rozwiń zwiń

Zakończył się „Patrząc na Wschód” – wiejski festiwal literacki

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.08.2019

Kameralny festiwal, organizowany w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, właśnie się zakończył. Uczestnicy brali udział w warsztatach przyrodniczych, spacerowali po okolicy, podglądając ptaki, i – oczywiście – prowadzili rozmowy o książkach. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Zakończył się „Patrząc na Wschód” – wiejski festiwal literacki

Organizatorzy festiwalu to prawdziwi pasjonaci. Piotr Brysacz – dziennikarz, wydawca, oraz Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik, o wydarzeniu łączącym Wschód i Zachód pomyśleli już kilka lat temu. Od trzech lat tworzą „Patrząc na Wschód” – unikalne wydarzenie, dzięki któremu przez kilka dni ponad stuletnie gospodarstwo, kiedyś należące do staroobrzędowców, którzy w XVIII wieku założyli Budę Ruską, tętni życiem.

Program festiwalu łączy namysł nad literaturą z próbą przyjrzenia się otaczającej rzeczywistości – przyrodzie Suwalszczyzny, zamieszkującym ją zwierzętom oraz historii, która wpłynęła na to miejsce. Zaproszeni goście – etnolodzy, pisarze, ornitolodzy, dziennikarze, podróżnicy – dzieląc się swą unikalną perspektywą, wraz z uczestnikami na nowo próbują zdefiniować Wschód i Zachód.

Wiejski festiwal literacki, na którym można pogawędzić z ulubionym pisarzem, zasmakować potraw charakterystycznych dla kuchni Suwalszczyzny, jednocześnie odpoczywając wśród pięknych okoliczności przyrody – nad tak unikalnym wydarzeniem serwis lubimyczytać.pl musiał objąć patronat medialny.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbyły się spotkania m.in. z: Pawłem SmoleńskimKrzysztofem CzyżewskimMałgorzatą RejmerKrzysztofem Kopczyńskim (wraz z pokazem filmu „Dybuk”), Marcinem Sawickim (podczas którego odbyła się premiera reportażu „Ludzkie klepisko. Historie z Pogranicza: Białorusi, Litwy i Polski”), Wojciechem Góreckim, Piotrem Borowskim (wraz z pokazem filmu „Koniec pieśni”), Szymonem Hołownią, Michałem Książkiem, Ziemowitem Szczerkiem.

Ci, którzy w tym roku nie mogli dotrzeć do Budy Ruskiej, mogą zainteresować się książkami, które ukazują się nakładem festiwalowego wydawnictwa Paśny Buriat. Do tej pory pod jego szyldem ukazało się dziewięć książek. Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na wsparcie festiwalu.

W tym roku podczas festiwalu miały miejsce premiery kilku kolejnych publikacji wydanych w wydawnictwie Paśny Buriat:


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 19.08.2019 12:09
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post