werka777 
status: Czytelnik, dodał: 8 książek, ostatnio widziany 2 godziny temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-22 19:11:06
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

NIETYPOWY DUET
Autorka książki postawiła na bardzo niestereotypowych bohaterów i zestawiła ludzi zupełnie sobie obcych, dzielonych różnicą pokoleń, co więcej – dzielonych pewną tragedią, na wskutek której na pewno nie stoją po tej samej stronie. Grace to ambitna i bardzo odważna kobieta. Jakże można byłoby inaczej nazwać człowieka, który jest w stanie stawić czoła mordercy? Osoba ze...
NIETYPOWY DUET
Autorka książki postawiła na bardzo niestereotypowych bohaterów i zestawiła ludzi zupełnie sobie obcych, dzielonych różnicą pokoleń, co więcej – dzielonych pewną tragedią, na wskutek której na pewno nie stoją po tej samej stronie. Grace to ambitna i bardzo odważna kobieta. Jakże można byłoby inaczej nazwać człowieka, który jest w stanie stawić czoła mordercy? Osoba ze skrupulatnym planem, potrafiąca założyć na twarz maskę pozorów. A zarazem dziewczyna nosząca w sobie traumatyczne wspomnienia minionych lat. Drugą, niemniej istotną postacią powieści jest Carl, były fotograf, człowiek mający na swoim koncie dość ciężki bagaż przewinień. Czarna owca? Co zaskakujące, nie do końca. Mężczyzna cierpiący na demencję. Z jednej strony przedstawiony jako ten, który dopuścił się czynów najgorszych. Z drugiej potrafiący sypnąć żartem czy pokazać swoją wrażliwość. Aż sama się temu dziwię, ale całkiem go polubiłam. Bohaterowie powieści, wyraziści, wiarygodni i niecodzienni są więc jej ogromnym atutem. Choć nie ma ich tutaj całej gromady, potrafią dostarczyć odpowiedniej dawki niezbędnych dla czytelniczej satysfakcji wrażeń.

WOLNO, ALE DUSZNO
Książka niesie ze sobą aurę niepewności i mroku. Rozliczne fałszywe poszlaki, oczekiwania, zaskakujące scenariusze. Atmosfera jest dość gęsta, choć akcja wcale nie pędzi jak szalona, wręcz przeciwnie, czasami wydaje się mocno rozwleczona. Pojawia się szereg ambiwalentnych odczuć i wrażeń. Kto tak naprawdę jest ofiarą? Jaka była przeszłość? Co jest dobrem, a co złem? Co uczciwością, a co krzywdą? Bohaterowie potrafią namieszać w głowach zacierając wcześniej ustalone granice. A każdy z nich sporo ma do przekazania i sporo do powiedzenia.

MOTYW PODRÓŻY I FOTOGRAFIA
Autorka bardzo dobrze zarysowała także tło powieści. Dominujący motyw podróży, mapa Teksasu, kolejne miasta. Obok tego fotografia, pasja dokumentalisty, odzwierciedlona nie tylko poprzez treść, ale także czarnobiałe, wplecione w strony książki zdjęcia. Książka ma swój klimat i choć nie wywołała u mnie palpitacji serca, dała mi do myślenia.

PODSUMOWANIE
Polecam fanom thrillerów psychologicznych, którzy lubią delektować się treścią, nie oczekują dynamicznego rozwoju akcji, ale stawiają na duszną atmosferę, na dobrą kreację portretów i na element dezorientacji. Julia Heaberlin z pewnością zafundowała coś, czego jeszcze nie było.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/papierowe-duchy-julia-heaberlin.html

pokaż więcej

 
2019-01-18 09:38:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Bracia Slater (tom 4)

Ryder i Branna to najstarsi przedstawiciele całej serii, wciąż młodzi, a jednak już doświadczeni w kwestii budowania trwałego związku. Są przecież ze sobą od kilku lat. Co więcej, planują przecież dziecko. Cóż jednak, kiedy do stworzenia nowego życia potrzebne jest fizyczne zbliżenie. A skoro Ryder znika w nocy, z romantycznej aury nici. To tak pół żartem, pół serio. Branna, która dotąd... Ryder i Branna to najstarsi przedstawiciele całej serii, wciąż młodzi, a jednak już doświadczeni w kwestii budowania trwałego związku. Są przecież ze sobą od kilku lat. Co więcej, planują przecież dziecko. Cóż jednak, kiedy do stworzenia nowego życia potrzebne jest fizyczne zbliżenie. A skoro Ryder znika w nocy, z romantycznej aury nici. To tak pół żartem, pół serio. Branna, która dotąd stanowiła do wszystkich oparcie, czuje się coraz bardziej skołowana. Nie rozumie zachowania partnera, który jej pytania komentuje argumentem niezrozumienia. A Ryder, no cóż. Zachowuje się nagannie. Przez pewien czas niesie ze sobą aurę oschłości, budzi wręcz wściekłość. Wszystko to jednak ma pewne ukryte, głębsze znaczenie, które z czasem wychodzi na jaw i przynosi czytelnikowi odpowiedzi na wszystkie tajemnice.

Ta historia zaczyna się nieco inaczej, niż większość powieści o miłości. Tutaj zamiast pierwszego spotkania są pierwsze poważne nieporozumienia, bo przecież w grę wchodzi para z bagażem doświadczeń. Można by powiedzieć ludzie, którzy znają się jak łyse konie. Jak się okazuje, widmo rozstania może dosięgnąć i takich. Książka więc została uwita wokół wątku zapadania się i odbudowywania miłosnej relacji, nie tylko tej opartej na fizyczności (choć oczywiście pikantne sceny też się pojawiają), ale także na szczerości – co okazuje się być fundamentem niezbędnym do istnienia każdego związku. Czytelnik ma okazję zakosztować gorzkiej teraźniejszości bohaterów, ale także przenieść się pięć lat wstecz, kiedy to wszystko się zaczęło, kiedy Ryder i Branna pierwszy raz się zobaczyli. W jakich okolicznościach? Czy to była miłość od pierwszego wejrzenia?

