Olga Tokarczuk zakłada fundację we Wrocławiu, mówi o hejcie i nowej książce

LubimyCzytać
22.10.2019

Podczas pierwszej polskiej konferencji prasowej po otrzymaniu Nagrody Nobla Olga Tokarczuk wraz z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem poinformowali, że powołują do życia fundację, która ma być „przestrzenią dla międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego”. Jej siedzibą będzie willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów. Noblistka mówiła także o pracach nad nową książką i hejcie, który ją spotyka.

W niedzielę, 20 października, zaraz po powrocie Olgi Tokarczuk z trasy promocyjnej w Niemczech, gdzie otrzymała informację o przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla, odbyło się pierwsze spotkanie autorskie noblistki z polskimi czytelnikami. Blisko 1,4 tys. osób zgromadziło się w sali Narodowego Forum Muzyki, by wysłuchać słów pisarki. Redakcja lubimyczytać.pl była na tym spotkaniu obecna, a dokładną relację można przeczytać tutaj. Dzień później miała miejsce konferencja prasowa noblistki. Ogłoszono na niej, że we Wrocławiu powstanie fundacja Olgi Tokarczuk.

Wrocław Olgi Tokarczuk

Pisarka jest od lat związana ze Stolicą Dolnego Śląska – tutaj mieszka i angażuje się w literackie życie, między innymi zasiadając w radzie programowej Wrocławskiego Domu Literatury. W czerwcu 2019 roku z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka Olga Tokarczuk otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Wrocławia.

Nie wyobrażam sobie, by z powodu Nobla przestać mieszkać we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. To moje miejsce na ziemi. Ale czy teraz coś się zmieni? Wczoraj wybrałam się do parku na spacer z psem, ludzie mnie poznawali, uśmiechali się i gratulowali, ale poza tym niewiele się zmieniło – mówiła na konferencji.

Reklama

Nic zatem dziwnego, że właśnie tutaj powstanie fundacja noblistki. Jak czytamy w oświadczeniu, celem fundacji „będzie wspieranie pracy pisarek i pisarzy, tłumaczek i tłumaczy, badania nad literaturą i przekładem literackim, refleksja nad rolą literatury w historii zmian społecznych. Fundacja w zamierzeniu noblistki ma stać się przestrzenią dla międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne, wreszcie przestrzenią dedykowaną rozmowie o sztuce i człowieku jako części natury. Ma stać się miejscem spotkań autorów i tłumaczy z całego świata, zajmować się programami edukacyjnymi, stypendialnymi czy rezydencyjnymi. Marzeniem noblistki jest stworzenie ośrodka intelektualnego i artystycznego, który w przyszłości dorówna najlepszym tego typu instytucjom w Europie i na świecie”.

Miasto Wrocław na siedzibę fundacji przeznaczy jeden z najważniejszych z punktu widzenia historii literatury wrocławskich budynków, willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29. Prezydent Wrocławia deklaruje także wsparcie miasta dla funkcjonowania Fundacji.

„Czuję głód pisania”

Literacki Nobel jest powszechnie uważany za największe wyróżnienie, jakie może otrzymać osoba tworząca literaturę. Nie oznacza to jednak, że Olga Tokarczuk zamierza spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie.

Prace nad moją kolejną książką są już dość zaawansowane. W ostatnich miesiącach jednak z uwagi na różne zawirowania musiałam zawiesić pisanie, a ostatnie osiem dni to najdziwniejszy okres mojego życia. Czuję już zmęczenie i, co istotniejsze, głód pisania. Ten rozbrat z pisaniem jest już zbyt długi.


Presja, by sprostać oczekiwaniom

Zgromadzeni na konferencji dziennikarze pytali m.in. o presję, jaką pisarka może czuć po otrzymaniu tak prestiżowego wyróżnienia.

Istnieje pewna obawa o sprostanie oczekiwaniom, które, jak już dochodzą mnie pierwsze głosy, są dość niesamowite. Trochę jakby ktoś liczył, że książka po Noblu będzie miała zmienić świat. W to nie wierzę. Nigdy nie pisałam z takim zamierzeniem i Nobel tego nie zmieni. Mogę jednak zapewnić, że moja kolejna książka będzie zaskoczeniem dla czytelników. I nie mam tu na myśli jej tematu. Idzie o zaskoczenie na poziomie czysto literackim.

Wybory? „To nowe otwarcie”

Olga Tokarczuk zabrała też głos w sprawie niedawnych wyborów parlamentarnych. Jak zareagowała na ich wynik?

Powiem szczerze, wynik wyborów mnie nie uszczęśliwił. W niedzielę wyborczą, widząc pierwsze sondażowe wyniki, nie widziałam zbyt wielu powodów do radości. Ale potem dotarły do mnie też dużo lepsze informacje. Obecny parlament to niejako nowe otwarcie, pojawiło się w nim bardzo wiele nowych twarzy, w tym świetne młode osoby. Chyba też po raz pierwszy do sejmu weszła osoba, na którą głosowałam.

Polityka i kultura

Pisarka odniosła się też do podejmowanych przez polityków prób wpływania na kulturę, widocznych m.in. we Wrocławiu.

Żyjemy w obliczu żywiołu, który ma pewną ideologiczną wizję rzeczywistości i próbuje ją zakorzenić w rzeczywistości instytucjonalnej. Myślę tu o muzeach, o teatrach. We Wrocławiu mamy bardzo przykre doświadczenia z Teatrem Polskim, w którym bardzo źle zaczęło się dziać właśnie wtedy, gdy zaczęli na kwestie artystyczne wpływać politycy. To oczywiście nie jest nic nowego, pamiętamy to z czasów rządów autorytarnych w różnych miejscach na świecie. Takie próby ręcznego sterowania kulturą zwykle źle się kończyły dla wszystkich. Kulturą nie można manipulować.

„Mam nadzieję, że ten Nobel zjednoczy Polaków”

Reakcje na Nobla dla Tokarczuk były w polskich mediach różne. Pisarka została zapytana o to, jak radzi sobie z hejtem, z którym spotyka się od kilku lat.

Zupełnie przestałam się przejmować hejtem. Pierwsze doświadczenie z hejtem w internecie mnie dotknęło, przeorało, musiałam to przepracować. Hejt, niestety, stał się elementem naszej codzienności. Są oczywiście różne jego odmiany, w tym jest też ten hejt sterowalny. Wydaje mi się jednak, że teraz, po przyznaniu mi nagrody, przeważyły reakcje pozytywne. Mam ogromną nadzieję, że na dłuższą metę ten Nobel bardziej zjednoczy Polaków niż podzieli. Ale nawet jeśli nie, mieliśmy po Noblu kilka dni euforii, to już mnie bardzo cieszy, że chociaż tak mogłam pomóc.

Dziennikarze dopytali również pisarkę o mowę, którą wygłosi w Sztokholmie podczas oficjalnej ceremonii przyznania Nagrody Nobla 10 grudnia. „Nie mam jeszcze przygotowanej mowy noblowskiej, wiem za to, co będę chciała powiedzieć” – powiedziała Tokarczuk. „Mowa noblowska to tekst o zasięgu ogólnoświatowym, wielokrotnie cytowany i przedrukowywany. Dlatego dołożę wszelkich starań, by poruszyć w niej wszystkie istotne dla mnie kwestie”.

Opracowano na podst. mat. pras. Urzędu Miejskiego Wrocławia

Reklama

komentarze [119]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2465
4
22.10.2019 12:08

Zapraszamy do dyskusji.


144
17
22.10.2019 12:43

Wcale nie dziwię się, że lista kandydatów do Nobla jest utajniana. Tego typu wybory jak pani Tokarczuk budziłyby zbyt wielkie kontrowersje. Mnie osobiście nie dziwi hejt pod jej adresem, bo poszła na skróty zamieniając sztukę na skandalizm. Tokarczuk i Maleńczuk to podobny poziom, nawet nazwiska brzmią podobnie.


1445
16
28.10.2019 18:57

Co w twórczości Tokarczuk jest rzekomo skandalicznego? Raczej wydaje mi się, że wręcz przeciwnie.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

269
202
22.10.2019 13:16

Bardzo dobrze, że budzi kontrowersje. Powinno budzić. Do myślenia, do czytania, do budowania własnych opinii. Szkoda, że budzi też do hejtu. Nawet do tego najbardziej prymitywnego, jak atak na brzmienie nazwiska.


37
28
22.10.2019 18:24

Jaki hejt? Czyżby hejtem było stwierdzenie, że jej wypowiedzi w wywiadach są antypolskie? Że jej "kreacja historii" wypacza historię, i jest wprost szkodliwa dla Polski?


778
1
22.10.2019 19:41

Czy ja powiem że przeczytałem jej 3 książki i wszystkie były żałosne, napisane w fatalny sposób, nudne, o niczym, pozbawione treści to jest to hejt czy opinia do której mam prawo?


442
131
22.10.2019 19:57

Moim zdaniem żadnego hejtu nie ma. Pani Tokarczuk mówiła o Polsce paskudne rzeczy i nic dziwnego że ludzie czują się oburzeni. Inna sprawa że nawet oburzenie, które jest tu zasadne da się wyrazić w sposób merytoryczny, cywilizowany i bez chamstwa.


6211
476
22.10.2019 20:23

Hipokryci zawsze są oburzeni gdy wytknąć im prawdę.


442
131
23.10.2019 09:18

Jaką prawdę. Nie powiedziała żadnej prawdy... Szkaluje paskudnie Polskę i tyle. Oskarżanie Polaków, którzy jako jedyni w historii pomagali Żydom o mordowanie Żydów jest po prostu haniebne i krzywdzące. Polska nie miała żadnych kolonii, nie niewoliła innych narodów, a wszelkie mniejszości miały w Polsce całkiem nie złe warunki. Mieli swoje prawa, przywileje. Coś o czym nie...

więcej

6211
476
23.10.2019 11:04

Napisałeś całą stertę głupot i kłamstw. Tokarczuk w żaden sposób nie szkaluje Polski. Oskarżanie Polaków (tak kolego, Polaków piszemy wielką literą, to taki, wiesz, wyraz szacunku) o mordowanie Żydów nie jest ani haniebne ani krzywdzące ponieważ Polacy mordowali Żydów. Inni Polacy ratowali Żydów co oczywiście niczego nie zmienia. Polska miała kolonie - Ukraina, i owszem...

