Mars

Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Seria: Science Fiction z plusem fantastyka, fantasy, science fiction
2012-04-01
2003-01-01
Powergraph
przyszłość ekkspansja mars zagłada
fantastyka, fantasy, science fiction
2012-04-01
Science Fiction z plusem
przyszłość ekkspansja mars zagłada

Przyjemna powieść. Romantyczna wizja podboju Czerwonej Planety budzi jakieś dziecięce tęsknoty. Jeśli przymknie się oko na toporny język i dziwną konstrukcję "Marsa", lektura może dać zadziwiająco dużo radości.

Książka składa się z 3 rozdziałów - 1 krótkiego (wstępu) i 2 dłuższych. Pod koniec 3 rozdziału znajdziemy odpowiedzi na pytania, które nasunęły się po przeczytaniu 2 rozdziału, natomiast przesłanie rozdziału pierwszego jest jasne i klarowne - poza szykiem zdań, który autor zastosował. Szczerze powiedziawszy przez początek ciężko było przebrnąć (ok 10 str), ale potem jest...

Mars Rafała Kosika to hard S-F podzielona na 3 części. Pierwsza to krótkie preludium opisujące przygotowania do terraformacji Marsa, druga - to opowieść sensacyjna tocząca się na zasiedlonym już od 150 lat Marsie, trzecia - to kryminał w cyberpunkowym sosie mający miejsce 35 lat po wydarzeniach opisanych w części drugiej. Książkę czyta się przyjemnie, olbrzymi plus dla...

Sci-fi z nastawieniem na "hard", bo dość naukowo autor podszedł do sprawy i z pewnością przed napisaniem powieści, zabrał się za odpowiednie źródła.
Niestety fabuła nie porywa i strasznie się wlecze. Szkoda.

Kolonizacja Marsa, cała otoczka - świetna, czuć bardzo fajny, wciągający klimat nowego świata. DUŻO jednak jest dłużyzn, depresyjnych rozpraw nad sensem rzeczy. Za dużo tu pisania o pisaniu, przez co akcja się rozwleka, zwalnia, zwalnia i zwalnia. To pierwsza poważniejsza książka Kosika, więc wiele można mu wybaczyć, później było już tylko lepiej.

Debiutancka powieść Rafała Kosik to historia kilku pokoleń ludzi starających się uczynić Mars wartym i zdatnym do zamieszkania. Czworo bohaterów , spisek i wirtualna rzeczywistość, to wszystko sprawia ,że debiut ten jest bardzo udany choć momentami trochę ciężko przyswajalny.

Po przeczytaniu "Vertical" sięgnąłem po kolejna pozycję z repertuaru Rafała Kosika i nie zawiodłem się.
Bardzo fajna książka, wielowątkowa napisana w przystępny sposób. Choć autor opisuje życie w realiach Marsa, ja ją odebrałem jakoby dotyczyła realiów Ziemskich - polityki i socjologii oraz problemów trawiących naszą planetę.
Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję.

Wciągające sci-fi, ale bardzo dołujące. Mam wrażenie, że autor wyraża tą książką bezsens istnienia ludzi na jakiejkolwiek planecie... Nie tylko na Marsie. Być może bezsens świadomego istnienia w ogóle.

Dawno już to czytałem, ale podobało mi się. Na pewno bardziej niż Różaniec. Niby to tylko bliskie sajensfikszyn, ale poprowadzone nieźle i nie bez zaskoczeń.

Próby zazielenienia Czerwonej Planety tylko z początku przedstawiają się różowo. Gdy napływ kolonizatorów przekracza możliwości tlenotwórcze nowej biosfery wspomaganej przez popadając w ruinę wieże tlenowe, przyszłość rysuje się w coraz ciemniejszych barwach. Filozofia w kosmicznym przebraniu, rodem jak z mistrza Lema, choć czasami nieco naciągana. Momentami zabawnie,...

Dyskusje

• Fantastyka