Najnowsze artykuły
Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński5Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać367Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński19
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ewa Zarychta

Źródło: Wydawnictwa Novae Res
2
5,9/10
Pisze książki: reportaż
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.plhttp://www.polskamuzulmanka.blog.pl
5,9/10średnia ocena książek autora
81 przeczytało książki autora
101 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2015
Księżyc zza nikabu. Polska muzułmanka w Egipcie
Monika Abdelaziz, Ewa Zarychta
6,4 z 61 ocen
160 czytelników 13 opinii
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Księżyc zza nikabu. Polska muzułmanka w Egipcie Monika Abdelaziz 
6,4

Córka, Monika Abdelaziz i matka, Ewa Zarychta pokazują Egipt widziany ich oczami.Monika Abdelaziz pisze o swoim życiu u boku męża muzułmanina.
Autorki piszą o Egipcie w dość barwny sposób, pokazują życie przeciętnego Egipcjanina oraz sposób adaptacji naszych rodaczek, które założyły tam rodziny.
Okazuje się że wiele mitów o Egipcie to nieprawdziwe stereotypy. Książka może służyć również jako poradnik dla turysty, chociaż czuję pewien niedosyt, jako że autorki mieszkają w Egipcie spodziewałam się bardziej dokładnych opisów.
P.S. Czasami myliło mi się którą panią czytam, szkoda że nie było jakiegoś podziału na p. Monikę i p. Ewę.
Księżyc zza nikabu. Polska muzułmanka w Egipcie Monika Abdelaziz 
6,4

"Zawsze licz tylko na siebie, nigdy nikomu nie ufaj, choćby sprawiał jak najlepsze wrażenie. Ufaj tylko sobie" (str 137),taką radę dał rozkręcającej biznes w Egipcie Polce właściciel jednego z hoteli. Niezbyt to dobrze świadczy o mieszkańcach tego kraju.Książka napisana jest przez Polki (matkę i córkę)mieszkające w Egipcie od pięciu lat. Przedstawiają ten kraj z zupełnie innej strony, jaka jest powszechnie znana, czy to ze strony turystów, bądź pisemnych przekazów na ten temat. Poruszanych jest wiele tematów od strojów, zwyczajów, tradycji,religii, kulinariów, pracy, miejsc znanych turystom i tych nieznanych.Wprowadzają nas do muzułmańskiej alkowy, ukazując tchnące erotyzmem nocne stroje i bieliznę.Egipska kobieta jawi się tutaj jako otyła, leniwa, manipulatorka, nie dbająca o siebie, krzykliwa, stawiająca siebie na piedestale,ekspertka w każdej dziedzinie, nie znosząca sprzeciwu.Z kolei mężczyzna przesadnie dbający o siebie szczególnie jeśli chodzi o fryzurę, naciągacz. Większość z nich kłamie, nie można im ufać, a do pracy mają bardzo luzackie podejście. "Egipcjanin mówi prawdę, tylko wtedy kiedy się pomyli" (str 37).
Brud i góry śmieci, których pełno na drogach dojazdowych i obrzeżach miast, poza murami hoteli (o czym się może przekonać na własne oczy turysta odwiedzający ten kraj, zresztą tak jest w wielu miastach arabskich).Autorki wskazują na ogromne różnice w mentalności ludzi różnych narodowości, kultur, religii, sposobach wychowywania dzieci, funkcjonowania rodziny, stosunku do obowiązków. Sytuacja na rynku pracy, trochę dziwna i niezrozumiała dla Europejczyka, a według Autorek "nie do ogarnięcia mentalnie i emocjonalnie" (str 148).Wszechobecny hałas, zgiełk, gwar, życie nocne kwitnące pełną parą. Mimo iż Autorki przyjęły zwyczaje i religię kraju, w którym zamieszkały nie zapominają o polskich korzeniach i tradycjach.