Duma i uprzedzenie

Okładka książki Duma i uprzedzenie Jane Austen
Okładka książki Duma i uprzedzenie
Jane Austen Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Seria: Kolekcja romantyczna klasyka
klasyka
Kolekcja romantyczna
Pride and Prejudice
Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka
2016-06-06
2016-06-06
Magdalena Moltzan-Małkowska
Inne

Nie jest to najlepsze wydanie tej powieści. Zawiera trochę literówek i niezrozumiałych tłumaczeń. Sama historia mi się podobała, chociaż, przyznam szczerze, że w moim przypadku nie było tego "wow". Może ja już za stara jestem na takie romanse? Na plus: dobrze naszkicowane charaktery bohaterów oraz forma konwersacji między nimi. Cały czas jestem pod wrażeniem tego, jak kiedyś ludzie potrafili rozmawiać ze sobą, dyskutować na dowolny temat, z całą tą otoczką uprzejmości. Książkę czytało się szybko ze względu na krótkie rozdziały. Polecam jako odskocznię od współczesnych romansideł.

Lubię czytać klasyki literatury i nie straszny mi język i archaizmy w tych książkach. Jednak ta książka nie skradła mojego serca. Dopiero po 200 stronie trochę mnie wciągnęła. Chyba miałam za duże oczekiwania wobec niej. Myślałam, że mnie porazi i powali na kolana ale niestety żadnego wstrząsu nie było. Czyta się przyjemnie i to na tyle.
Chociaż w sumie to taka straszna historia o tym jak kobieta była zależna od mężczyzny. Chyba jestem za mało romantyczna :P

Chociaż w sumie to taka straszna...

Czytałam ją już wiele razy, za każdym razem zwracam uwagę na coś innego. Przez wiele lat była moją ulubioną książką i choć może nie jest już na pierwszym miejscu, to sentyment pozostał. Kim jest pan Darcy chyba nie trzeba wyjaśniać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka opowiada o losach rodziny z 5 córkami, które matka pragnie wydać bogato za mąż.
Nie mam zarzutów co do samej treści, jest zgrabna i tworzy ciekawą całość. Autorka umiejętnie opisuje życie w Wielkiej Brytanii w erze przed samochodowej, historia jest tak ściśle wpasowana w ówczesną kulturę tamtego regionu, że mogłaby się wydarzyć jedynie tam. Czyta się przyjemnie. Nie daję maksymalnej oceny gdyż nie każdemu mogę polecić książkę w której głównym problemem życiowym jest zamążpójście. Pozycja dla łowców klasyki i kolekcjonerów rankingów książek "must read before die". Uwaga: Są różne tłumaczenia więc jeśli masz wybór znajdź ten który najlepiej oddaje ducha tamtych czasów. Moje komentarze dotyczą książki, filmu nawet nie widziałem.

Uwielbiam miniserial z 1995 roku ( nie ten beznadziejny film z jeszcze bardziej beznadziejnym zakończeniem) – miniserial oglądałam tyle razy, że znam każdą scenę na pamięć, gorąco polecam i możliwe, że nie jestem w tym obiektywna, ale uwielbiam te postaci i tę historię. Z tego powodu sięgnęłam po książkę i nie zawiodłam się. Akcja rozwija się powoli, ale obserwowanie, jak uczucie między dwójką głównych bohaterów kiełkuje i rozkwita, to czysta przyjemność. Książkę czyta się błyskawicznie, nawet sceny z matką Pani Bennet są do przełknięcia – kto by pomyślał, że jej irytujące uwagi mogą być znośne!

