Piąta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA już 20 września!

LubimyCzytać
09.09.2019

Takie stężenie kryminału ma miejsce w Poznaniu tylko raz w roku. Od 20 do 22 września po raz piąty miasto stanie się mekką starszych i młodszych miłośników zbrodni i zagadek oraz tych, którzy (na papierze) przekraczają granice praworządności, i tych, którzy ich strzegą. A wszystko to w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA, nad którym serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny.

Piąta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA już 20 września!

Poznański Festiwal Kryminału GRANDA odbędzie się w Poznaniu po raz piąty. Wiekowo dojrzały, programowo jak zawsze obszerny, rusza przekraczać kolejne granice. Pośród plejady pisarzy, dziennikarzy i reportażystów w tym roku na GRANDZIE pojawią się m.in.: Remigiusz Mróz, Marek Sekielski, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Piotr Borlik, Przemysław Borkowski, Przemysław Semczuk, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska czy Robert Małecki i wielu innych. Z zagranicznych twórców zobaczymy Stefana Ahnhema, szwedzkiego pisarza i scenarzystę („Wallander”), oraz Brytyjkę Jenny Blackhurst. W sumie na festiwalu spotkamy ponad 60 gości. Pojedynczo, w duetach i większych grupach będą oni przepytywani, odpytywani i przesłuchiwani w kwestii przekraczania kryminalnych granic m.in. przez znane i cenione osobowości medialne: Sylwię Chutnik, Magdę Sobczak, Adama Górczewskiego, Przemka Poznańskiego czy Błażeja Wandtke.

Edycja: 5, idiom: Przekraczanie granic

Jak zawsze na GRANDZIE, nie zabraknie tematycznie mrocznych i emocjonalnie wymagających wykładów z serii 18 plus, prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu SWPS. Spodziewać się można także prelekcji przygotowanych przez ogólnopolskie autorytety z zakresu antropologii, genetyki czy medycyny sądowej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. Razem z profesjonalistami w ramach programu Niepodległa.pl GRANDA uczci też 100-lecie polskiej policji. Z tej okazji uczestnicy mogą się spodziewać m.in. pokazów technik kryminalistycznych oraz sprzętu policyjnego. Program dopełni spotkanie z aktorem Mirosławem Haniszewskim, znanym m.in. z serialu „Belfer”, oraz wręczenie nagrody za najlepsze opowiadanie kryminalne.

Kto dostanie Czarny Kapelusz?

Ale lista atrakcji jest dłuższa. Tradycyjnie GRANDA zaprosi na galę tegorocznych premier oraz – po raz pierwszy – wręczy nagrodę Czarnego Kapelusza za najciekawszą osobowość literacką minionego roku. Niedzielny poranek zarezerwowany jest dla najmłodszych miłośników GRANDY, na których czekać będą animowane spotkania z książkowymi bohaterami i filmami. Uczestnicy festiwalu będą mogli wybierać z bogatego programu kilkudziesięciu spotkań, wykładów i pokazów oraz z całej serii wydarzeń w ramach Stacji Sensacji. Wśród tych ostatnich znajdzie się m.in. spektakl Asz.Teatru, muzyczno-teatralna gratka przygotowana przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego, wystawa Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej czy wystawy i spotkania w Bibliotece Raczyńskich, bibliotece w Rokietnicy i w poznańskich szkołach. A wszyscy młodzi duchem i umysłem, w ramach inauguracji uniwersytetu trzeciego wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym, będą mogli wziąć udział w dyskusji o tym, jak mózg łaknie sensu i cieszy się z suspensu. Organizatorzy przygotowują także garść niespodzianek, które będą stopniowo ujawniane.

Praktyczne informacje

PFK GRANDA potrwa od 20 do 22 września 2019 roku. Główne wydarzenia odbywać się będą w DS Hanka (al. Niepodległości 26) oraz Aula Artis (ul. Kutrzeby 10). Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: festiwal-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu FB GRANDY facebook.com/festiwalgranda.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację GRANDA jest bezpłatny. Na wybrane spotkania mogą obowiązywać wcześniejsze zapisy. Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
137
130
09.09.2019 15:32

Będę i już nie mogę się doczekać :-)


2838
4
09.09.2019 13:48

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd