Duma i uprzedzenie

Okładka książki Duma i uprzedzenie
Jane Austen Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Seria: Kolekcja romantyczna klasyka
klasyka
Kolekcja romantyczna
Pride and Prejudice
Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka
2016-06-06
2016-06-06
Magdalena Moltzan-Małkowska
Inne

Omg przeczytałam jako dorosła osoba i jaka to jest odważna, ciekawa powieść. Jacy doskonali bohaterowie. Jaką Lizzy jest fantastyczną przewodniczką i role model.

Książkę dosłuchałam tylko z jednego powodu, towarzyszyła mi podczas szycia torebki i sprawdzała się w zajmowaniu moich myśli podczas szycia równie dobrze jak dowolni inny dźwięk w tle. Bo niestety Duma i Uprzedzenie mnie nie urzekła.
Dopiero w połowie książki zaczęło się dziać coś ciekawszego, a niestety nadal książką zestarzała się źle. Bohaterki są skrajnie naiwne, ich matka ma tylko jeden cel i myśli tylko o pieniądzach. Zresztą pieniądze w ogóle stanowią wyjątkowo ważną kwestię w tej książce. Opisy postaci przypominają wypracowania dziecka z podstawówki, wszystko jest wyłożone wprost na stół.
Próbka opisów postaci:
"Pan Bennet był taką dziwaczną mieszanką bystrości umysłu, sarkazmu, wycofania, skrytości i fanaberyjności, że nawet doświadczenie dwudziestu trzech lat nie wystarczyło jego żonie, by pojąć jego charakter. Jej umysł był mniej trudny do naszkicowania. Była kobietą o marnym rozumie, niewielkiej wiedzy i chwiejnym nastroju. Jeśli była nieukontentowana, wyobrażała sobie, że cierpi na nerwy. Głównym zadaniem jej życia było wydanie córek za mąż; przyjemnością zaś wizyty i nowinki."
I szczegółowe opisy zarobków i majątku bohaterów:
"Kawaler z wielką fortuną, cztery czy pięć tysięcy rocznie."
"by ujrzeć wielu młodych mężczyzn z dochodem cztery tysiące rocznie"
"wieścią, która obiegła całą salę w przeciągu pięciu minut od jego pojawienia się: że ma dochodu dziesięć tysięcy rocznie"
"z posiadłości ziemskiej, dającej dochodu dwa tysiące rocznie"
"Jej ojciec był niegdyś adwokatem w Meryton i zostawił jej cztery tysiące funtów"
"gdyby tak jakiś miły młody pułkownik z dochodem pięć czy sześć tysięcy rocznie"
A to tylko pierwsze 30 stron.

Nie lubię romansów. Nudzą mnie. Zazwyczaj na początku udaje mi się rozgryźć całą książkę i przewidzieć zakończenie. Tak było i w tym przypadku. Skąd więc tak wysoka ocena?

Bardzo spodobało mi się w jaki sposób autorka skonstruowała powieść, stworzyła bohaterów oraz wprowadziła osoby z cechami, które nie są do końca porządane. Lubię czytać właśnie o takich osobach dlatego, że dzięki temu wydają mi się one prawdziwe i nie czuję sztuczności w lekturze.

Nawet jeśli ktoś nie jest przekonany do tego typu książek jak ja, polecam spróbować - może się zaskoczysz.

Właśnie skończyłem czytać "Dumę i uprzedzenie" pani Jane Austin. Od kiedy wkroczyłem w dorosłość to polubiłem bardzo gatunek jakim jest klasyka. Książkę te czytało mi się lekko i przyjemnie, nie jest napisana ciężkim językiem. Jeśli ktoś lubi XVIII w. Anglię oraz interesuje go życie arystokracji, oraz nie męczą go wyrafinowane dialogi, to znajdzie w tej książce coś dla siebie.

Świat jest dosyć ubogi w różnorodność wątków, w zasadzie cała fabuła kręci się wokół kilku romansów, a konkretniej, jako że jest to XVIII wiek, to wokół prób wydania za maż panien z rodziny Bennet. Jest to świat arystokracji, w którym małżeństwa są nie tylko rezultatem uczuć, ale także racjonalnych kalkulacji zysków i strat. Kobiety i mężczyźni szukają właściwych partnerów również na podstawie pozycji w społeczeństwie ich, oraz ich rodzin.

Żeby nie przedłużać, bo nie ma co, przejdę od razu do bohaterów. Rzuciło mi się mocno w oczy, że wszyscy bohaterowie są podobni pod tym względem, że nienaturalnie mocno analizują zachowanie innych osób. Zakładam, że wynika to ze sposobu pojmowania ludzi samej autorki. Trochę jednak, w mojej opinii, upłyciło to świat.

Jane Bennet, piękna, lecz pochodząca z niezamożnej rodziny arystokratów panna, najstarsza córka. Bardzo życzliwa wobec ludzi, silnie wierząca w to, że w każdym człowieku jest dobro. Przeciwstawia się zatem swojej siostrze, Elizabeth Bennet, która myśli racjonalnie i próbuje przenikać przez umysły innych postaci. Ponadto jest odważna, bystra oraz inteligentna. Idzie też za tym duma, przez którą ufna swojemu intelektowi, daje się omamić panowi W. (mega przystojny, czarujący, ale jako postać niezbyt ciekawy), co uprzedziło ją wobec Darcy'ego. Darcy z początku odpycha wszystkich swoją gburowatością i pychą, jednak potem zakochuje się w Elizabeth i się jej oświadcza. Elizabeth odrzuca jego zaloty wyrzucając mu jego wady, w wyniku czego Darcy doznaje wewnętrznej przemiany i zmienia się w dobrego człowieka. Później Elizabeth przypadkiem podczas wycieczki z wujostwem odwiedza wille Darcy'ego (w hrabstwie, którego panem jest sam Darcy), która robi na niej wrażenie, w związku z czym zakochuje się w Darcym. Historia kończy się happy-endem, a we mnie wzbudza niesmak materializm i szczęśliwe zbiegi okoliczności które doprowadziły do złączenia się obojga.

Jane Bennet z kolei wychodzi za p. Bingley'a (który na początku zapowiadał się ciekawie, ale w drugiej części książki staje się niemym i nie wnoszącym nic do akcji zakochańcem). Średnio urzekające.

Z kolei sam Darcy nie wzbudził mojej sympatii, właśnie przez swoją pychę i bycie gburem. Na plus dla jego charakteru można tylko doliczyć przemianę, choć i tak los potraktował go bardzo łaskawie.

Pan Bennet może nie budzić sympatii (we mnie nie wzbudził), ale zabarwia akcje swoim poczuciem humoru. Jest takim racjonalnym obserwatorem, który lubi wprost skrytykować każdą fałszywość w zachowaniu arystokratów (a najbardziej pana Collinsa xD).

No i została mi młodsza siostra Jane i Elisabeth, czyli Lydia. Rozpustna, próżna i leniwa, tak jak ją autorka opisała. Potrafiła jednak namieszać w spokojnej rodzinie Bennetów, co może nieść morał dla wychowujących dzieci.

Daję książce opinię 6/10. Mnie osobiście niesmak wzbudziła postać Elizabeth w tej historii, chociaż cała książka jest nieźle napisana. Patrząc po opiniach, raczej wielu ludziom takie romanse się podobają.

Pozdrawiam!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od zawsze uwielbiałam film, więc niecierpliwie czekałam na poznanie oryginalnego dzieła. I nie zawiodłam się :)

Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie styl pisania autorki. Pomimo tego, że książka pisana była dawno i zawierała zupełnie inaczej formułowane zdania i wypowiedzi niż obecnie, naprawdę czytało się ją lekko. Z przyjemnością płynęłam przez kolejne strony, aby móc poznać losy naszych bohaterów.

Mówiąc o bohaterach to dopiero czytając książkę zrozumiałam te zachwyty nad Panem Darcym. W filmie moim zdaniem aktor wypadł rewelacyjnie, ale przez lekko okrojoną historię (wiadomo, że nie da rady zmieścić wszystkiego w scenariuszu) Pan Darcy trochę stracił. Dopiero czytając książkę rozumiemy na czym w pełni polegało niezrozumienie charakteru bohatera przez Elizabeth oraz ostateczna przemiana Darciego. Moimi ulubionymi bohaterami oczywiście jest nasza główna para. Wręcz nieprzyjemnie natomiast czytało mi się fragmenty o Lidii. Dawno nie spotkałam w książkach tak irytującej i lekkomyślnej bohaterki. O ile znałam historię wcześniej i wiedziałam czego się spodziewać, to i tak zachowanie jej w wiadomej czytelnikom sytuacji wytrąciło mnie z równowagi bardziej niż się tego spodziewałam.

