10 oscarowych ekranizacji

LubimyCzytać
02.03.2016

Pierwsze Oscary wręczono 88 lat temu. Od tego czasu wiele książek doczekało się przeniesienia na srebrne ekrany. Niektóre z nich zostały wyróżnione przez Akademię Filmową. Jakie? Oto krótki przegląd tych najsłynniejszych ekranizacji.

Lata 20.

Na Zachodzie bez zmian E. M. Remarque

Opublikowana w 1929 roku powieść E. M. Remarque'a została zekranizowana wkrótce po premierze. „Na Zachodzie bez zmian” należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej.

Twórcy filmu, który powstał na podstawie książki, otrzymali Oscary w 1930 roku. Jest to jedna z pierwszych ekranizacji, które zostały uhonorowane przez Akademię Filmową.

Lata 30.

Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell

Na lata 30. przypadł sukces Margaret Mitchell i jej epickiej powieści, opublikowanej w 1936 roku. Rok później autorka otrzymała za nią Pulitzera, a w 1939 roku Akademia Filmowa nagrodziła jej ekranizację Oscarem. Po adaptacji książka stała się legendą i do tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością.

Lata 40.

Wszyscy ludzie króla” Roberta Penna Warrena

Prawdopodobnie jedna z największych amerykańskich powieści o polityce i korupcji. Niestety, jej sława na przestrzeni lat przygasła. Autor otrzymał za nią Pulitzera w 1947 roku. Wkrótce potem wyreżyserował ją Robert Rossen, a w rolach głównych zagrali Broderick Crawford i John Ireland. Film został uznany za najlepszy przez Akademię Filmową w 1949 roku.

W 2006 roku książka została po raz kolejny adaptowana. Tym razem zagrali w niej m.in. Sean Penn i Jude Law.

Lata 50.

Stąd do wieczności Jamesa Jonesa

Jak wiele innych ekranizacji na tej liście, opowiada o miłości i wojnie. Jej akcja toczy się w czasie II wojny światowej, a jej głównym bohaterem jest Anthony Warden, który ma romans z żoną oficera, będącym jego przełożonym.

Jones otrzymał za tę książkę National Book Award w 1952 roku, a jej adaptacja w ciągu roku trafiła na srebrne ekrany. Zagrali w niej Burt Lancaster, Montgomery Clift, Deborah Kerr i Frank Sinatra. W 1953 roku została wyróżniona przez Akademię Filmową. W późniejszych latach zainspirowała jeszcze wielu innych filmowców i „Stąd do wieczności” doczekało się wielu ekranizacji.

Lata 60.

Oliver Twist Charlesa Dickensa

Jedyny musical na liście. Oparty jest na sztuce, zrealizowanej na podstawie książki Dickensa. Premiera książki przypadła na 1838 rok. Opowiada o losach chłopca, sieroty, który zostaje umieszczony wraz z innymi pozbawionymi rodziny dziećmi w sierocińcu, gdzie cierpi głód, zimno i nieludzkie traktowanie. W dniu 9. urodzin Oliver trafia do kolejnego przytułku, gdzie ma zdobyć wykształcenie i nauczyć się pożytecznego rzemiosła.

W filmie zagrali Jack Wild i Ron Moody, wyreżyserował go Carol Reed. W 1968 roku ekranizacja została nagrodzona Oscarem.

Lata 70.

Ojciec chrzestny Mario Puzo

To jeden z tych przypadków, kiedy i film, i książka cieszą się równie wielką popularnością. Powieść Puzo została wydana w 1969 roku, trzy lata później powstała jej głośna ekranizacja z Marlonem Brando w roli głównej. Brando towarzyszy cała plejada sław: Al Pacino, James Caan, Robert Duvall, John Cazale i Diane Keaton. Nikogo chyba nie dziwi fakt, że film ten został uznany za najlepszy przez Akademię Filmową – było to w roku 1972.

Lata 80.

Zwyczajni ludzie” Judith Guest

Książka nie doczekała się jak dotąd polskiego wydania, na rynku amerykańskim debiutowała w 1976 roku. Cztery lata później Robert Redford stanął za kamerą i wyreżyserował film na podstawie książki. To historia nastolatka, który próbuje poradzić sobie ze śmiercią brata, który popełnił samobójstwo. Swoją debiutancką rolę zagrała w tym filmie Elizabeth McGovern, teraz znana głównie z serialu „Downtown Abbey”.

Lata 90.

Milczenie owiec Thomasa Harrisa

To druga książka z cyklu o Hannibalu Lecterze napisana przez Thomasa Harrisa. Historia jest prosta: seryjny morderca, który odsiaduje wyrok w więzieniu, zostaje poproszony o pomoc w odnalezieniu innego zabójcy, odpowiedzialnego za porwanie i morderstwa kobiet.

W słynnym filmie zagrali Jodie Foster i Anthony Hopkins. Dla obojga role te stały się ikoniczne. To jeden z nielicznych horrorów, który został w ogóle nominowany do Oscara. „Milczenie owiec” otrzymało to wyróżnienie w 1991 roku.

Początki lat 2000.

Władca pierścieni: Powrót króla, J.R.R. Tolkien

Reżyser filmu, Peter Jackson, postawił sobie za punkt honoru zrealizowanie jak najdokładniejszej ekranizacji dzieł Tolkiena, by nie uronić nic z ich fantastycznej fabuły. W trylogii zagrali m.in. Elijah Wood, Sean Astin, Dominic Monoghan, Billy Boyd i Ian McKellen.

Spośród trzech filmów zrealizowanych na podstawie tolkienowskiej trylogii tylko „Powrót króla” doczekał się oscarowego wyróżnienia – było to w 2003 roku.

Pierwsza dekada lat 2000.

Zniewolony. 12 years a slave, Solomon Northup

Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1853 roku. Solomon Northup urodził się jako wolny czarnoskóry człowiek w Nowym Jorku. W 1841 roku zostaje porwany w Waszyngtonie i sprzedany jako niewolnik. Od tej pory pracuje na farmie Edwina Eppsa w Luizjanie. Przez czternaście lat niewoli koresponduje ze swoją żoną; listy te stają się dowodem w procesie.

W filmie zagrali Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Lupita Nyong'o, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatii i Brad Pitt. Film został wyróżniony Oscarem w 2013 roku.

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
86
12
24.08.2020 14:01

Tańczący z wilkami, pożegnanie z afryką- te ekranizacje dostały po siedem Oskarów w tym za najlepszy film. No i oczywiście nie ma Forresta Gumpa.


2024
1087
02.03.2016 17:49

Jeszcze warto tu wspomnieć o:
 Poradnik pozytywnego myślenia Poradnik pozytywnego myślenia - dla mnie to było duże zaskoczenie, bo powieść była bardzo humorystyczna, a film to bardzo dobry obraz zasłużony Oscar dla Jennifer;
 Lot nad kukułczym gniazdem Lot...

więcej

1277
464
02.03.2016 15:53

Nie wierzę, że pomięto "To nie jest kraj dla starych ludzi" na podstawie powieści Cormaca McCarthy'ego (który dostał statuetkę m.in. w kategorii najlepszego scenariusza adaptowanego oraz oczywiście najlepszego filmu w roku 2008)! Genialne dzieło, z życiową rolą - również nagrodzonego - Javiera Bardema. Jestem skłonna zaryzykować tezę, że to jeden z najlepszych czarnych...

więcej

0
1241
konto usunięte
02.03.2016 09:58

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


2782
4
01.03.2016 16:11

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd