Mars

Okładka książki Mars
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Seria: Science Fiction z plusem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Science Fiction z plusem
Powergraph
2012-04-01
2003-01-01
przyszłość ekkspansja mars zagłada

więcej Więcej

Czytane już dość dawno temu, ale za to kilka razy. Trzyma się kupy, godna fabuła, dobry styl - chce się czytać. Jak najbardziej warte nie tylko kilku wieczorów, ale i miejsca na półce.

Tak jak często u Kosika, fabuła zatacza koło, początek łączy się z końcem. Bardzo dobra lektura.

1909

Na półkach: , , , , ,

Rafał Kosik znany jest chyba najbardziej jako autor fantastyki młodzieżowej (cykl „Felix, Net i Nika”). Ma na koncie też nagrodzone science fiction („Vertical“, „Kameleon“ i ostatnio „Różaniec”). Ale jak zaczynał? Czy „Mars”, jego powieściowy debiut, zdradzał już na początku wieku talent autora?

Książka robi pozytywne wrażenie, aczkolwiek widzę dzisiaj, że i Kosikowi...

Moja pierwsza powieść sci-fi, która rozpaliła we mnie zajawkę na ten gatunek. Po latach dalej warto do niej sięgnąć.

Autor potrafi pisać, jedna z pierwszych moich książek s-f. Nigdy to nie był mój ulubiony gatunek, a Pan Rafał pchnął mnie skutecznie w ten klimat. Dziękuję Panie Rafale. Ciekawa fabuła, siadasz i czytasz. I oto chodzi!

Drobiazgowo opisana kolonizacja Marsa - i tworzenie nowego społeczeństwa. Nie ma miejsca na zwyczajowe "piu piu piu" w kosmosie - świetna wizja kolonizacji w wydaniu fabularnym.

Mamy tutaj do czynienia z mroczną i gorzką futurologia traktującą bardzo przewrotnie, a zarazem dogłębnie dosłownie kwestię terraformacji, czyli inżynierii planetarnej przekształcającej inne światy w przypominający nasz, choć tutaj przybiera raczej formę infekowania tych planet patologiami ludzkiej cywilizacji.
Powieść rozpościera się więc pomiędzy monumentalną ideą...

Wspaniała wizja kolonizacji Czerwonej Planety - mamy tam wszystko, dosłownie wszystko. Rewelacja.

Dobra powieść warta przeczytania.

Skolonizujemy Marsa w ciągu 10-15 lat. Ok. Możliwe, a nawet prawdopodobne. Ale czy damy radę się tam utrzymać?

Na to pytanie odpowiada ta książka. Jest do bólu szczera. Nie pozostawia suchej nitki na kolonizatorach, kolonistach i całej tej marsjańskiej otoczce. To jest opis tego z czym mogą spotkać się prawdziwi koloniści w naszym świecie. Czy są na to gotowi?...

• Fantastyka
  • Science Fiction