Książki przepowiadają przyszłość

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.08.2017

Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Na ogół nie wiemy, co przyniesie następny dzień, więc jak odgadnąć, jak będzie wyglądać świat za 5 lat? Za 10? Za 100? Wielu próbowało przewidzieć przyszłość, niektórym się to udało. Przedstawiamy zestawienie książek, które prezentują futurystyczne wizje i kierunki, w jakich może rozwijać się nasz świat.

Książki przepowiadają przyszłość

Opowieść podręcznej, Margaret Atwood

Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem.
Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.
Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje się to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…

Szóste wymieranie. Historia nienaturalna, Elizabeth Kolbert

Opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości. Bestseller „New York Timesa”, uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki.
W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, które spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek.
Działalność ludzka powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne, i to właśnie człowiek może powstrzymać błędne koło nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi i dewastacji środowiska. Elizabeth Kolbert z ogromną erudycją i nie bez poczucia humoru opisuje wymarłe na przestrzeni tysiącleci gatunki, przedstawia rozwój nauki i koncepcji ewolucji, rozmawia z wpływowymi naukowcami. Drąży temat z ogromną determinacją, mając świadomość, że problem, przez lata spychany na margines, już zbiera pierwsze żniwo, zaburzając delikatną równowagę biologiczną.

To zmienia wszystko, Naomi Klein

Wraz z "No Logo" i "Doktryną szoku" nowa książka Klein stanowi trylogię, w której autorka diagnozuje kolejne światowe kryzysy, a jednocześnie ukazuje drogi ich przezwyciężenia. Tym razem przedstawia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem i innymi zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Podobnie jak w „Doktrynie szoku” autorka ukazuje ciemną stronę neoliberalnego kapitalizmu – analizuje, w jaki sposób wolnorynkowy fundamentalizm przyczynił się do zanieczyszczeń atmosfery zagrażających całej ludzkości i jak blokuje próby naprawy istniejącej sytuacji.

Gospodarka za 100 lat. Najważniejsi ekonomiści przewidują przyszłość, Ignacio Palacios-Huerta

Ta książka to fascynująca podróż w przyszłość z najwybitniejszymi umysłami światowej ekonomii. Choć wielu ekonomistów twierdzi, że w dzisiejszych czasach trudno przewidywać przyszłość i kreślić choćby średnioterminowe plany dla firm i rządów, Ingacio Palacios-Huerta, wykładowca London School of Economics specjalizujący się w zarzadzaniu strategicznym, uważa, ze wiele można wyczytać z liczb.

Fizyka przyszłości. Nauka do 2100, Michio Kaku

Tematem poprzednich książek Michio Kaku były rewolucyjne idee w fizyce teoretycznej, które otwierały przed uczonymi nowe drogi do rozumienia Wszechświata. W „Fizyce przyszłości” autor zastanawia się, w jaki sposób ostatnie odkrycia mogą pomóc wcielić w życie najbardziej niesamowite pomysły fantastyki naukowej.
Najnowsza książka Michio Kaku nieco przypomina „Wizje”, których tematem były przewidywania dotyczące rozwoju nauki w nadchodzących dekadach; jak się okazało, przewidywania te okazały się bardzo trafne. „Fizyka przyszłości” sięga jednak o wiele dalej, rozważając technologie, które mogą stać się realne w ciągu najbliższych stu lat. To, w jaki sposób wykorzystamy wyzwania i szanse w XXI wieku, zdeterminuje dalsze losy ludzkości.

Rok 1984, George Orwell

Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary.
Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak „wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.

