Nobel dla Philipa Rotha? [KONKURS]

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.09.2016

Kiedy trzy lata temu zaproponowaliśmy Wam udział w konkursie na gratulacje dla Alice Munro za literackiego Nobla, nie spodziewaliśmy się, że Akademia Szwedzka weźmie nasz konkurs pod uwagę i nagrodzi właśnie kanadyjską pisarkę. W tym roku ponownie zaklinamy rzeczywistość – tym razem sugerując, że powinien wygrać Philip Roth.

Nobel dla Philipa Rotha? [KONKURS]

Jak co roku na przełomie września i października spora część czytelników zastanawia się kto tym razem otrzyma literacką Nagrodę Nobla. Od lat w zakładach bukmacherów pojawiają się te same nazwiska. Według strony landbroks największe szanse ma Haruki Murakami, zaraz za nim syryjski poeta Adonis, na trzecim Philip Roth. Na kolejnych miejscach znaleźć możemy pisarzy bardzo popularnych w Polsce - jak Javier Marias, Joyce Carol Oates (jej książka Ofiara właśnie ma premierę w Polsce) czy Amos Oz oraz takich, którzy w naszym kraju wciąż uznawani są za pisarzy niszowych: Ngugi Wa Thiong'o, Jon Fosse czy Peter Handke. Oczywiście na liście są też Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski.

Nazwisko laureata bądź laureatki poznamy najprawdopodobniej w czwartek 6 października. Póki co zapraszamy Was do zabawy.

Wspólnie z Wydawnictwem Literackim typujemy, że w tym roku Nagroda trafi w ręce Amerykanina Philipa Rotha, któremu chyba tylko Nobla brakuje do kompletu. W 1997 roku otrzymał bowiem nagrodę Pulitzera za powieść Amerykańska sielanka. W 1998 został w Białym Domu uhonorowany odznaczeniem National Medal of Arts, a w 2002 najwyższym wyróżnieniem Amerykańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury – Gold Medal in Fiction, wcześniej przyznanego takim pisarzom jak m.in. John Dos Passos, William Faulkner i Saul Bellow. Roth dwukrotnie otrzymał National Book Award, w 1960 za swą pierwszą książkę, Goodbye, Columbus, i w 1996 za Teatr Sabata. Również dwukrotnie przyznano mu National Book Critics Circle Award i aż trzy razy PEN/Faulkner Award. W 2005 roku książka Spisek przeciwko Ameryce została wyróżniona nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków jako „wybitna powieść historyczna o tematyce amerykańskiej wydana w sezonie 2003–2004” a także nagrodą imienia W.H. Smitha jako Najlepsza Książka Roku, już po raz drugi, jako pierwszemu pisarzowi w czterdziestosześcioletniej historii tej nagrody.

Wasze zadanie jest proste – napiszcie uzasadnienie przyznania literackiego Nobla Philipowi Rothowi.

Autorzy trzech najciekawszych tekstów otrzymają od Wydawnictwa Literackiego zestaw trzech wybranych przez siebie książek pisarza!

Na wasze propozycje – wpisujcie je w komentarzach poniżej – czekamy do 4 października włącznie. Ogłoszenie laureata konkursu nastąpi w czwartek 6 października.  

Regulamin:

  • Konkurs trwa od 28 września do 4 października włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Literackie.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

Nagrody ufundowało Wydawnictwo Literacke


komentarze [30]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 06.10.2016 10:33
Administrator

Musimy przyznać, że mieliśmy z wyłonieniem laureatów twardy orzech do zgryzienia. Ale ostatecznie, po długich kłótniach zdecydowaliśmy się przyznać nagrody:
Maciejowi
Tomaszowi
Karolinie

Laureatom naszego konkursu gratulujemy - skontaktujemy się z Wami przez wiadomość w serwisie.

A na tegorocznego laureata literackiego Nobla chyba przyjdzie nam jeszcze tydzień poczekać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paweł B - awatar
Paweł 05.10.2016 14:25
Czytelnik

Za bohaterów naznaczonych pochodzeniem, rzuconych w wir burzliwej historii Ameryki Północnej XX wieku, za wkład w rewolucję seksualną.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
04.10.2016 21:41
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Muminka  - awatar
Muminka 04.10.2016 20:28
Czytelniczka

Bez Philipa Rotha uhonorowanego prestiżową Nagrodą Nobla czuję się jak Konające Zwierzę. Choć świat przedstawiony w jego utworach to nie Amerykańska sielanka, lecz krwawa Nemezis, jego specyficzne wyrafinowane poczucie humoru pozwala zaakceptować bezsensy i szaleństwa rzeczywistości. Wzburzenie budzi analizowany przez niego Kompleks Portnoya, bo z czasem wszystko staje się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
karolinac  - awatar
karolinac 03.10.2016 21:51
Czytelnik

Franz Kafka odsłonił przed czytelnikami ciemne zakamarki ludzkiej duszy, Albert Camus uczył, jak je okiełznać, a Roth - jak się z nich śmiać. Bo przecież każdy z nas staje się od czasu do czasu Alexem Portnoy'em, rozdartym między żądzą a powinnością. Obserwując tragikomiczne miotanie się bohatera, jego próby wpasowania się do otoczenia, nabieramy dystansu do własnych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kuba95  - awatar
Kuba95 03.10.2016 15:05
Czytelnik

Za tworzenie wyjątkowych opowieści o ludziach utkwionych w precyzyjnie naszkicowanym obrazie współczesnego społeczeństwa. Za kreowanie rzeczywistości poprzez trzeźwe spojrzenie na świat, które filtruje obraz poprzez swą inteligencję, wrażliwość i umiejętność opowiadania o świecie, w którym tradycja idzie w parze z nowoczesnością. Wreszcie, za okazywanie najgłębszych oznak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
FlapperGirl  - awatar
FlapperGirl 03.10.2016 08:29
Czytelniczka

Prawdopodobnie każdy aktor oczami wyobraźni odbierał Oskara (i to nawet niejednokrotnie). Tak samo, jak każdy pisarz marzy o Noblu. Marzenia dodają nam energii, kiedy wszystko wygląda beznadziejnie, kiedy nie mamy już z sił, albo po prostu przestajemy wierzyć w siebie. Za to kiedy wreszcie się spełnią, przez jedną magiczną chwilę czujemy się nieśmiertelnie szczęśliwi i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
02.10.2016 00:13
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Magdalena  - awatar
Magdalena 01.10.2016 17:40
Czytelniczka

Problem z literackim etykietkowaniem Rotha, jak w przypadku większości pisarzy wychodzących w polu wyobraźni poza standardy swoich czasów, jest aż nazbyt oczywisty. Roth jest literacko niedefiniowalny.
Przede wszytskim - Roth jest nie tyle pisarzem, co rzeźbiarzem Człowieka - tworzącego w swoich postaciach formy dla wypełnienia szkieletu materią człowieczeństwa. Roth snuje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
01.10.2016 15:16
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto