Reklama

5 pytań do czytelnika – Barbara Kurdej-Szatan

LubimyCzytać
25.02.2019

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada aktorka Barbara Kurdej-Szatan.

1. Kto rozbudził w Pani miłość do książek i jakie są najważniejsze książki Pani dzieciństwa?

Książki oczywiście czytała mi mama, najmocniej i najpiękniej wspominam „Dzieci z Bullerbyn”, „Anię z Zielonego Wzgórza” oraz wszystkie wiersze Brzechwy. Uwielbiałam przenosić się w tamte światy, a później, gdy już umiałam czytać, sama się w nich zatapiać.

2. Czy jest książka, której nigdy Pani nie zapomni?

Zdecydowanie to „Proces” Franza Kafki. Uwielbiałam rozkładać na części pierwsze i analizować każdy zawarty tam problem na zajęciach z języka polskiego w liceum, dzięki czemu miałam jeszcze większą przyjemność w pracy nad spektaklem dyplomowym na zakończenie PWST w Krakowie w reżyserii Wojtka Kościelniaka, w którym grałam rolę Leni.

3. Po jakie gatunki literackie sięga Pani najczęściej i dlaczego?

Kobieta zmienną jest, dlatego tak samo lubię sięgać po różne – zarówno tematycznie, jak i klimatycznie – książki. Wszystko zależy od nastroju. Ostatnio najczęściej czytam scenariusze oraz bajki na dobranoc mojej córce.

4. Czy jest książka, którą powinna Pani przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

„Potop”! Wiem, wstyd, ale poprawię się. W drugiej ciąży!

5. Która książka Pani zdaniem zasługuje na miano Książki Roku 2018?

Zakochałam się w sposobie pisania Marzeny Rogalskiej, dowcipnym i zaczepnym już od pierwszego zdania. Myślę, że jej „Drugą miłością” można uprzyjemnić każdy moment.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Barbara Kurdej-Szatan – aktorka, wokalistka, czasem prezenterka, a przede wszystkim mama. Kocha teatr i muzykę oraz fascynuje się łączeniem tych dwóch miłości w musicalach. Uwielbia obcować z naturą i długo patrzeć w hipnotyzującą pełnię księżyca.

Reklama

komentarze [24]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2450
4
25.02.2019 10:56

Zapraszamy do dyskusji.


30
11
25.02.2019 16:33

Super :)


2631
540
25.02.2019 18:48

Ciekawe, czy te wywiady ukazują się tylko na LC, czy osoby pytane, gdzieś indziej się ii chwalą.


908
115
25.02.2019 19:17

Oj wstyd, nie przeczytała mojego ulubionego "Potopu"


48
48
25.02.2019 19:40

Czy tylko mnie się tak wydaje, że wiele osób... Po prostu mówi o Lekturach?


386
251
26.02.2019 16:54

Nie tylko mówi wyłącznie o lekturach, ale też przytacza tylko te pierwsze, które faktycznie zapadły w pamieć, ponieważ dla wszystkich dzieci są skokiem w poważny świat opasłych książek.


48
48
26.02.2019 17:01

Cześć Joanno, nie oceniam wypowiedzi Pani Barbary Kurdej Szatan, tylko zauważyłam prawidłowość, nie wiem czy wszystkich wypowiadających się Osób w tym zestawieniu, ale przyszło do mnie to skojarzenie, często czytałam w tych wypowiedziach o lekturach, wypowiedziach, bo za ubogie one są w treść, Allison i Jared tak zauważyli, by nazwać je wywiadem. Mają jeden cel, może się...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

7031
3024
25.02.2019 19:48

Coraz krótsze te odpowiedzi, a w przypadku tej aktoreczki nawet krótsze od pytań.
Wolałabym, by o swoich ulubionych książkach mówili naprawdę poważni i poważani ludzie. Jak tak dalej pójdzie, że wkrótce zobaczymy tu Zenka Martyniuka i Mariolkę z Big Brothera:)


748
138
25.02.2019 21:17

Taaa, i chyba nikt nie opowiada z tym "błyskiem w oczach", ze swoimi przemyśleniami, interpretacjami, światopoglądem. Takie bebły bajają:

"Uwielbiałam rozkładać na części pierwsze i analizować każdy zawarty tam problem na zajęciach z języka polskiego w liceum"

To można o każdej książce powiedzieć. Zresztą w ogóle, co to za maniera, żeby mówić o samym procesie analizy, ale...

więcej

204
54
25.02.2019 22:13

@Jared: nie zgodzę się, nie o każdej. Bywają książki bardziej i mniej zawiłe, nie każda lektura wywoła u czytelnika przemyślenia i chęć znalezienia drugiego dna.


386
251
26.02.2019 16:55

Wszystko ogólnikowo, bez konkretów. Takie masło maślane, gdzie nawet gatunki literackie ciężko jest wymienić :)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3686
3449
25.02.2019 19:58

Mądra,piękna oczytana.


1569
163
25.02.2019 20:57

dziękuję


1641
198
26.02.2019 10:09

@Filozof- to chyba była ironia? Na portalu czytelniczym powinno się robić wywiady z osobami, które rzeczywiście coś czytają i mają coś do powiedzenia.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

187
6
25.02.2019 20:39

Igor Herbut u siebie na FB udostępniał.


748
138
25.02.2019 21:09

Mam internet w Play i za każdym razem, jak coś się zdupczy w programie, to widzę jej uśmiechniętą twarz... Tej nienawiści nie zmaże nawet to, że lubi Franza Kafkę...


1703
1
25.02.2019 21:56

Patrząc na te odpowiedzi, nabieram przekonania, że jedyne, co Barbara czyta, to kolorowa prasa.


zgłoś błąd