451° Fahrenheita, Ray Bradbury

Po niebie latają odrzutowce z głowicami atomowymi, ludzie spędzają czas przed telewizyjnymi ścianami, a strażacy – zamiast gasić – wzniecają pożary. Najchętniej palą książki…do tego zostali powołani.
451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier.
Najsłynniejsza powieść Raya Bradbury’ego, pięćdziesiąt pięć lat od pierwszego wydania, wciąż szokuje i wzbudza pozytywne emocje. Kiedyś odbierana jako głos przeciwko totalitaryzmowi, teraz ukazuje drugie dno i zmusza do namysłu nad losem cywilizacji.
Świat wyzbyty „wysokiej kultury”, zdominowany przez opery mydlane, historyjki obrazkowe, tanią rozrywkę dla mas. Nie ma w nim miejsca na rozmowę, miłość, szczęście. Zastępują ją dragi, ogłupiająca telewizja, przemoc, samotność w tłumie.
Wizja Bradbury’ego, szokująca przed półwieczem, dzisiaj także budzi dreszcz realnego przerażenia – oto na własne oczy widzimy, jak futurystyczne i groźne założenia autora stają się rzeczywistością. Dobrowolne odrzucenie dorobku kultury, schedy po pokoleniach przodków szokuje, ale przykład strażaka Guya Montaga pokazuje, że nie jest łatwo zabić człowieczeństwo, a to co dobre, zawsze w człowieku na wierzch wypłynie.

Nowy wspaniały świat, Aldous Huxley

„Nowy wspaniały świat” to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.
W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej Ery Forda) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu – po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?

Jakie książki przepowiadające przyszłość dodalibyście do tego zestawienia?

Źródło: www.businessinsider.com


komentarze [33]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Draconina 18.02.2018 22:35
Czytelnik

Mars czyli rzecz o nietrwałej kolonizacji Marsa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mars
adb 03.11.2017 17:02
Czytelnik

Historia pszczół

Niestety dramatycznie prawdziwa i bliska jest prorokowana tu przyszłość. To w skali globalnej, a lokalnie czeka nas to Opowieść podręcznej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Historia pszczół  Opowieść podręcznej
Marcin Rakowicz 22.08.2017 20:06
Czytelnik

Jakieś elementy orwellowskich i huxleyowskich wizji już dzisiaj w naszym "państwie prawa" można dostrzec, a "Opowieść Podręcznej" to z kolei spełniona idea państwa PiSu! Piekło kobiet i wyśniona wizja Jarosława Kaczyńskiego i jego pisowskich popleczników! Jakby Margaret Atwood wiedziała że tacy kiedyś dorwą się do władzy! Tfu, tfu!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Midnight_Rose 21.08.2017 13:00
Czytelniczka

Nexus
i
Krąg
Jedna i druga bardzo realistyczne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nexus  Krąg
konto usunięte
21.08.2017 09:52
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Fioletowa_krowa 21.08.2017 01:06
Czytelnik

Uległość

Bardzo aktualne. Przerażajace. I smutne.
Francja, w której partia islamska dochodzi do władzy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Uległość
lapsus 21.08.2017 13:20
Oficjalny recenzent

'
Houllebecq w "Uleglości" nie po raz pierwszy przepowiedział mroki niedalekiej przyszłości i uczynił to z charakterystyczną dla siebie genialną prostotą. Mnie jednak w kontekście omawianego tematu przychodzi na myśl inna jego książka "Możliwość wyspy" Możliwość wyspy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Możliwość wyspy
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
alex 20.08.2017 19:41
Czytelnik

Rywalki
Niezgodna
Cinder
I oczywiście, bardzo prawdopodobne, niestety:
Igrzyska śmierci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rywalki  Niezgodna  Cinder  Igrzyska śmierci
Ariene 20.08.2017 12:51
Czytelniczka

Futu.re

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Futu.re
AniaShirley 20.08.2017 11:08
Czytelniczka

"Dawca" Lois Lowry

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jarosław 20.08.2017 08:45
Czytelnik

Ja dołożę do tego zestawu Limes inferior

Choćby za samo pojęcie "klucza" - urządzenia elektronicznego, które powoli staje się rzeczywistością.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Limes inferior