Aleksandra Lipczak laureatką Nagrody im. Witolda Gombrowicza

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.09.2021

Pisarka została wyróżniona za książkę „Lajla znaczy noc”, „eseistyczno-reporterską opowieść o Al-Andalus, rozciągniętą na stulecia i opartą na bogatych źródłach”. Nagroda im. Witolda Gombrowicza, ustanowiona przez radomski samorząd, przyznawana jest pisarzom za ich pierwszą lub drugą w dorobku książkę napisaną prozą artystyczną.

Aleksandra Lipczak laureatką Nagrody im. Witolda Gombrowicza Robert Utkowski/Nagroda im. Witolda Gombrowicza

W skład kapituły, która zadecydowała o przyznaniu Nagrody autorce „Lajla znaczy noc”, weszli: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska, a sekretarzem jury został Tomasz Tyczyński. Wraz z wyróżnieniem Aleksandra Lipczak otrzymała 40 tysięcy złotych oraz specjalną statuetkę-lornetkę.

Poszukiwanie odpowiedzi na aktualne pytania w dawnych czasach

Dlaczego postanowiono wyróżnić właśnie Aleksandrę Lipczak? Jak wyjaśniła decyzję jury jego członkini, Anna Kałuża:

Lipczak opowiada o średniowiecznej Andaluzji. Ale pisze też o współczesnym świecie. Co ważne, pisze tak, że jesteśmy porwani rytmem, swobodą i zarazem precyzją tej prozy. W tle jej opowieści kryją się kryzysy, zapaści społeczne, wykluczenia, migracje, moralna panika jako reakcja na inność. Autorka szuka odpowiedzi na aktualne pytania w odległych czasach. Są one związane z możliwością i koniecznością wspólnego zamieszkiwania tego samego skrawka ziemi przez różnych ludzi, różne języki, różne religie, wartości idee. pokazuje nam alternatywne porządki wobec modelu kulturowych relacji, jakie dziś znamy. Zwraca uwagę, że moralność, prawo i edukację powinniśmy i możemy ugruntować na różnych współistniejących ze sobą podstawach.

Warto dodać, że w tym roku jury wybierało spośród ponad 100 nadesłanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza propozycji. Poza Aleksandrą Lipczak, wśród wybranych przez kapitułę finalistów, znaleźli się: Dominka Horodecka i jej książka „Wdech i wydech”, Jolanta Jonaszko, która otrzymała nominację za „Portrety” oraz Maciej Topolski, nominowany za „Niż”. Każdy z finalistów otrzymał statuetkę i czek na 5 tysięcy złotych.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest od 2015 roku. Do tej pory jej laureatami byli: Weronika Murek i Maciej Hen (wspólnie), a także Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska.

Nagroda dodatkowa dla Macieja Bobuli

W tym roku przyznano również nagrodę dodatkową w postaci miesięcznej rezydencji w Vence na południu Francji – to miejscowość, w której Gombrowicz spędził ostatnie lata życia. Nagrodę tę zdecydowano się przyznać Maciejowi Bobuli za jego „Szalejów”.

[as]


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kamil 22.09.2021 08:29
Czytelnik

Książka wyjątkowo wartościowa treściowo, jednak formalnie była dla mnie nużąca i ciężka do przebrnięcia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.09.2021 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post