Masowy grób, federalni, broń wycelowana w wroga. W książce pojawia się także smaczek w postaci sensacji. A kiedy jest niebezpiecznie, tajemnice lubią opuszczać swoje kryjówki. Na drugim planie przewijają się pozostali członkowie wielkiej rodziny Slater, więc czytelnicy zaznajomieni z poprzednimi częściami będą mogli podpatrzyć co słychać u każdego z poznanych już wcześniej bohaterów. A u co poniektórych szykują się pewne zmiany.

Jak na najbardziej ogarniętych bohaterów rodziny przystało, ta część serii jest też najbardziej dojrzała. Mam wrażenie, że pewną metamorfozę przeszedł także styl L.A. Casey, która wkroczyła na rynek wydawniczy z pierwszym, mocno kontrowersyjnym i wulgarnym tomem i teraz po prostu ochłonęła, „zbastowała” skupiając się na dopracowania fabuły. I wyszło jej to na dobre.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/bracia-slater-ryder-la-casey-nie-kazdy.html

pokaż więcej

 
2019-01-16 21:52:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

HELENA, JEJ BAGAŻ DOŚWIADCZEŃ I… NIEZNANA PRZYSZŁOŚĆ
Główna bohaterka to trzydziestoletnia singielka, autorka książki, która okazała się prawdziwym bestsellerem. Po takim debiucie niełatwo sprostać oczekiwaniom wygłodniałych czytelników, tym bardziej, kiedy na przeszkodzie staje pisarska blokada. Próbująca zapomnieć o nieszczęśliwej miłości Helena nie do końca potrafi uporać się z tkwiącym w...
HELENA, JEJ BAGAŻ DOŚWIADCZEŃ I… NIEZNANA PRZYSZŁOŚĆ
Główna bohaterka to trzydziestoletnia singielka, autorka książki, która okazała się prawdziwym bestsellerem. Po takim debiucie niełatwo sprostać oczekiwaniom wygłodniałych czytelników, tym bardziej, kiedy na przeszkodzie staje pisarska blokada. Próbująca zapomnieć o nieszczęśliwej miłości Helena nie do końca potrafi uporać się z tkwiącym w niej żalem. Zapomina o nim wtedy, kiedy prężnie udziela się na spotkaniach z osobami próbującymi swoich pierwszych kroków w pisaniu. Los szykuje jednak dla niej wiele wyzwań. Tak wiele, że nie starczy jej czasu na oglądanie się wstecz. Co ją czeka?

BOGATY DRUGI PLAN
Anna Bednarska postawiła na dość wyrazistych i wnoszących coś do tej historii bohaterów drugoplanowych, stąd też jej nowa powieść okazuje się być książką z wielowątkową fabułą. Pojawia się pewien zagadkowy mężczyzna, z jednej strony surowy, z drugiej budzący w Helenie niespodziewane emocje. Dzięki temu powieść zyskuje wątek miłosny ze związkiem nieoczywistym i niebanalnym, życiowym, bo bogatym także w różnorodne obawy. Nie jest on jednak wyraźnie wychodzącym przed szereg motywem, wręcz trzeba sobie na niego sporo poczekać. Poruszona została także tematyka nieplanowanej ciąży, tak zwanej wpadki wskrzeszającej histerię. Jest i przedstawiciel relacji homoseksualnej, wykorzystywany przez swojego partnera. U boku treści na pewno więc nie można się nudzić.

ORYGINALNE TŁO
Podoba mi się tło, które wybrała autorka dla swojej książki. Co by się stało, gdyby doszło w końcu w Polsce do ataku terrorystycznego? Czy wybuchłaby panika? Czy ludzie inaczej zaczęliby postrzegać swoje problemy? Choć na głównej bohaterce owo zdarzenie początkowo nie robi jakiegoś wybitnie skłaniającego do zmian wrażenia, z czasem okazuje się mieć spory wpływ.

PODSUMOWANIE
„Co byś zrobił, gdybyś mnie dogonił?” to wielowątkowa, wiarygodna, życiowa historia. Dająca do myślenia, a zarazem poprawiająca humor, napisana prostym, lekkim językiem bez dłużących się opisów, za to z detalami mającymi korzystny wpływ na pełnowymiarowy odbiór treści. Obszerna książka z obszerną tematyką. Dla wielbicieli dobrych, polskich romanso-obyczajówek.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/co-bys-zrobi-gdybys-mnie-dogoni-anna.html

pokaż więcej

 
2019-01-15 00:20:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Cykl: Mój zawodnik (tom 2) | Seria: Editio Red

PARA Z SEKRETAMI
Nie od dziś wiadomo, że sekrety raczej nie mają korzystnego wpływu na związek. Często prowadzą bowiem do nieporozumień, konfliktów i w efekcie do braku zaufania, na które ciężko i długo się pracuje, a które tak łatwo stracić. Easton i Scout, choć są już dojrzałymi ludźmi, ba, ludźmi sukcesu, wciąż tak wiele o życiu muszą się nauczyć. W tym wypadku jednak, jeśli chodzi o...
PARA Z SEKRETAMI
Nie od dziś wiadomo, że sekrety raczej nie mają korzystnego wpływu na związek. Często prowadzą bowiem do nieporozumień, konfliktów i w efekcie do braku zaufania, na które ciężko i długo się pracuje, a które tak łatwo stracić. Easton i Scout, choć są już dojrzałymi ludźmi, ba, ludźmi sukcesu, wciąż tak wiele o życiu muszą się nauczyć. W tym wypadku jednak, jeśli chodzi o kwestię sympatii kierowanej w stronę bohaterów, szala zwycięstwa zdecydowanie przechyla się na stronę żeńskiej postaci. Wciąż silna, odważna, zdolna do podejmowania ryzykownych decyzji. Kobieta, która na pewno potrafi walczyć. Momentami naprawdę podziwiałam ją za determinację w chwilach, kiedy mnie już dawno brakowałoby chęci i motywacji. Easton tym razem nieco nadszarpnął moją cierpliwość. Wciąż mający w sobie wielkie pokłady męskości i atrakcyjności, nie zawsze zachowywał się względem swojej partnerki dobrze. Choć potem sowicie jej to wynagradzał, jeśli wiecie co mam na myśli.

WZLOTY I UPADKI, CZYLI SŁOWO NA TEMAT AKCJI
Książka rozpoczyna się dość istotnym momentem, w którym to związek głównych bohaterów staje pod znakiem zapytania. To nie jest oczywista miłość, bo w trakcie swojej drogi musi przejść przez wiele nieprzyjemności. Są więc sprzeczne emocje, wzloty i upadki, pojawia się także cała gama frustracji. Nie brak pikanterii, toteż fanki dobrze wykreowanych, namiętnych scen nie będą zawiedzione, ale choć jest ich sporo, nie przytłaczają reszty akcji. Powieść, jak na historię wyjętą spod etykietki romansu, potrafi zaskoczyć. Nie należy do zupełnie oryginalnych, choć Bromberg wie jak przygotować i kiedy wyciągnąć asa z rękawa.

KONTYNUACJA
Rodzinne relacje, nowe środowisko, ale także wiele odpowiedzi na postawione w pierwszym tomie znaki zapytania. W końcu tytułowy sekret, który ma szansę zaskoczyć. By sięgnąć po tę część, wymagana jest znajomość poprzedniego tomu, a że oba reprezentują – według mnie – jednakowy poziom, sugeruję je czytelniczkom szukającym nieobciążających emocjonalnie, przyjemnych, niezanudzających romansów.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/niszczacy-sekret-tom-2-k-bromberg-wazne.html

pokaż więcej

 
2019-01-14 06:29:15
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Lipowo (tom 10)

ŚLEDZTWO
Ilu ludzi, tyle różnych teorii. Rozpoczyna się śledztwo, w którym liczne poszlaki i hipotezy rzucają na sprawę co rusz nowe światło. Co wcale nie ułatwia policjantom życia. Dwie ofiary i poszukiwania sprawcy owite aurą ludowych wierzeń. Człowiek, a może coś, czego ludzki umysł logicznie wytłumaczyć nie może? Co jest powodem okolicznej tragedii? Poszlaki prowadzą do przeszłości, kiedy...
ŚLEDZTWO
Ilu ludzi, tyle różnych teorii. Rozpoczyna się śledztwo, w którym liczne poszlaki i hipotezy rzucają na sprawę co rusz nowe światło. Co wcale nie ułatwia policjantom życia. Dwie ofiary i poszukiwania sprawcy owite aurą ludowych wierzeń. Człowiek, a może coś, czego ludzki umysł logicznie wytłumaczyć nie może? Co jest powodem okolicznej tragedii? Poszlaki prowadzą do przeszłości, kiedy to porwana została młoda dziewczyna przetrzymywana potem przez kilka lat w ciemnej piwnicy. Poprzez dociekliwe i niewygodne pytania dziennikarki, której teraz przyszło wszystko przypłacić własnym życiem. Czy ma z tym coś wspólnego znikająca komisarz Kopp? Czy prawdy powinno wypatrywać się w szklanej kuli wróżki?

PARANORMALNE SMACZKI
Powieść Katarzyny Puzyńskiej składa się z trzech warstw. Jedna, wspomniana przed momentem, dotyczy prowadzonej sprawy. Sprawy czysto kryminalnej, z wiodącym motywem śledztwa, policyjnym slangiem, typowo ludzkimi odruchami skontrastowanymi z instynktami profesjonalistów. Drugą stanowi element paranormalnego świata, co oczywiście nie oznacza, że powieść Puzyńskiej można by zaliczyć do gatunku fantasy, ba! Daleko jej do surrealizmu, wręcz poraża wiarygodnością. Postać wróżki, legenda o Rodzanicach, wierzenia wiązane z pełnią księżyca, który teraz ma zwiastować noc odrodzenia to wszystko niesie ze sobą klimat dreszczyku i tajemnicy sprawiając, że fabuła zapodana przez autorkę jest jeszcze bardziej mroczna, wciągająca i przerażająca.

WARSTWA OBYCZAJOWA
Trzecim składnikiem powieści, typowym dla twórczości tej autorki, jest warstwa obyczajowa. Prywatne życie Daniela, policjanta, z którym wierni czytelnicy zdążyli się już dostatecznie zaprzyjaźnić, jego relacje z synem i oczekiwania świeżo upieczonej małżonki dotyczące posiadania dziecka. Bohaterowie zapodani przez Katarzynę Puzyńską stronią od wyidealizowanych osobowości. To ludzie z bagażem słabości, mylni jak każdy z nas, prawdziwi i różnorodni. W tle nie brakuje bowiem łagodnych charakterów i dających popalić ziółek, a każda jedna osoba zdaje się mieć coś do ukrycia. I za to między innymi tak bardzo uwielbiam czytać kolejne części sagi Lipowo.

