. Ma kierować umysłami tych, którzy wciąż poszukują swojego miejsca, którzy chcą realizować pasje i marzenia i pragną zarazić nimi innych. Prześwietna, inspirująca pozycja - gorąco polecam!

Na książkę...

Pomyśl inaczej. Tak chyba można streścić filozofie Steva Jobsa. Bardzo praktyczna książka, pokazująca zupełnie inny model biznesu, oparty na prawdziwych pasjach. Godne [polecenia nie tylko dla managerów i dyrektorów.

Tak, jak napisano na okładce, książka jest bardzo inspirująca bez względu na branżę, w której działamy. Nie są to tylko opisy innowacji Apple'a, ale też historie zwykłych ludzi, którzy mieli wizję, aby zmienić coś na lepsze.

• Biznes
  • Chcę kupić