więcej

498
162
23.10.2019 11:20

Polacy niczym nie różnili się od Niemców, Francuzów czy Hiszpanów - wszystkie te kraje miały kolonie i mordowały nie tylko Żydów. Nie jesteśmy ani lepsi ani gorsi od innych dużych nacji z przeszłości- czas spojrzeć prawdzie w oczy: nie jesteśmy jedynym niepokalanym narodem na świecie. Z drugiej strony, parafrazując jedną taką wspólną dla nas i dla starszych braci święta...

więcej

8934
193
23.10.2019 11:21

@bartus0077
"Język mówi o człowieku najwięcej; przemów, abym wiedział, kim jesteś".
Ben Jonson


442
131
23.10.2019 17:59

"Polacy niczym nie różnili się od Niemców, Francuzów czy Hiszpanów - wszystkie te kraje miały kolonie i mordowały nie tylko Żydów."

No różnili się. Bo w takiej Hiszpanii, czy Francji Żydzi lądowali na stosach. A w Polsce mieli zagwarantowaną bardzo dużą ochronę, do tego w praktyce nie podlegali polskiemu prawu. Tylko mogli się sądzić między sobą wedle swojego prawa....

więcej

442
131
23.10.2019 18:00

"Oskarżanie Polaków (tak kolego, Polaków piszemy wielką literą, to taki, wiesz, wyraz szacunku) o mordowanie Żydów nie jest ani haniebne ani krzywdzące ponieważ Polacy mordowali Żydów"

Straszne... Literówkę zrobiłem. Jak tak można.


6211
476
23.10.2019 18:52

Skupiłeś się najistotniejszym widzę. To nie jest literówka tylko błąd ortograficzny


442
131
23.10.2019 19:56

Co za różnica?


37
28
23.10.2019 20:06

@Fidel-F2 "To nie jest literówka tylko błąd ortograficzny": o wszechwiedzący, jednakowoż jeśli Marcin za szybko puścił "Shift" pisząc "P", to może jednak literówka, jak uważasz o najjaśniejszy?


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2731
127
22.10.2019 13:25

Cieszę się z nagrody Nobla dla pani Tokarczuk. Cieszyłbym sie gdyby ta nagroda zjednoczyła Polaków. Jednak to będzie dość trudne po słowach:

"(...) wymyśliliśmy sobie historię Polski jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy rzeczy straszne jako kolonizatorzy,...

więcej

85
5
22.10.2019 15:00

Miała ostatnio okazje sprostować te słowa, ale je podtrzymuje. Te słowa można uznać za "hejt", bo z prawdą historyczną (kolonizatorzy, właściciele niewolników) nie mają wiele wspólnego. Także hipokryzją z jej strony jest ubolewanie nad hejtem w przestrzeni publicznej.

A sama nagroda? Ludzie się zachwycają, bo inni się zachwycają, bo wciąż ma ona jeszcze dużą renomę na...

więcej

37
28
22.10.2019 18:20

Ja "znajomość" z nową noblistką zacząłem jakieś 3-4 lata temu od skrupulatnej lektury wszystkich jej wywiadów jakie znalazłem w Sieci. Wywiadów, czyli jej własnych słów a nie omówień czy opracowań. I dlatego trudno mi tu się zgodzić ze sformułowaniami o hejcie skierowanym przeciw niej. Po prostu nie tylko ja zauważyłem antypolskość jej wypowiedzi.


471
134
24.10.2019 11:16

Prawda boli. Nie wszyscy Polacy są kryształowi. Słyszałeś o "szmalcownikach", o pacyfikowaniu ukraińskich wsi na Kresach w II RP ?
Ja wiem,że dla pisowców wyróżnienie Tokarczuk jest tak samo niewygodne jak to,że Polak został papieżem dla komunistów.


2731
127
24.10.2019 11:55

@MaciekWroc: to prawda, nie wszyscy Polacy są kryształowi. ALE kiedy wina jednego, dwóch, 100 ludzi obarcza winą CAŁY NARÓD na pokolenia?

Przykład najnowszy: Krzysztof M. zamordował w USA 5 osób. Czy jego wina obarcza cały Naród? Czy uprawnione będzie stwierdzenie "Polacy to mordercy"?

...

więcej

269
202
24.10.2019 12:19

Starkiller, gdyby autorka w książce pisała jedno, a przed kamerami mówiła co innego, to zarzucono by jej na przykład brak wiarygodności i granie pod publiczkę. Daj człowieka, a ja znajdę kij.
Nie rozumiem też twojej napastliwości w krytyce samej nagrody. Myślę, ze na większość pytań z łatwością znajdziesz odpowiedź w internecie. To nagroda, jak wiele innych - do nich tez...

więcej

471
134
24.10.2019 13:11

@Sulibrat
Trzeba umieć krytycznie odczytywać pewne spostrzeżenia i nie dawać się podpuszczać.
Nie przypominam sobie, żeby Tokarczuk pisała o wszystkich Polakach, a jedynie opisywała przykłady. Jej pisarstwo kłóci się z pomnikowym i nieskalanym obrazem polskości wyznawanym przez pis i im podobnych prawicowców. Świat nie jest czarno - biały, lecz skomplikowany i wielobarwny....

więcej

2731
127
24.10.2019 13:58

Ja się zgadzam, że rzeczywistość nie jest czarno-biała. Nawiązuję jednak nie do jej pisarstwa tylko do jej publicznych wypowiedzi. Zwłaszcza kwestii "Polacy, mordercy Żydów" oraz "Polacy właściciele niewolników".

