Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Moses I. Finley
4
6,0/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 20.05.1912Zmarły: 23.06.1986
Urodził się w 1912 roku w Nowym Jorku, zmarł w 1986 roku w Wielkiej Brytanii. Wykładał na Columbia University i City College of New York , gdzie był pod wpływem członków szkoły frankfurckiej , którzy pracowali na emigracji w Ameryce.
6,0/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
11 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Grecy Moses I. Finley
4,8
"Grecy" Finleya to książka mocno już wiekowa, w dużej mierze już nieaktualna, ale nie sposób nie pamiętać o tym, że był taki czas, gdy ten badacz uchodził za czołową postać w badaniach nad starożytnością. Niniejsza praca jest bardzo ogólnym ujęciem dziejów Grecji w epoce archaicznej i klasycznej. Marginalne wspomnienie o okresie hellenistycznym to też cecha tych dawnych prac, które tego, co najcenniejsze w starożytnej Helladzie upatrywało w Atenach Peryklesa, a to co było później to już upadek. Na pewno dysponujemy obecnie dużo lepszymi publikacjami na temat cywilizacji greckiej i lepiej sięgnąć po nie, a nie po zabytkowego nieco Finleya.
Polityka w świecie starożytnym Moses I. Finley
6,2
Książka ta mocno mnie zawiodła. Nie dość, że jest miejscami niezwykle ogólna, to jeszcze tematycznie ograniczona do klasycznych Aten (V-IV w.) oraz schyłku republikańskiego Rzymu (II-I w.). Autor stara się zestawić pewne podobieństwa i różnice między ateńskim i rzymskim systemem politycznym a demokracjami współczesnymi. Moim zdaniem tytułowe tematy lepiej omawiają inne dostępne prace: "Życie polityczne w Atenach" R. Turasiewicza, "Powstanie polityczności u Greków" Ch. Meiera, czy "Zrytualizowanej polityce" E. Flaiga. Jest tam więcej konkretu, a u Finleya miejscami nazbyt to wszystko... banalne.