Książki spod znaku premium

LubimyCzytać
15.05.2019

Wiele książek, oprócz najprostszych wydań, ma także wersje premium – obite w skórę, bogato ilustrowane. Bibliofilskie edycje obejmują już nie tylko klasyczne pozycje, ale także literaturę współczesną. Zanurzmy się na chwilę w świat luksusu.

Gigantyczna, rozkładana wkładka z ulicą Pokątną, znaną z kolejnych części cyklu o przygodach Harry'ego Pottera? Dobrze się przyjrzyj, które książki umieszczone są na wystawie księgarni Esy i Floresy. Skórzana, zdobiona złotymi literami okładka „Gry o tron”? Nie ma problemu, już znajdujemy dla niej miejsce w biblioteczce – pomiędzy encyklopediami i słownikami. Kolorowa mapa parku Joyland dołączana do powieści Stephena Kinga? W świecie książek premium nie ma rzeczy niemożliwych.

Jednym z najbardziej znanych wydawców zajmujących się pięknymi wydaniami książek jest z pewnością założony w 1947 roku w Londynie Folio Society. Wśród jego propozycji znajdziemy zarówno pięknie wydaną „Diunę” Franka Herberta, jak i kolekcję opowiadań Iana Fleminga o bohaterskim agencie 007. Młodsi czytelnicy na pewno ucieszą się z „Ani z Zielonego Wzgórza” w wydaniu z przepięknymi obrazami Anny C. Leplar.

Ciekawa jest również seria Leatherbound Classics od wydawnictwa Barnes and Noble. Klasyczna oprawa i dedykowane ilustracje otwierające rozdział (krata i fajka u Sherlocka Holmesa!) umilą każdemu obcowanie z książką. Przyjemność z czytania będzie dwa razy większa niż z pogiętego wydania w miękkiej okładce.
Warto przeglądać także katalogi dużych wydawnictw, wśród których możemy znaleźć prawdziwe perełki. Tak jak u HarperCollins, które proponuje nam „Hobbita” w wersji sprzed edycji dokonanej przez autora, opatrzonej piękną ilustracją autorstwa samego J.R.R. Tolkiena.

Co ciekawe, nie musimy wydawać fortuny. Już za 20–30 funtów możemy stać się posiadaczami skórzanego wydania „Anny Kareniny” od Barnes and Noble. Wspomniana już „Gra o tron” z wydawnictwa Folio Society to wydatek trochę większy, bo rzędu 125 funtów. Ale czy dla prawdziwego fana Starków i Targaryenów to będzie problem?

Idealny pomysł na prezent? Każdemu z czytelników zadrży mocniej serce na widok tak pięknie wydanej publikacji. A może będzie to początek kolekcji? Wszak książki pasują do każdego wnętrza.

Reklama

komentarze [13]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2467
4
15.05.2019 12:08

Zapraszamy do dyskusji.


363
53
15.05.2019 15:42

Chyba już wiem co się stanie z moją najbliższą wypłatą *.*


915
239
15.05.2019 16:06

Tak, te kolekcjonerskie angielskie wydania często kuszą urodą. Chociażby City of Bones Cassandry Clare doczekało się ślicznego jubileuszowego wydania... Ale tylko ono, a to pierwszy tom serii. Szczerze wątpię, czy w takiej edycji będą pozostałe.

Pamiętam jak ukazało się w Polsce jubileuszowe wydanie Gry o Tron właśnie. I tylko Gry, czyli pierwszego tomu cyklu! Następne?...

więcej

478
10
15.05.2019 18:15

Wygląda na to, że jednak doczekamy się ilustrowanego wydania Starcia Królów.:)


915
239
15.05.2019 18:44

Naprawdę?! Łooo matko! Aż sprawdziłam fejsbuka wydawcy i proszę, news z wczoraj!

Dziękuję Ci, dobry człowieku. Jest zatem nadzieja na piękne polskie wydanie. :D


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3721
3483
15.05.2019 16:46

Ja bym chciał,by polskie wydania miały tak ładne jak zagraniczne.


271
61
15.05.2019 18:10

Pamiętam czasy kiedy kupowało się książki spod lady. Stało się też w długich kolejkach. Nikt wtedy nie patrzył na jakość wydania ale cieszyliśmy się, że zdobyliśmy upragnioną pozycję. Dziś gdy patrzę na różnorodność wydań to czasem żałuję, że posiadam stare kiepskie jakościowo książki, ale jestem związana z nimi sentymentem więc leżą na półce mimo brzydkiego wyglądu. I tak...

więcej

32
32
15.05.2019 18:14

Szkoda, że w Polsce takie wydania nie są normą.


841
377
15.05.2019 21:47

W Polsce też można znaleźć szczególne publikacje książek.

Pewnego dnia, przeglądając internet, natknęłam się na pracownię, która oferuje niecodzienne podejście do opraw introligatorskich.

Co powiecie na taką "Szóstkę Wron", autorstwa Leigh Bardugo?



Wartość takich książek nie jest mała, ale jeśli ktoś pragnie opróżnić swój portfel, to strona pracowni znajduje się pod...

więcej

915
239
16.05.2019 14:12

Wow. Niektóre projekty tam u nich to prawdziwe dzieła sztuki. Akurat MAGowskie wydanie Szóstki Wron uważam za wyjątkowo ładne już w oprawie wydawcy, ale mam parę tomów, które chętnie bym przygarnęła w takiej wersji. Niestety pierwej musiałabym wygrać na loterii.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

187
150
15.05.2019 21:57

Przeczytałem tylko pierwsze zdanie - pięć byków:

>Wiele książek oprócz najprostszych wydań posiada także swoje wydania premium<

1. Książka nie jest człowiekiem, więc nie może nic posiadać - może tylko "mieć".
2. "Swoje wydania premium" - a może mieć cudze wydania? Byk zwany zaimkozą.
3-4. Brak przecinków poprzedzającego i kończącego zdanie wtrącone.
5. Nieszczęśliwe...

więcej

627
128
16.05.2019 18:30

Jest taka dziwna zależność, że wydawnictw w Polsce jest całkiem sporo. Dużo książek się wydaje. Ale ich jakość (wizualna i estetyczna, czy nawet jakość wykonania), często pozostawia dużo do życzenia.
W latach 90-tych, gdy rynek się uwolnił od dominacji państwowych wydawców, jakość była dużo lepsza. No ale z czasem doszła ekonomia i masowa korekta komputerowa druku (która...

więcej

0
0
16.05.2019 20:34

Ostatnio kupiłam w fajnej cenie w księgarni Arkady książkę Stefana Zweiga Amok. To niezwykle wciągająca powieść. Pełna namiętności i trzymająca w ciągłym napięciu polecam.


zgłoś błąd