Najnowsze artykuły
Artykuły
Uwaga, akcja recenzencka! Weź udział i wygraj książkę „Lucky“LubimyCzytać1Artykuły
Parlament Europejski wprowadza rezolucję na rzecz rozwoju czytelnictwaLubimyCzytać6Artykuły
W tym strasznym czasie pokój nie może trwać długoDominika0Artykuły
2500 zakazanych książek. Szczegóły wojny kulturowej w USAKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Piotr Berdowski

3
8,1/10
Pisze książki: historia
Doktor nauk humanistycznych z zakresu historii starożytnej, zatrudniony na Uniwersytecie Rzeszowskim
8,1/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
24 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016
Res gestae Neptuni filii Sextus Pompeius i rzymskie wojny domowe
Piotr Berdowski
8,2 z 6 ocen
14 czytelników 2 opinie
2016

2007
Haec mihi in animis vestris templa. Studia Classica in Memory of Professor Lesław Morawiecki
8,0 z 2 ocen
3 czytelników 0 opinii
2007

2004
Najnowsze opinie o książkach autora
Res gestae Neptuni filii Sextus Pompeius i rzymskie wojny domowe Piotr Berdowski 
8,2

Sekstus Pompejusz, syn Pompejusza Wielkiego i uczestnik rzymskich wojen domowych w I w. p.n.e., zawsze był postacią stojącą w cieniu Oktawiana i Marka Antoniusza. Już przeszło 25 lat temu na prekursorskie na gruncie rzymskim wykorzystanie przez tego wodza i polityka idei władzy charyzmatycznej wskazał L. Morawiecki, teraz zaś jego uczeń podjął się napisania biografii Sekstusa. P. Berdowski to historyk i filolog klasyczny pracujący na Uniwersytecie Rzeszowskim. Podczas lektury łatwo dostrzec znakomity warsztat badawczy Autora w obu tych dziedzinach, co warto podkreślić w czasach, w których znajomość obu języków klasycznych nie jest bynajmniej zaletą wszystkich uniwersyteckich badaczy antyku.
"Res gestae Neptuni filii" to biografia, ale także coś więcej niż tylko biografia. Autor poza przedstawieniem bardzo nieraz niejasnych kolei życia Sekstusa Pompejusza ukazuje całą polityczną scenę Rzymu w okresie wojen domowych. Dotyczy to także otoczenia głównego bohatera i jego sycylijskiego "państwa", którym przez kilka lat władał ku utrapieniu członków II triumwiratu. Analizie poddaje też oczywiście monety Sekstusa, choć ten akurat temat - w przeciwieństwie do biografii władcy Sycylii - był stosunkowo często poruszany w naukowej dyskusji. Za najważniejsze dokonanie Berdowskiego w tej pracy uważam jednak dokładne przebadanie źródeł i odsianie w nich historycznej prawdy od plew augustowskiej propagandy, która starała się Sekstusa ukazać po prostu jako pirata. Jednocześnie Autor tą pracą potwierdził ustalenia Morawieckiego pokazując na ważną rolę Sekstusa w świecie ówczesnej polityki.
Rozprawa "Res gestae Neptuni filii" ma charakter bardzo erudycyjny i oparta jest o bardzo drobiazgowe badanie źródeł oraz literatury przedmiotu. W tekście głównym pojawiają się obszerne fragmenty tekstów łacińskich i greckich (wraz z przekładem),które są podstawą dla analizy. Dużo jest przypisów oraz dyskusji z naukowymi koncepcjami poprzedników. Logiczny jest podział treści na rozdziały, z których każdy stanowi ładnie skomponowaną całość (np. znakomity jest rozdział o źródłach, w tym poezji łacińskiej). Książka przynosi chlubę nie tylko samemu Berdowskiemu, ale także całemu rzeszowskiemu środowisku starożytniczemu. Myślę też, że pracę tę należałoby przetłumaczyć na angielski, by zwiększyć jej oddziaływanie poza Polską: na pewno na to zasługuje.
Tomasz Babnis
Res gestae Neptuni filii Sextus Pompeius i rzymskie wojny domowe Piotr Berdowski 
8,2

Książka przeznaczona głównie dla osób zainteresowanych historią starożytną, żeby nawet nie uściślić - historią starożytnego Rzymu. Jest to niewątpliwie pozycja dość hermetyczna - która zapewne nie zainteresuje przeciętnego czytelnika. Dla tych którzy są jednak zainteresowani tematem, może być naprawdę wartościową pozycją która nie ma za bardzo konkurencji. Rzecz jak wynika z samego opisu dotyczy syna Pompejusza Wielkiego - Sextusa Pompejusza. Postaci na tyle enigmatycznej, że nawet podręczniki akademickie do historii starożytnej, poświęcają jej w najlepszym razie parę zdań. A trzeba powiedzieć że nie mówimy tu o jakimś barbarzyńcy z na wpół mitologicznych początkach imperium, a o człowieku który początkowo jak równy z równym walczył na morzu (nie raz wygrywając) z Oktawianem Augustem w takcie walki o władze po śmierci Juliusza Cezara. Czyli mowa tu o okresie który jest jednym z najlepiej udokumentowanych i zarazem wyeksploatowanych jeżeli chodzi o historię Rzymu. Tym bardziej chylę czoło przed autorem, którego książka ta musiała kosztować ogrom pracy u źródeł, bo nie dość że to pierwsza tak kompletna biografia Sextusa Pompejusza, to dodatkowo zupełnie zmieniająca pogląd historyczny na tą tragiczną postać.