Poza tym jak wspomniałem wcześniej: od którego momentu czyny jednostek kalają cały naród, organizację, grupę?


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

58
26
22.10.2019 13:36

Ja myślę, że byłoby lepiej dla wszystkich, z wyjątkiem Olgi Tokarczuk może, gdyby tego Nobla dostał Wiesław Myśliwski. Amen.


521
67
22.10.2019 17:20

Też jestem tego zdania.


6211
476
22.10.2019 17:29

A ja myślę, że lepiej jest dla wszystkich, za wyjątkiem Wiesława Myśliwskiego może, że tego Nobla dostała Olga Tokarczuk. Amen sramen.


516
206
23.10.2019 14:37

Tak i po stokroć tak.


47
40
23.10.2019 16:31

Wiesław Myśliwski jest o niebo lepszy od Olgi Tokarczuk. To klasa sama w sobie.


6211
476
23.10.2019 19:01

Oczywiście to bardzo możliwe.


1934
1215
24.10.2019 06:58

Nie żebym broniła Tokarczuk, ale jakby pan Myśliwski dostał Nobla to też by się przyczepiono.


3712
3474
24.10.2019 15:30

Co robić na hejt. Posłuchajcie wujka mądrej rady.Nie reagować.Nie odpisywać. Ignorować.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

85
5
22.10.2019 14:44

Zasłużyła sobie na hejty szkalowaniem Polaków i mówieniem bzdur. "Kolonizatorzy, właściciele niewolników i mordercy Żydów". Zapytana o te słowa, stwierdziła, że je podtrzymuje. Czym innym jest realne spojrzenie na historię bez wybielania, a czym innym oczernianie. W każdym narodzie są źli ludzie, a generalizujące określenie Polaków takimi przymiotami to przejaw ojkofobii,...

więcej

6211
476
22.10.2019 17:31

Ech, bo Polacy byli kolonizatorami, właścicielami niewolników i mordowali Żydów. Dlaczego za głoszenie prawdy należy się hejt? I od kiedy to mówienie prawdy jest szkalowaniem?


8934
193
22.10.2019 17:54

"Medaliony" Nałkowskiej czytałeś?
"Wielki Tydzień" Andrzejewskiego czytałeś?
"Prześnioną rewolucję" Ledera czytałeś?
Tak na szybko - tylko trzy tytuły. W każdej z tych pozycji znaleźć można świadectwa polskiej przemocy wobec Żydów. Bo polska przemoc wobec Żydów jest faktem. Więc zanim zaczniesz podbijać bogoojczyźniany bębenek i rozsądzać, kto na hejt zasługuje, a kto nie -...

więcej

37
28
22.10.2019 18:48

@Beata @Fidel-F2: "wychodzi na to", że naród wybrany to takie niedojdy: zamiast uciekać od mordujących Polaków do innych krajów, to dopóki nie pojawiła się opcja kolonizacji USA, z całej Europy uciekali do mordujących ich Polaków. Codziennie na nowo piszemy historię, nawet tą historyczną ;)


8934
193
22.10.2019 19:12

@smolny
Taaak. A Polacy uwielbiają emigrować, bo żyją chyba w każdym kraju na świecie.


6211
476
22.10.2019 19:27

Smolny, może zacznij posługiwać się faktami zamiast sofistyką. Twoja wypowiedź to typowa manipulacja sofistyczna a na dyskusje z czymś takim szkoda czasu.


442
131
22.10.2019 20:02

Fidel-F2 Tyle tylko że Pani Tokarczuk nie mówi w tych kwestiach prawdy. W tym sęk. Polacy nie kolonizowali i nie niewolili żadnych narodów jak twierdzi Pani Tokarczuk. Więcej u nas była największa wolność religijna w Europie. Więcej nasi królowie pozwolili w Polsce osiedlać się Żydom i nadali im sporo praw i przywilejów, których nie mieli nigdzie na świecie. Poczytaj, a nie...

więcej

6211
476
22.10.2019 20:18

Polacy kolonizowali i niewolili Ukrainę. Pani Tokarczuk ma stuprocentową rację. Zarzucasz mi niewiedzę a dyskutujesz w temacie o którym nie masz pojęcia sam siebie stawiając w pozycji eksperta.

A co mają królowie, wolność i przywileje do mordowania Żydów? Poza tym nic nie wspominałem o królach, wolnościach i przywilejach. Co to ma do tej dyskusji?

Marcin, w tym sęk, że...

więcej

47
41
22.10.2019 21:15

Polacy kolonizowali Ukrainę... Można i tak. Kiedy w XVI wieku włączono ją do Korony, były tam pustki i hasali kozaccy bandyci.


6211
476
22.10.2019 21:39

To ciekawe po kiego wuja Chrobry się tam tułał z całą armią. Pewnie żeby puste, ekologiczne stepy zwiedzać.

No tak, kozaccy bandyci, bo któżby inny. Nie to co u nas w Polsce, sam umiar, stateczność, powagą, prawo i sprawiedliwość.

Legeriusz, ty serio wierzysz w takie naiwne bajki? W taką sienkiewiczowską wizję świata? Kozaccy bandyci ci przeszkadzają? A bandyci w rodzaju...

więcej

47
41
22.10.2019 22:10

Gdzie Rzym, a gdzie Krym. Po czasach Chrobrego Mongołowie/Tatarzy skutecznie spustoszyli Ruś. Nie bez powodu Litwa w krótkim czasie podbiła te tereny.
Jarema bandytą nie był. Odwet to odwet. Może cię to zdziwi, ale wtedy Kozacy w okrutny sposób mordowali wszystkich Żydów, których napotkali. Powtórzę: Kozacy. Ocaleni Żydzi uciekali i chronili się pod opiekę Wiśniowieckiego i...

więcej

6211
476
22.10.2019 22:16

Nie chce mi się spierać o szczegóły historyczne (ale Wiśniowiecki był zwykłym bandytą) bo to do niczego nie doprowadzi. Ale, żebym dobrze zrozumiał. Twierdzisz, że Polacy nie mordowali Żydów, tak?


47
41
22.10.2019 22:30

No tak, gdy mowa o faktach, to zawsze słychać sakramentalne: co tam się będziemy spierać o szczegóły.
Odnośnie pytania. Rozumiem, że skoro Żydzi uśmiercali Polaków (vide komunistyczny aparat bezpieczeństwa - np. Stefan Michnik, Helena Wolińska) to powiesz, że Żydzi to mordercy Polaków?


6211
476
22.10.2019 22:37

Nie o to chodzi, po prostu to nie ma sensu. Nie mam na to czasu bo i tak nic z tego nie wyniknie.

Odnośnie pytania. Nie odpowiedziałeś na pytanie.


47
41
22.10.2019 22:50

Ty również.


6211
476
22.10.2019 23:24

Ok, czyli nie wiesz jakie masz zdanie, a jak wiesz to nie powiesz. Tośmy pogadali. Nara.


442
131
23.10.2019 09:23

"I tak, w Polsce panowała spora wolność religijna, pozwalano Żydom się osiedlać, mieli rozmaite prawa choć ograniczone, ale również w Polsce, Polacy mordowali Żydów."

Akurat w Polsce Żydzie mieli dość sporo praw i przywilejów. Zwłaszcza za Pobożnego i później.


6211
476
23.10.2019 11:06

Ty tak serio?


2731
127
23.10.2019 11:16

Kolonizacja – osadzenie mieszkańców i tworzenie osad na terenach słabo zaludnionych lub niezamieszkanych. W świetle tej definicji tak, Polacy prowadzili kolonizację terenów Ukrainy. Była to jednak kolonizacja wewnętrzna.

Jak ktoś mówi o kolonizowaniu to od razu nasuwa się proces kolonizacji Afryki czy Mezoameryki. Ale przecież kolonizacja która prowadzili Polacy na...

więcej

6211
476
23.10.2019 11:27

Coś się czepił kolonizacji?#robioczywielkiejakspodki

Ale fajnie, że ustaliliśmy, że Polacy mordowali Żydów ergo Tokarczuk ma rację, jest prawą i uczciwą kobietą. Cbdu. Dziękuję za rozmowę, do widzenia się z państwem.


2731
127
23.10.2019 11:39

Ja się nie uczepiłem, staram się dyskutować na temat całej wypowiedzi pani Tokarczuk. "Zarzuty" wymienia po przecinku. Dlaczego mam jedne ignorować a drugich nie?

Skoro tak sprawiasz sprawę to mogę powiedzieć, że "ustaliliśmy, że Żydzi mordowali Polaków i ktokolwiek tak twierdzi jest prawy i uczciwy" a następnie pożegnać się ze wszystkimi. Czy to jest poważne?

Jeśli osoba...

więcej

2667
551
23.10.2019 12:12

Jednego nie pojmuję. W Hiszpanii, we Francji, w całej Europie przez stulecia odbywało się mordowanie Żydów i ich przeganianie. Przez całe setki lat państwa podbijały nowe terytoria i podporządkowały sobie ludność tam mieszkającą. Tyle tylko, że jakoś żaden pisarz z tamtych krajów nie jeździ i nie głosi wszem i wobec jaki ich kraj był zły, jakich dopuścił się niegodziwości....

więcej

8934
193
23.10.2019 12:32

Zabliźnić - i owszem, ale najpierw trzeba się do winy przyznać i poprosić o wybaczenie.

Polityka historyczna Francji: https://forumdialogu.eu/2018/03/08/obchodzenie-wspolwiny-obchodzenie-sie-z-wina-panstwo-i-polityka-historyczna-we-francji-po-1945-roku/
Taki przykład.


2731
127
23.10.2019 12:36

@Beata, jeśli to rozpocznie wzajemne przepraszanie - to podpisuję się pod tym.

