Najnowsze artykuły
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i wygraj „W głąb”, czyli najnowszą książkę Katarzyny BondyLubimyCzytać1
- ArtykułyMiędzynarodowe Targi Książki w Krakowie® już 24-27 października. Wygraj bilety! [KONKURS]LubimyCzytać0
- Artykuły10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji NarodowejLubimyCzytać3
- ArtykułyAnna z Działyńskich Potocka. Opis świata, którego już nie ma. Bez lukruRemigiusz Koziński2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mieczysław Tobiasz
5
6,6/10
Pisze książki: historia, opowiadania, powieści dla dzieci
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
14 przeczytało książki autora
9 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
W grodzie i na podgrodziu
Mieczysław Tobiasz
Cykl: Historia Polski (tom 13)
5,9 z 7 ocen
14 czytelników 3 opinie
1985
Konserwacja zabytków architektury Krakowa: (1897-1975)
Mieczysław Tobiasz
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1977
Kraków przyszłości: Rozwój urbanistyczny miasta
Mieczysław Tobiasz
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1974
Najnowsze opinie o książkach autora
W grodzie i na podgrodziu Mieczysław Tobiasz
5,9
Autor, Pan Mieczysław Tobiasz był pracownikiem Politechniki Krakowskiej na wydziale architektury. Napisał kilka publikacji, głównie o strukturze i fortyfikacjach Krakowa. Widać to w książce, a konkretnie w bardzo szczegółowych opisach struktur obronnych grodu.
Książka nie ma typowo naukowego wstępu, jak pierwsza z trzech. Nie ma też opisach szkiców, które swoją drogą wykonał Mieczysław Kościelniak.
Głównym bohaterem snutej opowieści jest mały Przemko, niemniej książka pozbawiona jest większych wątków fabularnych. Historia naszego grodu nie jest określona w czasie, tak jak miejsce, które jest anonimowe. Na podstawie opisów można wnosić, że mówimy tu raczej o późnym średniowieczu, gdyż gród, a nawet niektóre domy rzemieślnicze są murowane. Poznajemy tutaj głównie ludzi drogi, głównie kupców i komentarz jak wyglądał handel obwoźny i na czym polegał. Autor ma przede wszystkim ogromną wiedzę na temat obwarowań, z której korzysta często i z wielką chęcią. I bardzo dobrze. Opisuje również wygląd podgrodzia i okolicznych wsi. Najwięcej uwagi poświęcone jest kwestiom obronnym oraz osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo grodu, handlarzy i okolicznych mieszkańców. Jedna z ciekawszych rzeczy poruszanych w książce to "przywiązanie" ludności do miejsca zamieszkania i traktowanie ich niemal jako uposażenie grodu.
Autora przyłapałam na jednej dużej luce w wiedzy. Rozpisuje się na temat "szlaków bursztynowych", które "są położone głównie nad morzem". Otóż nie było czegoś takiego jak SZLAKI bursztynowe, a SZLAK bursztynowy, a to że powadzi głównie nad morzem, to wierutna bzdura. Szlak bursztynowy to szlak handlowy prowadzony mniej więcej od Włoszech (Stare Imperium Rzymskie) po Rosję funkcjonujący z nasileniem od I w. n.e, z eskalacją w III w. W Polsce przebiegał z największym prawdopodobieństwem przez Kłodzko, Wrocław, Kalisz, Żnin, Bydgoszcz, Świecie i Pruszcz Gdański, skręcając następnie na Litwę. Do 20 % całości prowadziło faktycznie nad wybrzeżem.
W grodzie i na podgrodziu Mieczysław Tobiasz
5,9
Krótka opowiastka w zasadzie bez fabuły. Chłopiec o imieniu Przemko dołącza do kupieckiej karawany, z którą dociera do grodu i zostaje poddany kwarantannie. Całość wydarzeń jest pretekstem to opowieści o życiu w średniowiecznym grodzie, a może mieście. Trudno to ustalić, bo obraz średniowiecznego życia jest dosyć umowny, pełno tu anachronizmów (np. kupcy rozmawiają tu o Cesarstwie Bizantyńskim, a grodem rządzi kasztelan) i stereotypów niemających zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Trochę szkoda, bo takiej pozycji walor edukacyjny powinien być podstawą.