Oliver Twist

Charles Dickens Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] literatura piękna
Katarzyna Surówka
Zielona Sowa
literatura angielska literatura XIX wieku
literatura piękna
Katarzyna Surówka
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
literatura angielska literatura XIX wieku

Przygnębiająca. Demaskująca nieuzasadnioną wyższość klasową, naznaczając ludzką obłudę i pazerność, okrutne traktowanie niżej postawionych oraz nędzę warunków, w jakich zmuszani są żyć.

"Oliver Twist" to przejmująca historia z szczęśliwym zakończeniem pokrzepiającym oburzone serce i dającym nadzieję na odwrócenie fatalnie przesądzonego losu.

210601 audio G6.
Bardzo lubię powieści z XIX w. Bohaterowie wyraziści, z duszą, kilka wątków, bogaty język, ciekawa narracja mówiąca czasem bezpośrednio do czytelnika. Według mnie ma jednak słabsze momenty, w których nieco mnie "męczyła". Poza tym rozczarował mnie jeden wątek - tak spodziewanie zakończony...

"Wielkie Nadzieje" były książką znakomitą i do kolejnej powieści Dickensa podchodziłem z wielką nadzieją, że będzie świetna. Widziałem ekranizację Polańskiego, ale film nie zapadł mi w pamięć. Historia małego chłopca, sieroty, który zanim odnajdzie swoje miejsce na świecie, pozna jaki świat i ludzie są okrutni. Pisarz ma dobre pióro, ale ta fabuła mnie za bardzo nie...

Mądra, ciekawa, wciągająca, pełna nadziei. Przy pierwszej próbie czytania była dla mnie za trudna i za ciężka chyba, bo pewnie za mała byłam, ale widocznie do wszystkiego trzeba dorosnąć :p Polecam jak najbardziej, jak nie teraz, to kiedyś.

Urzekła mnie ta historia o kumulacji wszelkich nieszczęść sieroty nazwanej Oliwer Twist. W normalnych okolicznościach rzuciłbym tą książkę w kąt przez zbytek nieprawdopodobnych przygód malca, jednak autor bardzo przekonywująco przenosi nas w czasy XIX wiecznej zgryzoty, gdzie bieda i kłopoty to chleb powszedni pospólstwa - przyciągają więc biedną sierotkę jak magnes....

Zakochałam się w tej książce. Charles Dickens jest niesamowity w przedstawianiu toksycznych, zamkniętych na empatię i szersze myślenie niektórych ludzi. Nie szufladkuje tylko daje do myślenia. Uważam, że porusza dużo aktualnych tematów. W ponurym świecie naiwny idealizm walczący z zimnymi sercami. Może to i naiwne ale jak piękne.

Na półkach: , , , , , , , ,

7,5/10
Dla uczniów polskiego systemu edukacyjnego twórczość Charlesa Dickensa sprowadza się do samej "Opowieści wigilijnej", ale uczniowie z krajów anglosaskich są raczej bliżej zaznajomieni z "Davidem Copperfieldem", "Opowieścią o dwóch miast" lub "Wielkimi nadziejami", a czytelnicy żyjący w czasach Dickensa lub niewiele dekad później raczej zaczytywali się przede...

Parę kwestii się mocno zestarzało, ale mimo wszystko trzeba docenić społeczną przenikliwość autora i dobry styl.

Zadziwiająco zabawna, lekka i łatwa w odbiorze. Przez lata nie wierzyłam w zapewnienia, że Dickens to stary kawalarz, a czytając jego największe dzieła można śmiać się w głos, a jednak to prawda! Opowieść zadziewająco prosta, przepełniona karykaturalnymi postaciami, sytuacyjnymi gagami i autoironicznymi komentarzami narratora.

Czym jest wiara lub przeświadczenie, że jednostka z natury dobra - mimo przeciwności losu - ostatecznie nie kończy źle? W zamian niechlubnie dokonują żywota ci, których serca przesiąknięte są chęcią wyrządzania zła drugiemu człowiekowi.

2 632
    2 499