PODSUMOWANIE
Mogłabym pisać o tej książce w samych superlatywach, wymieniając kolejne zalety twórczości Katarzyny Puzyńskiej, jednak by nie zdradzić niczego więcej i pozostawić Wam spore pole do odkrywania, na tym zakończę. Powieść szczerze polecam wszystkim wielbicielom potrafiących wyprowadzić w pole, mrocznych, spójnych i sensownych kryminałów.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/rodzanice-katarzyna-puzynska-zwoki.html

pokaż więcej

 
2019-01-12 12:13:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: The Beaumont Series (tom 1)

Znamy już dobrze rozwydrzonych rockmanów, tych co to nie przebierają w słowach i myślą, że cały świat padnie u ich stóp. Trochę obawiałam się, że Liam okaże się być jednym z nich. W końcu w przeszłości nie oglądał się za siebie licząc się wyłącznie ze swoimi uczuciami. Teraz jednak okoliczności skłaniają go do schowania dumy w kieszeń. W efekcie czytelnik otrzymuje jak na tacy człowieka... Znamy już dobrze rozwydrzonych rockmanów, tych co to nie przebierają w słowach i myślą, że cały świat padnie u ich stóp. Trochę obawiałam się, że Liam okaże się być jednym z nich. W końcu w przeszłości nie oglądał się za siebie licząc się wyłącznie ze swoimi uczuciami. Teraz jednak okoliczności skłaniają go do schowania dumy w kieszeń. W efekcie czytelnik otrzymuje jak na tacy człowieka skruszonego, owszem – faceta ciągnącego za sobą sukcesy pewnej dziedziny, ale także słabości i porażki. Błędy, które tak bardzo stara się naprawić. Tak, Liam jest po prostu ludzki. Na pewno daleko mu do bad boya, do drapieżcy, którym musi być stając na scenie. Teraz czeka go długa droga, w trakcie której będzie musiał odkupić swoje winy. Nie tylko jednak jemu przypada możliwość poprowadzenia narracji pierwszoosobowej. Autorka przyznaje prawo do głosu także Josie. Dziewczyna, która przeszła swoje, która wycierpiała i która wciąż tak mocno pamięta. Ale też kobieta, która się nie poddaje i układa swoje życie na nowo. Cóż, kiedy wkrótce przyjdzie jej ponownie stanąć oko w oko z przeszłością.

Powieść rozpoczyna się dość smutną sytuacją, bo pogrzebem. Odejściem człowieka, który odchodząc ściąga w jedno miejsce ludzi, którzy w wyniku różnych decyzji nie mieli okazji bądź po prostu nie chcieli się spotkać. Tak właśnie dochodzi do konfrontacji Liama i Josie, którzy niegdyś tak bardzo się kochali. Można więc domyślić się, że akcja w dużej mierze kręci się wokół relacji bohaterów, jednak nie jest to wcale fabuła uwita wyłącznie wokół mniej czy bardziej tłumionych wybuchów namiętności. W grę wchodzi skrywany żal, nierozumienie, próby pojednania i osoby trzecie. W ciągu tak długiej rozłąki tak wiele przecież mogło się wydarzyć. Jest więc i pewien błyskotliwy, dociekliwy, zadający bezpośrednie pytania chłopiec, jest także potencjalny narzeczony, z którym Josie zamierza zbudować bezpieczną przyszłość. Na pewno więc nie jest banalnie, jałowo i prosto.

Streszczenie fabuły nie wydaje się wielce oryginalne i odkrywcze, książka jednak niesie ze sobą spory emocjonalny ładunek. Na rzecz długich opisów pojawiają się poruszające dialogi. Wbrew pozorom, to nie jest pikantna historia, w której sceny namiętności zasypują kolejne strony. Jest raczej subtelnie, z akcentem na wewnętrzne rozterki postaci, na konfrontację szczerości i szalejących emocji. Coś dla romantyczek, które oczekują od książki nie scen seksu, ale po prostu słodko-gorzkiej historii.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/forever-my-girl-heidi-mclaughlin-kiedys.html

pokaż więcej

 
2019-01-11 18:40:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Cykl: Real (tom 6)

RZUCENI NA GŁĘBOKĄ WODĘ
Oboje znaleźli się w zupełnie nowym środowisku. Reese, uczynna i opiekuńcza dziewczyna walczy z nieodwzajemnionymi uczuciami, którymi darzy przyjaciela. Teraz postanawia zamieszkać u kuzynki i wziąć się za siebie, zawalczyć o szczęście… Które być może czyha na nią w miejscu, w którym nie spodziewała się go spotkać. Maverick to młody, ambitny bokser z potencjałem,...
RZUCENI NA GŁĘBOKĄ WODĘ
Oboje znaleźli się w zupełnie nowym środowisku. Reese, uczynna i opiekuńcza dziewczyna walczy z nieodwzajemnionymi uczuciami, którymi darzy przyjaciela. Teraz postanawia zamieszkać u kuzynki i wziąć się za siebie, zawalczyć o szczęście… Które być może czyha na nią w miejscu, w którym nie spodziewała się go spotkać. Maverick to młody, ambitny bokser z potencjałem, którego każdy fachowiec oceni wysoko już po kilku minutach walki. Jednak na wskutek takiego, a nie innego pochodzenia jego droga w kierunku świetlanej przyszłości wydaje się niezwykle trudna, nie do przebycia. Mimo to chłopak nie chce się poddać. I szuka wsparcia w człowieku, który sam potrzebuje pomocy.

CHEMIA I NAMIĘTNOŚĆ
Główni bohaterowie powieści, a zarazem narratorzy pierwszoosobowi, to ludzie, pomiędzy którymi zaczyna iskrzyć już od samego początku. Choć autorka etapowo rozwija ich relację, nie pozwala sobie na pójście na całość już na samym początku. Zachowuje dystans, buduje wokół Mavericka aurę nieprzewidywalności, delikatnego nieokiełznania, tajemnicy. Uwielbiam takie klimaty, stąd też przyglądałam się miłosnym poczynaniom głównych postaci z czystą przyjemnością. Wspomnę tylko jeszcze o tym, że oczywiście fanki namiętnych scen również nie będą zawiedzione.

WĄTKI POBOCZNE I TŁO
Powieść w dużym procencie skupia się na związku bohaterów, ale posiada także atrakcyjne wątki poboczne. Są niesłusznie przyszywane łatki, jest niezłomność charakteru, motywacja i ciężka praca, które są w stanie przezwyciężyć nawet największe życiowe trudy. Podobnie jak i w poprzednich częściach cyklu pojawia się niestroniące od niebezpieczeństwa tło, walki na ringu, pojedynki, których finały dla samej autorki stanowiły wyzwanie i niewiadomą. Katy Evans przyznaje, że pisała tak, jak podpowiadali jej bohaterowie. Czyli prawdziwie. I tą wiarygodność treści da się wyczuć.

PODSUMOWANIE
„Legend”, pod względem oryginalności, nie należy do wybitnych. Nie ma co liczyć na wielkie zwroty akcji, bo fabuła biegnie raczej w przewidywalnym kierunku (co nie znaczy, że nie było żadnych momentów zaskoczenia). Pojawiły się jednak emocje, elektryzujący bohaterowie, była ta wyczuwalna chemia, która zrekompensowała pozostałe braki. W efekcie dotarłam do końca bardzo zadowolona i książkę szczerze polecam fankom romansów, niebezpiecznych mężczyzn i pióra Katy Evans.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/legend-katy-evans-ring-wscieke-piesci.html

pokaż więcej

 
2019-01-10 16:03:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Dimily (tom 4)

TYLER ZDEMASKOWANY
Życie Tylera znacznie różniło się od losów jego beztroskich rówieśników. Niesprawiedliwie traktowany przez ojca był jego obiektem do wyładowywania wszelakich frustracji, maltretowany, poniżany, niekochany. Dokąd to wszystko zaprowadziło chłopca, który był posłusznym i dobrym dzieckiem? Teraz przeszłość bohatera nie stanowi już tajemnicy, a czytelnicy mogą bliżej przyjrzeć...
TYLER ZDEMASKOWANY
Życie Tylera znacznie różniło się od losów jego beztroskich rówieśników. Niesprawiedliwie traktowany przez ojca był jego obiektem do wyładowywania wszelakich frustracji, maltretowany, poniżany, niekochany. Dokąd to wszystko zaprowadziło chłopca, który był posłusznym i dobrym dzieckiem? Teraz przeszłość bohatera nie stanowi już tajemnicy, a czytelnicy mogą bliżej przyjrzeć się osobowości Tylera, jej elementom składowym i czynnikom, które ją utworzyły. Zbuntowany nastolatek to kolejne oblicze głównej postaci, które przemawia w powieści. Siedemnastolatek niestroniący od imprez czy gniewu. To, co jednak kiedyś wydawało się być bezsensownym buntem teraz zaczyna nabierać sensu. Pojawia się okazja odkrycia motywów działania bohatera. Bo Tyler przez cały czas potrzebował wsparcia i to, co wyglądało na przesadną siebie, okazuje się być jedną z przybieranych masek.

PORUSZAJĄCY TEMAT
Pierwsze chwile rodzącego się uczucia, zakazana miłość, historia opowiedziana na nowo, z dodatkami w postaci bolesnej przeszłości. Książka porusza bardzo ważny temat jakim jest przemoc domowa, której konsekwencje uwidaczniają się nieraz w gniewnej postawie nastolatka piętnowanego przez społeczeństwo. A może nieraz warto zajrzeć w głąb umysłu człowieka, który tak naprawdę potrzebuje pomocy, nie kierować się pozorami, ale zrobić coś więcej. Zrozumieć.

EMOCJE I GRUPA DOCELOWA
Książka nie stroni od emocji, w trakcie czytania zaciskałam pięści przyglądając się niesprawiedliwości i cierpieniu. Pięknie autorka odświeżyła tę historię, wnosząc coś zupełnie nowego, ale i fundując inne perspektywy wydarzeń już znanych. Myślę, że to nieobowiązkowe, ale na pewno udane uzupełnienie serii, pokłon w stronę tych, którzy o bohaterach cyklu nie potrafią zapomnieć i chcą u ich boku przeżyć jeszcze kilka bogatych we wrażenia chwil. Jak dorastał chłopak, który zawładnął sercami wielu polskich czytelniczek i jak dojrzewało uczucie, które na pozór nie miało prawa bytu? O tym przeczytacie w niniejszej powieści.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/nawet-o-tym-nie-wspominaj-estelle.html

pokaż więcej

 
2019-01-10 00:22:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Na jednośladzie, u boku kochanej żony. Witold Palak przemierza nepalskie i indyjskie ziemie poznając obyczaje i kulturę tubylców od podszewki, poprzez rozmowy, wspólne posiłki, udział w ważnych wydarzeniach. Jedzie do Guwahati, gdzie jeszcze niedawno, ze względu na niebezpieczeństwo, turyści docierali tylko samolotem. Ucieka przed słoniem, udziela wywiadu dla lokalnej telewizji, uczestniczy w... Na jednośladzie, u boku kochanej żony. Witold Palak przemierza nepalskie i indyjskie ziemie poznając obyczaje i kulturę tubylców od podszewki, poprzez rozmowy, wspólne posiłki, udział w ważnych wydarzeniach. Jedzie do Guwahati, gdzie jeszcze niedawno, ze względu na niebezpieczeństwo, turyści docierali tylko samolotem. Ucieka przed słoniem, udziela wywiadu dla lokalnej telewizji, uczestniczy w obrzędzie szamańskim, pada ofiarą wypadku i kosztuje mało apetycznych szczurów. Wsłuchuje się w legendarne opowieści wyznawców wierzeń animistycznych i co najbardziej niezwykłe, spędza Wigilię pośród okrytych niechlubną sławą potomków łowców głów.

Jak autor książki przechytrzył indyjski paragraf 22 i jak wyglądały jego zmagania z wszędobylską biurokracją? Co dzieje się podczas kolorowego festiwalu Durga Puja? Jak Witoldowi Palakowi udało się uniknąć kosztów naliczonych podczas powypadkowego „procesu”? O tradycji okaleczania ciała i krążkach w nosie, o zalewanej wyspie, która za kilkadziesiąt lat przestanie już istnieć i o tym, czy dawni łowcy tęsknią za polowaniami na ludzi… O tym oraz o wielu innych intrygujących przeżyciach polskiego podróżnika przeczytacie w pięknie wydanej publikacji wchodzącej w skład Biblioteki Poznaj Świat nadzorowanej przez samego Wojciecha Cejrowskiego.

U Witolda Palaka przygoda pisze się sama. Już przy okazji poprzedniej jego publikacji miałam okazję przekonać się o tym, jak świetnym bywa gawędziarzem i jak otwartym na nowe wyzwania człowiekiem. A to doprowadza do wielu intrygujących i jedynych w swoim rodzaju sytuacji, o których można przeczytać w najnowszej publikacji autora. Pełnej doświadczeń i osobistych obserwacji, nie zaś powszechnie dostępnych i znanych faktów.

Literatura podróżnicza ma to do siebie, że nie ciekawy rejon świata jest wyznacznikiem jej atrakcyjności, ale sposób przekazu relacji i jakość przygody. Tutaj zarówno rejon geograficzny, Indie, jak i treść serwowana przez autora pisarski styl okazują się znakomicie współgrać. Zamiast opisywanych zabytków, udział w niesamowitych wydarzeniach. Zamiast faktów zdobytych w podręcznikach bądź pozyskanych z sieci, spotkania z ludźmi. Kultura i tradycja wychwycona w niepowtarzalnych chwilach. Z humorem, dreszczykiem, z klimatem.

Treści, jak przy okazji każdej książki Biblioteki Poznaj Świat, towarzyszą barwne ilustracje. Publikacja jest starannie wydana, w twardej oprawie, na dobrej jakości papierze, w wyniku czego przyciąga oko i ładnie prezentuje się na domowym regale.

Jeśli lubicie podróże ścieżkami wyobraźni, jeśli szukacie motywacji, by samemu wyruszyć na wielką przygodę, bądź jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś naprawdę ciekawego o odległym zakątku świata – polecam. Ja uwielbiam pióro Witolda Palaka, więc z przyjemnością dałam się porwać tej lekturze i mam nadzieję, że autor napisze takich jeszcze wiele.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/wigilia-wsrod-owcow-gow-witold-palak.html

pokaż więcej

 
2019-01-08 15:14:00
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Historia Targaryenów (tom 1.1)

JAK KSIĄŻKA DO HISTORII
Do niniejszej książki warto podejść nie jako do powieści czy typowych opowieści, ale jako do kroniki, jak do podręcznika znanego z lekcji historii, w którym wyliczane są kolejne daty, imiona czy ważne wydarzenia. A tutaj żadnego z tych elementów nie brak. Ba! Jak na twórczość Martina przystało, czytelnik musi mierzyć się z lawiną nazw władców, przywódców, ich kobiet – a...
JAK KSIĄŻKA DO HISTORII
Do niniejszej książki warto podejść nie jako do powieści czy typowych opowieści, ale jako do kroniki, jak do podręcznika znanego z lekcji historii, w którym wyliczane są kolejne daty, imiona czy ważne wydarzenia. A tutaj żadnego z tych elementów nie brak. Ba! Jak na twórczość Martina przystało, czytelnik musi mierzyć się z lawiną nazw władców, przywódców, ich kobiet – a tych w dziejach Targaryenów również nie brakuje. W efekcie książka tworzy zbiór haseł zarezerwowanych wyłącznie dla tej historii, co wyklucza z kręgu zainteresowań czytelników niezaznajomionych z Grą o tron. To gratka dla prawdziwych fanów, tych, którzy uwierzyli w istnienie proponowanych przez autora postaci. „Ogień i krew” z pewnością stanowi dowód na wiarygodność pomysłów Martina, który tym razem tylko umocnił korzenie i źródła wdrążonych już w życie bohaterów.

JAK CZYTAĆ?
Zarysy postaci, obyczaje, etapy walk i dążenie do zasiedlenia tego najważniejszego z mebli – tronu. Publikacja z pewnością wymaga skupienia, to nie jest lektura, którą czyta się jednym tchem, bo dłuższe przebywanie w jej towarzystwie poważnie nadwyręża umysł. Warto delektować się nią poprzez odkrywanie mniejszych porcji, za pomocą rozumnej obserwacji pozwalającej uniknąć chaosu i pogubienia.

Jak wyglądały dzieje za panowania Jaehaerysa I? Jakie odniósł porażki i triumfy? Co można byłoby powiedzieć o panowaniu Viserysa I? Jak wyglądała Odnowa Siedmiu Królestw?

FAKTY
Mało tutaj dialogów i ciężko byłoby mówić o napiętej akcji przy okazji takiego rodzaju tekstu. Pojawia się za to ogrom faktów, choć sama dziwię się że używam takiego stwierdzenia przy okazji literatury będącej fikcją. Tak jednak działa pióro Martina, że już wielu czytelników zdołało w dzieje rodów Gry o tron uwierzyć, a ja na pewno uwierzyłam w losy kolejnych potomków Targaryenów.

ILUSTRACJE
Na wyjątkową uwagę zasługuje kunszt przepięknego wydania książki. Solidna oprawa oraz ilustracje towarzyszące treści stanowią nie lada perełkę na półce biblioteczki i w zbiorze fanatyków historii. Smoki, władcy, ważne postaci ujęte w istotnych scenach wyjętych z ich biografii.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/ogien-i-krew-czesc-1-george-rr-martin.html

pokaż więcej

 
2019-01-07 22:16:43
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Seria: Editio Red

SKONFLIKTOWANI PRZYJACIELE
Streszczenie książki brzmi dość schematycznie, bohaterowie – stereotypowo. Faktem jest, że Penelope Ward nie kreuje wielce zaskakujących scenariuszy, za to takie, które są w stanie wzbudzić emocje. I to jest najbardziej trafna, skrócona charakterystyka tej powieści. Amelia, dwudziestoczteroletnia dziewczyna i zarazem pierwszoosobowy narrator, wciąż rozpamiętuje...
SKONFLIKTOWANI PRZYJACIELE
Streszczenie książki brzmi dość schematycznie, bohaterowie – stereotypowo. Faktem jest, że Penelope Ward nie kreuje wielce zaskakujących scenariuszy, za to takie, które są w stanie wzbudzić emocje. I to jest najbardziej trafna, skrócona charakterystyka tej powieści. Amelia, dwudziestoczteroletnia dziewczyna i zarazem pierwszoosobowy narrator, wciąż rozpamiętuje wydarzenia przeszłości i konfrontuje je z teraźniejszością. Trudną, bo przecież Justin, przyjaciel z dzieciństwa, z pewnością nie ułatwia jej sprawy. Na tle męskiego bohatera powieści dziewczyna wypada lekko bezbarwnie, co nie umniejszyło mojej chęci kibicowania zwaśnionej parze. Tym bardziej, że opryskliwy Justin stanowił dla mnie wyzwanie i zagadkę. Czy skrywa jakieś tajemnice? Jak rozwiąże się kwestia jego obecnego związku z Jade, która stara się załagodzić konflikt pomiędzy dawnymi znajomymi?

SKŁADNIKI AKCJI
Chowane urazy, nieprzedyskutowane sprawy, nawarstwiające się emocje kontra wielki wybuch. Zaniechana przyjaźń, pierwsze próby pojednania, niekontrolowane uczucia, które choć niechciane, dominują. W końcu namiętność, nieprzytłaczająca, daleka od niesmaku czy zapychania kolejnych luk w tekście, potrzebna, czerwieniąca policzki. Chociaż tematem głównym książki jest oczywiście relacja głównych bohaterów, towarzyszą jej wątki poboczne takie jak rodzinne sekrety, próba odnalezienia się w nowej sytuacji czy chociażby Jade, obecna dziewczyna Justina.

MIŁOŚĆ
To, co kocham w powieściach Penelope Ward, to właśnie chemia rodząca się pomiędzy głównymi postaciami. Wyczuwalna na kilometr, spektakularna jak efekt wielkiego eksperymentu. Na pewno nie jest nudno, bo dialogi aż kipią od emocji. Być może nie będę pamiętać o tej książkowej parze przez długi czas, ale w chwili czytania byłam w pełni zaangażowana w ich relację.

DLA KOGO?
Polecam poszukiwaczkom romantycznych historii, w których bohaterowie muszą przejść burzliwą drogę poprzez wszystkie znane człowiekowi uczucia. Od przyjaźni, poprzez wrogość, gniew, aż po dojrzałą miłość.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/mieszkajac-z-wrogiem-penelope-ward-byli.html

pokaż więcej

 
2019-01-05 09:50:05
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Jantarnia (tom 2)

GŁÓWNA BOHATERKA I GĘSTO ŚCIELONY POSTACIĄ DRUGI PLAN
Główna bohaterka powieści, dorosła już Inka, staje na początku zawiłej drogi pełnej rzucanych pod jej nogi kłód. Czeka ją nie tylko emocjonujący powrót do przeszłości, ale także i konfrontacja ze współczesnością, z mało przyjaznym, przez co niezrozumiałym środowiskiem, ale i etapowo odkopywanymi wspomnieniami. Wytrwała w dążeniu do celu...
GŁÓWNA BOHATERKA I GĘSTO ŚCIELONY POSTACIĄ DRUGI PLAN
Główna bohaterka powieści, dorosła już Inka, staje na początku zawiłej drogi pełnej rzucanych pod jej nogi kłód. Czeka ją nie tylko emocjonujący powrót do przeszłości, ale także i konfrontacja ze współczesnością, z mało przyjaznym, przez co niezrozumiałym środowiskiem, ale i etapowo odkopywanymi wspomnieniami. Wytrwała w dążeniu do celu dziewczyna nie jest jednak jedyną istotną postacią tej książki. Autorka funduje czytelnikom całą paletę charakterów od przedstawicieli męskiej płci, po kobietę odrzuconą przez społeczeństwo. Od tych młodych, będących w kwiecie wieku, po ludzi będących już na końcu swojej ziemskiej wędrówki. Znalazła się i moja imienniczka. A rozbudowane, różnorodne tło, postaci dobrze zagospodarowane na drugim planie, wiążą się z atrakcyjną, nieskupioną wyłącznie na jednym temacie treścią.