To, co w tej książce mi się naprawdę podobało, to świetne przedstawienie jak rozwijało się uczucie między bohaterami i jak stopniowo uczyli się o sobie nawzajem, jak znikały uprzedzenia.

Moje największe zastrzeżenie do tłumacza. Od razu sprostuję, że mam w domu inne wydanie, niż pod którym piszę opinię (wydanie, którego tu nie mogłam znaleźć) - wydanie zbiorowe czterech powieści w jednym tomie. Nie mogę zrozumieć po co tłumaczyć imiona bohaterów na polskie odpowiedniki, zwłaszcza, że zastosowano to tylko do połowy bohaterów. Czemu zamiast Elizabeth mamy Elżbietę, a przykładowo Jane pozostaje Jane. Nie widzę sensu w zmianie imion, a jeśli już tłumacz/ka chcą to robić, niech zachowają w tym konsekwencję.

Podsumowując naprawdę dobrze bawiłam się przy tej lekturze. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, gdyż uzupełniło mi obraz całej historii, którą znałam z filmu. Na pewno będę sięgać po kolejne powieści tej autorki i mam nadzieję, że również się nie zawiodę.

Klasyka.

Klasyka.

Pierwszy w życiu audiobook za mną. Nie mogłam wybrać lepszego tytułu na początek tej przygody. Kocham "Dumę i uprzedzenie". Z każdym czytaniem coraz bardziej 💜

Uwaga, niepopularna opinia. ;)
Może to z powodu faktu, że już znam film (który całkiem mi się podobał), ale książka nie zachwyciła mnie. Wydawała mi się momentami wręcz nudna i gdyby nie poczucie humoru i zabawne dialogi (szczególnie pana Bennetta i Elisabeth), chyba bym nie przebrnęła.
Rozumiem, że to klasyka, dość znacząca jak na tamte czasy itd., ale mnie nie porwała.

Uwaga, niepopularna opinia. ;)

Klasyka którą od dawna chciałam przeczytać, okazała się niegodna sławy jej przypisanej.
To nie tak, że ta książka była beznadziejna, jednak porównując ją choćby do dużo mniej znanej ,,Sagi Rodu Forsyetów", czy klasycznego ,,Przeminęło z Wiatrem", muszę przyznać że ta pozycja mnie nie ujęła. Miała swoje lepsze momenty, jednak były to tylko chwile. Przez większość czasu nudziła.

Język: Piękny, stary, a jednak mało wykorzystany. W tej książce nie zaznamy ujmujących opisów przyrody, architektury, strojów czy bohaterów. W zasadzie w tej kwestii pani Jane Austen pozostawia nam kompletną dowolność. Nie podobało mi się to, zabrakło choćby małych opisów wprowadzających pewne miejsca czy postaci. Dużo lepiej by to wyszło gdyby zamiast kilkustronnicowych rozważań bohaterów (w większości nieszczególnie interesujących), wprowadzić trochę budowy świata. Ja uwielbiam opisy krajobrazów, pogody, mody itd. tego tu kompletnie nie było. Dialogi napisane kwiecistym językiem podobnie jak opis rozważań bohaterów którymi ta książka stoi, jednak nie zauważyłam prócz nielicznych przypadków znaczących różnic w sposobie wyrażania się bohaterów. Przez to większość dialogów wydawała się być bardzo jednostajna i monotonna, nie miała szczególnej melodii która zaciekawiłaby czytelnika.

Bohaterowie: Prócz Pana Darcy'ego którego mogłabym ocenić na całkiem ciekawą postać (ale też nie jakąś wybitną), oraz Pana Benneta, większość z osób przedstawionych w książce nie wzbudza sympatii. Nawet Jane prezentowana na ,,siostrę idealną" jest w swej perfekcji denerwująca. Sama główna bohaterka to często hipokrytka i bardzo narcystyczna persona. Nie wzbudza sympatii a jednak główny bohater powinien tworzyć wokół siebie miłą aurę. Nie była najgorsza jednak prawdę mówiąc dużo bardziej lubiłam Scarlet O'Harę, bo w jej przedstawieniu nie zabrakło obiektywnego stwierdzenia iż nie jest to bohaterka idealna. Tymczasem Elisabeth w Dumie i Uprzedzeniu miała być chyba taką silną i niezależną emancypantką tamtejszych czasów, no ale wyszło to słabo.