Z resztą reprezentanci Polski już przepraszali m.in za Jedwabne. Izrael nie poczuwał się do odpowiedzialności za Brystygierową czy Morela (nawet odmawiał ekstradycji Morela).


8934
193
23.10.2019 13:06

To już się rozpoczęło - rozmawiamy o tym. :)
Za Jedwabne jedni przepraszali, a inni odmówili przyjęcia do wiadomości.
Nieważne - w sensie, że nie zamierzam nikomu wyliczać. Po "wybaczamy i prosimy o wybaczenie" reakcje też były gwałtowne.


498
162
23.10.2019 13:20

Beata zgadzam się, że trzeba rozmawiać i przepracowywać takie rzeczy, poza tym ta dyskusja pokazuje jak łatwo jeszcze dziś Polaka poszczuć Żydem. Druga sprawa trochę poza tematem, ale teraz przyszła mi do głowy więc piszę, że to co Żydzi obecnie odwalają z Palestyńczykami, przy milczącej aprobacie ludzi kultury jest dość przerażające - ofiara już dawno zmieniła się w kata,...

więcej

1566
260
23.10.2019 14:56

To ja się jeszcze wtrącę. Problem jak zwykle ze skrajnościami. Swego czasu Polacy dostawali hyzia na punkcie polskości i prawie że zachłystywali się tym, jaki Polska to udręczony naród, jaki wspaniały, jaki waleczny, jaki męczeński i jak bardzo upokarzany. W pewnym momencie zaczęła się jazda w drugą stronę, w celu uzmysłowienia, że jednak tak różowo nigdy nie było....

więcej

2731
127
23.10.2019 17:03

@vandenesse zgoda, ale "uzmysławiać" nie można hasłami bez solidnych podstaw. Uzmysławiać może praca naukowa poparta dowodami i wdrożona w edukację. Inaczej to zwykła ideologia i propaganda.

Mnie nie trzeba przekonywać o czarnych kartach naszego narodu czy naszych Przodków. Ale znając historię wiem, że rzeczy nie są tak proste by zamknąć je w jednym słowie.


2667
551
23.10.2019 17:08

Czy naprawdę "źle się dzieje w państwie duńskim". Słyszałam wypowiedzi Naczelnego Rabina na Polskę o tym,że Żydzi czują się bezpiecznie w Polsce. Od lat przyjeżdża do Polski młodzież z Izraela i nie tylko. Odbywają się tutaj różne uroczystości żydowskie, mamy wspaniałe festiwale kultury żydowskiej. Pewnie po obu stronach są idioci. Są też tacy, którzy pragną wykorzystać to...

więcej

1566
260
23.10.2019 17:34

Noooo myślę, że nawet nie źle a tragicznie - w Polsce jest dość sporo miejsc, gdzie Żyd prędzej dostanie w zęby niż zostanie potraktowany jak "prawdziwy Polak" do których przecież Polska należy :) Zresztą nie rozchodzi się tylko o Żydów ale o wszystkie mniejszości ale nie będę rozprawiała o mniejszościach seksualnych bo zaraz się tu pojawi Armand Duval i mi czymś dowali...

więcej

1566
260
23.10.2019 17:38

Sulibracie - ja tam wolę Tokarczukową propagandę :))


2667
551
23.10.2019 17:54

Ciekawe, czy takie miejsca są tylko w Polsce? W reszcie Europy nie ma takich miejsc?


442
131
23.10.2019 17:55

"Ty tak serio?"

Tak, ja tak serio.


1566
260
23.10.2019 18:06

Jatymyoni - no są gorsze miejsca. I na szczęście tam pewnie też znajdą się jednostki, którym to przeszkadza i które "szkalują" swój kraj.


2667
551
23.10.2019 18:28

Czytająć inne wypowiedzi pisarzy, to myślę, że nie.Traktują to jako godne potępienia incydenty i nie prowadzą uogólnień na wszystkich obywateli.


2731
127
23.10.2019 18:42

Daleko szukać?

https://polskatimes.pl/fala-antysemityzmu-we-francji-minister-yoav-gallant-do-francuskich-zydow-wracajcie-do-domow-imigrujcie-do-izraela/ar/13904464

https://www.rp.pl/Przestepczosc/180329315-Wzrasta-liczba-atakow-na-francuskich-Zydow.html

Ja nie przepadam za propagandą, cenie sobie za to cywilizowana rozmowę na argumenty. Osoby publiczne powinny brać...

więcej

1566
260
23.10.2019 18:43

Ale może to wszystko to wciąż za mało? Może wszyscy musimy się wziąć za bary bo dopóki jest źle to nie można mówić, że jest dobrze... :)


6211
476
23.10.2019 18:59

Marcin "Tak, ja tak serio."

To dość żenujące. Nie chce mi się już z Tobą rozmawiać.


47
41
25.10.2019 18:48

Tak na marginesie o polskim bandycie. Jeremi Wiśniowiecki był z pochodzenia Rusinem, a przez żydowskiego kronikarza Natana Hannowera został nazwany drugim Mojżeszem. Ale co tam wiedzieli współcześni, do tego Żydzi... My wiemy lepiej.


6211
476
25.10.2019 19:06

No oczywiście, że Rusinem i co z tego wynika?


