Potop

1988 ocen 94 opinii

1988 ocen

Myślę, że Trylogię warto by znał każdy Polak, bo to jednak seria która ukonstytuowała nas jako Polaków. Polecam!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Jestem wielkim fanem powieści historycznych, a ta jest jedną z najlepszych! Niestety, przez to, że jest w kanonie lektur, w mojej opinii została bardzo zraniona, dopiero gdy mogłem dojrzeć do tego aby ją przeczytać z własnej woli, pozwoliło mi docenić jej kunszt.
Cudze, chwalimy, swojego nie znamy!

Większości autorów uważanych za wybitnych, których lektury są pozycjami obowiązkowymi w każdej szkole, nie potrafię zdzierżyć. Wyjątkiem jest jednak Henryk Sienkiewicz, który tworzył wciągające czytelnika powieści, czego przykładem jest właśnie „Potop”. Choć muszę przyznać, że początkowo czytanie szło mi mozolnie… ale o wszystkim napiszę po kolei.

Pierwsza cześć mnie nie...

Ta część Trylogii jest ciekawsza od pierwszej dzięki głównym bohaterom, którzy mają swoje wady i zalety. Chociaż ciężko mi się czytało te opisy.

Lubię jakoś Sienkiewicza, tylko "Quo vadis" przeczy regule. "Potop" natomiast tylko ją potwierdził. Sienkiewicz to z pewnością mistrz opisów, podobały mi się szczególnie opisy bitew. Zaskoczony byłem przez wątki baśniowe, fantastyczne.

I jak tu oceniać niewątpliwe arcydzieło, niczym przez same muzy natchione...

W tamtym roku udało mi się przeczytać “Ogniem i mieczem”. Poszłam więc za ciosem i zabrałam się za drugą część sienkiewiczowskiej trylogii.

Mam wrażenie, że gdy człowiek nie musi czytać książki, bo ktoś mu każe, to więcej wyciąga z lektury. Z pewnością, gdybym została zmuszona do przeczytania “Potopu” w czasach szkolnych książka nie wywołałaby we mnie takich odczuć....

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Fabuła / Zwroty akcji 6/10
Bohaterowie 7/10
Świat przedstawiony 9/10
Problematyka / Symbolika / Przesłanie 7/10
Styl / Narracja /Humor 8/10
Klimat / Subiektywne odczucia 7/10

Książka była ciwkawa i całkiem mi się podobała, jednak w porównani u z "Ogniem i Mieczem" wypadła w moim odczuciu znacznie słabiej.
Fabuła była całkiem interesująca. Jak zwykle w przypadku twórczości...

Szablonowi, przewidywalni bohaterowie, czarno-biały świat, nudna fabuła. Po prostu nie

Arcydzieło to mało powiedziane! Mimo, że stara, to najlepsza książka jaką w życiu czytałem.

Dyskusje

22 272