Klimat: Z powodu braku opisów świata przedstawionego atmosfera książki opierała się na róznorodności bohaterów, ich przemyśleniach i rozmowach. Miało się wrażenie że jest się cichym obserwatorem ploteczek i nieciekawych spotkań między przedstawicielami wyższych sfer. Nic interesującego. Jakoś sam wydźwięk książki nie powodował we mnie miłej ekscytacji. Po prostu nie kupił mnie ten świat, bo go prawie nie było. Pamiętam tylko jeden opis drogi przez las, który tak bardzo wzbudził we mnie ciepło na serduszku, bo sprawił, że w końcu przestałam błądzić w własnej imaginacji miejsc, naświetlił odrobinkę to, jak autorka wyobrażała sobie te wszystkie wioski i miasteczka... ale to był zaledwie mały, bardzo krótki akapit, składający się chyba tylko z 3 zdań. Smutne i niewystarczające jak na tak długą książkę.

Fabuła: To największe zastrzeżenie (zaraz po braku opisu świata przedstawionego), jakie mam do tej pozycji. Książka ma 360 stron, a przez około 200 tak naprawdę niewiele się dzieje. Przenudziłam się okropnie w trakcie czytania, nie miałam też dużej potrzeby wracania do tej książki, która spowodowała u mnie chwilowy zastój czytelniczy. W większości jesteśmy świadkami nudnych spotkań burżuazji, prawiących o niczym. ,,Najciekawszymi" wydarzeniami są śluby i bale, ale nawet one nie wzbudzają więcej emocji. Zmienia się ta perspektywa dopiero gdy pojawia się scena z Panem Darcym, ewentualnie jakiś lepiej napisany dialog np. z Panem Bennetem lub Lady Katarzyną. To były jedyne dobre momenty pierwszej ponad połowy książki. Potem historia nabiera tempa, choć to tez chyba za dużo powiedziane. Generalnie gdyby akcja trzymała poziom tego, jak przedstawiona została po 200 stronach, to myślę że ocena książki mogłaby być nawet 7/10. Niestety przez większość czasu pozycja była po prostu nie interesująca.

Uczucia: Mimo że Jane Austen kojarzyła mi się z pisarką tworzącą urzekające motywy romantyczne, ta książka nie wbzudziła we mnie większych uczuć prócz bardzo krótkich nadziei lub podekscytowań. Były one jednak dość mdłe i byle jakie. Większość bohaterów nie interesowała mnie, a ich los był dla mnie obojętny, w szczególności na początku książki (mówię tu np. o całym motywie pana Collinsa i panny Lucas). Samo zakończenie wątku romantycznego też nieszczególnie pikantne, choć to jestem w stanie zrozumieć z uwagi na czas kiedy książka powstała. Tym niemniej trudno było się tym ekscytować.

Mam na swojej półce jeszcze ,,Rozważną i Romantyczną" tej autorki i całe szczęście, że już mam ją zakupioną, bo tak myślę że bym nie wydała kolejnych pieniędzy na jej twórczość. Zobaczę, może inna książka Austen będzie dla mnie przystępniejsza, choć patrząc na brak opisów świata i budowę bohaterów w najznakomitszym dziele autorki, szczerze wątpię. Dam jej szansę ale to dopiero za jakiś czas, teraz muszę od niej odpocząć.
Czy polecam fanom klasyki? Niekoniecznie, uważam że są dużo lepsze książki tworzone w podobnym okresie. Czy poleciłabym osobie nie przepadającej za tym gatunkiem? Tym bardziej nie.

Powieść ponadczasowa, którą można polecić każdemu zwolennikowi miłosnych perypetii, ale nie tylko. W niebanalny sposób przedstawia panujące w XIX wiecznej Anglii obyczaje, skupiając się na instytucji małżeństwa. Przede wszystkim jednak już od pierwszych stron polubiłam główną bohaterkę, jej liczną rodzinę i humor sytuacyjny czytanych treści.