Bawi mnie niezmiernie maniera tłumaczenia przez Austen zachowań bohaterów, zamiast znaleźć jakiś inny sposób przedstawienia jakiejś sceny. Cokolwiek zrobi Elżbieta, a mogłoby godzić w jej wizerunek heroiny, jest natychmiast usprawiedliwione, uargumentowane i zinterpretowane na jej korzyść. Co za lenistwo. Nie daje się czytelnikowi miejsca na przemyślenia własne, a może wręcz mydli oczy, by się przypadkiem nie okazało, że Elżbieta jest jednak interesowna, a jej uczucie pojawia się z nikąd, bo wydawca nie wyda książki. Ale czy nie wszystkie powieści Austen takie są? Właśnie takie, z morzem przerysowanych czarno-białych postaci drugoplanowych.

Książka przynajmniej wyprostowała mi wszystkie niedorzeczności obyczajowe z ekranizacji, jak Darcy oświadczający sie w roschełzanej koszuli jak marynarz, bynajmniej nie jak dżentelmen. I że Lizzy to jednak złośliwa baba i ona to wie, a nie jakaś tam niedzielna perła. Złośliwe baby też mają prawo do swojego księcia z bajki, tak czy nie?

W swojej najsłynniejszej powieści Jane Austen przenosi nas w świat rodziny Bennetów - mieszkańców angielskiej prowincji z początku XIX wieku. Osią fabuły są perypetie związane z wydawaniem za mąż pięciu panien Bennet.
Nie mogę stwierdzić, żeby książka zawiodła moje oczekiwania, gdyż dostałam dokładnie to czego się spodziewałam - lekką historię, napisaną komunikatywnym językiem, ze szęśliwym zakończeniem. Żadnych fajerwerków nie oczekiwałam i też nic specjalnego nie otrzymałam.
Jedyne, co trochę mnie zawiodło to charakterystyka bohaterów.Ani Elżbieta, ani Jane ani nawet Bingley nie wzbudzili mojej sympatii, uważam, że ich postacie były za mało dopracowane. Polubiłam tylko Pana Darcy'ego ( chociaż ten jego snobizm w pierwszej połowie książki irytował mnie).
Nie umiem ocenić, czy podoba mi się bardziej, czy mniej niż "Rozważna i romantyczna". Ogromnym atutem tego wydania jest świetne tłumaczenie genialnej tłumaczki Anny Przefpełskiej-Trzeciakowskiej.

Miałam bardzo duże oczekiwania co do tej książki i może to był błąd. Powieść w ogóle mnie nie wciągnęła. nie przywiązałam się do bohaterów a zakończenie książki można było odgadnąć już na samym jej początku. Jedynym bohaterem do którego mam pozytywne emocje to Pan Darcy, który miał jakikolwiek charakter. Jednakże książkę czytało mi się miło i szybko. Może na moją opinie wpłynęło to, że teraz większość filmów czy książek romantycznych kończą się w ten sam sposób - bohaterowie mówią co do siebie czują i wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Może gdybym przeczytała tą powieść w XIX w. bardziej by mi się ona spodobała. jednak teraz gdzie takich książek jest wiele, nie zrobiła ona na mnie jakiegoś ogromnego wrażenia. Zabrakło mi tu jakiś przeszkód, czegoś przez co mogłabym zwątpić choć na chwile, że historia nie skończy się tak jak obstawiałam od samego początku. Niestety tak się nie stało.

Przyjemna i lekka. Czytałam ją już kilka miesięcy temu, więc z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nie zrobiła na mnie zbyt dużego wrażenia, ale dobrze się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zupełnie nie moje klimaty, ale w ramach nadrabiania klasyków w końcu musiałem się zmierzyć z tą pozycją i okazało sie, że wcale nie było tak źle. Książka cechuje się świetnie nakreślonymi postaciami, które po prostu chce się lepiej poznać. Choć główny wątek jest dość przewidywalny, to po drodze dzieje się sporo, więc nie ma co narzekać na nudę. Do tego dochodzi trafny opis ludzkiej natury, który idealnie spaja wszystko w jedną całość. Nie wierzę, że to piszę, ale nawet będąc zatwardziałym miłośnikiem fantastyki, horrorów, sci-fi i innych wynalazków, można sie przy tej lekturze dobrze bawić :)

• Klasyka
  • 100 książek BBC