2731
127
25.10.2019 20:15

Że "narodowość" narodziła się dawno po tym jak Wiśniowiecki zmarł.


6211
476
25.10.2019 20:19

Eee..., nie.


47
41
25.10.2019 21:37

Zatem Rusin bił Kozaka. Ot co. I do sprawy, jacy byli Polacy ma się nijak.


6211
476
26.10.2019 04:05

Piłsudski urodził się na Litwie pod Wilnem jako poddany cara rosyjskiego a taka Katarzyna Wielka w Szczecinie jako poddana Fryderyka Wilhelma, króla Prus. A małżeństwo Andegawenki i Jogaiły? I tak dalej, i tak dalej.

W IIRP było ok 15% Ukraińców i 10% Żydów. To jakżeśmy do spółki z Hitlerem zajeżdżali Czechosłowację w 1938, to kto tak naprawdę zajeżdżał?

To czekaj, jak...

więcej

3712
3474
26.10.2019 07:28

A mi się nie podoba,te Polskie megalomaństwo.Że niby jesteśmy potęgą światową.Skoro nie jesteśmy.Jeżeli w rozwoju społecznym wyprzedza nas Słowenia.


2667
551
26.10.2019 11:49

Co to znaczy w rozwoju społecznym?


47
41
26.10.2019 12:30

@Fidel-F2
Czego ten dziwaczny wywód ma dowodzić? Kompletnie od czapy. Rozwadniamy, rozwadniamy. Skoro Polacy byli pod zaborami, Polska nie istniała, ergo tak naprawdę Polaków nie było.
Wejście na Zaolzie, by odebrać, co Czesi zagarnęli, było głupotą. Jednak to nie była żadna spółka. Jakoś do Monachium Polaków nie zaproszono. W spółce z Hitlerem to byli Anglicy, Francuzi i...

więcej

47
41
26.10.2019 12:32

@czytamcałyczas Rzeczywiście. Jeśli ktoś myśli, że jesteśmy potęgą, to bardzo grubo się myli.


2731
127
26.10.2019 13:03

Ale przecież jesteśmy Potęgą. Piszą o tym tutaj : http://www.wielkarzeczpospolita.net/modul.php?akcja=info&pokaz=mapapolski

A skoro jest w Internecie to musi być prawda!


47
41
26.10.2019 13:22

Tak. Skoro stoi napisane, to przeca prawda!

Zajrzałem. Ciekawe, że ktoś ma tyle czasu, ale to już nie moja sprawa. Polska Wielka Indonezja :) Mała Rzeczpospolita Madagaskarska :D Królestwo Atlantydy! Tylko gdzie u licha jest San Escobar? I co stało się z Wielką Lechią?


6211
476
26.10.2019 13:52

Tak samo od czapy jak to, że Rusin bił Kozaka. Po prostu wybierasz fakty tak żeby pasowały Ci do tezy. Jeśli fakty nie zgadzają się z teorią, tym gorzej dla faktów. Tak samo z Zaolziem. Amen sramen.

I z całym szacunkiem, ale argument "Psepani, ale to on zaczął" powoduje opad cycków do poziomu krawężnika. Stawiasz się chłopie w jednym szeregu z ruską propagandą jak to w 39...

więcej

3712
3474
26.10.2019 14:29

Rozwój społeczny długo by odpowiadać


893
32
26.10.2019 16:44

www.wielkarzeczpospolita.net to portal satyryczny, który w krzywym zwierciadle pokazuje dzieje Polski 50 lat do przodu. Obecnie strona dogorywa, ale kilkanaście lat temu była b. popularna. Sam jestem obywatelem WRP :)


2667
551
26.10.2019 17:55

@czytamcałyczas Myślę, że dość trudno porównywać nas ze Słowenią. Państwem liczącym sobie 2 mln obywateli i będącym najbardziej rozwiniętą szczególnie pod względem gospodarczym częścią Jugosławii. Oderwało się razem z Chorwacją w 1991 roku, gdyż oba kraje są katolickie. Całej Europie zależało aby ograniczyć na Bałkanach wpływy Rosji, a więc błyskawicznie już 2004 wstąpiła...

więcej

3712
3474
26.10.2019 20:25

Czasem trzeba powiedzieć,jak coś się złego dzieje.I nie mówię o polityce.


2667
551
27.10.2019 13:16

A skąd wiesz czy coś złego nie dzieje się w Słowenii, jakie są tam tarcia społeczne. Ja nie wiem, dlatego nie podaję przykładów bez sprawdzenia, typu wszędzie jest lepiej niż u nas.


3712
3474
27.10.2019 13:18

W naszych czasach,wszystko się mówi.Zobaczmy,mała powódź w Nepalu.Cały świat już wie.Gdyby ,na Słowenii by się działo się coś złego.Byśmy wiedzieli.


2667
551
27.10.2019 13:28

W Nepalu nie było małej powodzi i zginęło setki ludzi, była to tragedia. Właśnie, dopóty nie ma tragedii, nie giną ludzie, nie ma rozruchów i manifestacji świat tym się nie interesuje. Świat żywi się krwią, manifestacjami, które są tłumione przez policję, nawet jeżeli naprawdę nie ma pojęcia jakie są podłoża tych konfliktów, przez kogo są sterowane. Jest coś takiego jak...

więcej

10779
360
29.10.2019 14:30

@vandenesse
Warto spojrzeć szerzej na ten antysemityzm, jego źródła dziś, jak się o tym mówi i KTO o tym mówi..
W Niemczech, zwłaszcza tych wschodnich (kiedyś "demokratycznych") przy KAŻDEJ synagodze musi stać policja i nie wejdziesz tam bez załatwiania pozwolenia. Ostatnio zdarzyło się to w tym miesiącu w Halle -były ofiary w ludziach.
...

więcej

1566
260
29.10.2019 19:45

tsantsara! masz rację – antysemityzm jest bardzo różny w różnych krajach. Ja w Polsce widzę inny niż w Niemczech – widzę te niezmordowanie agresywne jednostki, które na widok ortodoksyjnego Żyda doprowadzają się sami do białej gorączki – hasła typu „jakbym mu wykur..... te pejsiki” i wiele wiele innych, mrożą krew w żyłach.
Film bardzo dobry – nie wiadomo czy śmiać się czy...

więcej

37
28
30.10.2019 20:43

@vandenesse "widzę te niezmordowanie agresywne jednostki, które na widok ortodoksyjnego Żyda doprowadzają się sami do białej gorączki – hasła typu „jakbym mu wykur..... te pejsiki” i wiele wiele innych, mrożą krew w żyłach" Zmień znajomych, ja nie mam tego problemu (żyjąc ponad 1/2 wieku w Polsce).


1566
260
30.10.2019 23:38

smolny - fajne wnioski wysnuwasz :))) to, że widzę jakiegoś człowieka nie znaczy, że jest moim znajomym ;)

a widzę różne rzeczy, bo mieszkam niedaleko Oświęcimia.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

0
912
konto usunięte
22.10.2019 22:15

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


0
912
konto usunięte
23.10.2019 09:50

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


269
202
23.10.2019 10:00

Jeżeli w literaturze nie wolno mówić o własnych opiniach i wrażeniach, to ja się pytam gdzie wolno? Książki Tokarczuk nie są opracowaniami historycznymi, od których wymaga się osadzenia w źródłach i obiektywizmu w ocenach. To są powieści. Nikt nie każe ci ich czytać i narażać się z tego powodu na złe samopoczucie.


0
912
23.10.2019 10:56

Ale ja nie mówię o książkach (!!!) tylko o tym, co pani Tokarczuk mówi w mediach.


968
66
23.10.2019 11:34

No to nie słuchaj/czytaj/oglądaj jej wypowiedzi. Jest wolność słowa i jest wolność niezwracania na nie uwagi.


2731
127
23.10.2019 11:44

Dobra, czy uczciwe i sprawiedliwe jest głoszenie swojej opinii wyrażonej w postaci ogólników i uproszczeń, opartych na własnej ocenie wybranych i złożonych faktów przy jednoczesny ignorowaniu innych faktów?

Wolność słowa nie polega na mówieniu tego co się chce. Wolność jednego kończy się tam gdzie zaczyna się wolność innych.

Poza tym jeśli np. pani Tokarczuk może mówić,...

więcej

968
66
23.10.2019 12:40

@sulibrat - jeśli człowiek deklarujący przeczytanie ponad 2000 książek naprawdę nie widzi różnicy między wypowiedziami p. Tokarczuk i negowaniem Holokaustu, to moje słowa też będą bezsilne. Więc nie odpowiem i na tym zakończę.


0
912
23.10.2019 16:40

Ludzie, nie czytaliście tego, co napisałem? Wasze wypowiedzi są NIC NIE WARTE. Zero. Nul. To nikomu, ale to naprawdę nikomu niepotrzebne słowa. Po prostu śmietnik komunikatów, które NIC NIE WNOSZĄ bez względu na to, po której stronie stoicie. Podobnie jest z samą Olgą Tokarczuk, która bardzo dużo mówi, a jedyny tego efekt, to właśnie tego typu ŻAŁOSNE quasi dyskusje w...

więcej

968
66
23.10.2019 16:44

@Albert - pewnie nie czytaliśmy. A jak przeczytaliśmy, to nas nie obeszło. Bo jeśli nasze wypowiedzi tutaj są bez znaczenia, to niestety Twoja też.


2731
127
23.10.2019 17:01

@Airain jeden z użytkowników Ci odpowiedział ale najwyraźniej jego odpowiedź komuś się nie podobała i ją usunął. Komentujący miał rację a mianowicie wypowiedzi negacjonistów maja taką samą wartość jak wypowiedzi pani Tokarczuk. Swoją drogą ciekawe bo jego odpowiedź nie zawierała niczego zdrożnego.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

4
1
24.10.2019 20:13

Niedawno przeczytalam jedna ksiezke P.Olgi Tokarczuk. Nie spodobala mi sie. Mialam po tej lekturze wrazenie ze dla niej zwierzeta sa wazniejsze niz ludzie. Jesli wszystkie jej ksiazki sa w tym stylu to watpie czy poszukam innych.


0
0
25.10.2019 22:25

Bardzo jestem ciekawa tej nowej książki! Wielbię twórczość Olgi, jej styl, spojrzenie, wrażliwość...


zgłoś błąd