RÓŻNE RELACJE MIĘDZYLUDZKIE
Fabuła jest wielowątkowa. Na pierwszy rzut oka skupiona na tropieniu zagadek przeszłości, w rzeczywistości opiera się na wielu międzyludzkich relacjach. Autorka porusza kwestię wyobcowania, przyklejania łatek i niesłusznej niechęci. Są kontakty damsko- męskie i skrzywione relacje mające niekorzystny wpływ na teraźniejszość. Waśnie, miłość, nadzieja i współczesność przeplatana z duchem minionych lat. Wiele tematów, sporo emocji i nie taki łatwy wydźwięk treści. Choć Hanna Kowalewka pisze barwnie, nie szczędzi gorzkich, mrocznych doświadczeń losu. Pojawia się wzruszenie, poczucie niezrozumienia, jest miejsce na delikatny uśmiech, ale i życiowy finał. Jestem ciekawa, czy autorka planuje jeszcze w tym temacie coś dopowiedzieć. Mam wrażenie, że tak. Bo jeszcze sporo jest do przedyskutowania.

MORZE W TLE
Obok tajemnic i palety ludzkich mniej czy bardziej zrozumiałych zachowań pojawia się nostalgia. Są poruszające wyobraźnię opisy przyrody, zwierzęta, ptasie wczasowisko, zapach morza. Aż chciałoby się pojechać do wspomnianej w książce Jantarni, nad Bałtyk i zaczerpnąć powietrza pełną piersią.

PODSUMOWANIE
Książka dla dojrzałych czytelniczek, cierpliwych ze względu na sporą ilość stron, lubiących zaczytywać się w powieściach obyczajowych rozgrywanych w klimacie polskich realiów. Niełatwa, momentami gorzka, emocjonująca z pokaźną grupą przedstawicieli różnorakich ludzkich cech. Chcecie wyobraźnią przenieść się na północ Polski, odkurzyć tajemnice przeszłości ukryte nie tylko w materialnych pozostałościach, ale także nieuchwytnych wspomnieniach? Hanna Kowalewska ma Wam coś do zaoferowania.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/zanim-odfrune-hanna-kowalewska.html

pokaż więcej

 
2019-01-04 10:47:48
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

GRUPA PRZYJACIÓŁ
Autorka postawiła na grupkę rozmaitych bohaterów: Whitley, Kipling, Martha, Cannon i główna postać Bee. Nie zaniedbała jednak szczegółów wrzucając ich niczym masę w jeden tekst. Każdy ma tutaj swoje własne miejsce, przydzieloną uwagę, każdy niesie ze sobą tajemnice chowając dla czytelnika asy w rękawie. Podoba mi się fakt, że nie ujednoliciła ich osobowości, a nadała różne...
GRUPA PRZYJACIÓŁ
Autorka postawiła na grupkę rozmaitych bohaterów: Whitley, Kipling, Martha, Cannon i główna postać Bee. Nie zaniedbała jednak szczegółów wrzucając ich niczym masę w jeden tekst. Każdy ma tutaj swoje własne miejsce, przydzieloną uwagę, każdy niesie ze sobą tajemnice chowając dla czytelnika asy w rękawie. Podoba mi się fakt, że nie ujednoliciła ich osobowości, a nadała różne cechy skłaniające do odmiennych reakcji i postępowań. Często te składające się ze słabości. Tylko w ten sposób powstaje grupa uzupełniająca się i atrakcyjna dla odbiorcy, który otrzymuje wynagrodzenie za cierpliwość. Bo początek taki łaskaw nie jest.

„ZŁE DOBREGO POCZĄTKI”
Przyznam, że wstępnych kilka stron wzbudziło we mnie negatywny niepokój. Ot młodzieżówka jakich wiele, z dość groteskowymi groźbami, które przynosi ze sobą rzekomy Stróż. Jego pierwsze pojawienie się przywiodło mi na myśl sparodiowaną wiązankę horrorów ukrytą pod tytułem „Straszny film”. A jednak niesłusznie wydałam taki werdykt, bo z czasem kpiarski uśmieszek zniknął z mojej twarzy zastąpiony niepokojem, zaangażowaniem i podziwem. Dynamiczna akcja, liczne elementy zaskoczenia, mieszanka gatunków. Thriller, elementy fantasy, motyw pętli czasu i stworzonego na potrzeby tej książki Nieświata. Miks tego co prawdziwe i nierzeczywiste, lawirowanie pomiędzy faktami, a domysłami. Elementy kryminału, prywatne śledztwo i chęć odkrycia prawdy dawnej tragedii. Dała autorka popis wyobraźni skłaniając mnie do pospiesznego przewracania kolejnych stron.

NIETYPOWY STYL
Intryga, pranie mózgu, w końcu przyjaźń. Zwroty akcji, dojrzewająca główna bohaterka i mocno wyróżniający się na tle innych styl autorki. Bogaty, choć nie nudny, ze skłonnościami do epitetów, porównań, majestatycznych (ale nie patetycznych) opisów. W powieści młodzieżowej nieczęsto spotykam się z taką wersją zapodanej treści. Wyważoną w nietypowy sposób, bo unikającą młodzieżowych modnych slangów, ale i przesadnych ukwieceń. Odważny, bo wymykający się standardom.

Więcej na: https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/neverworld-wake-marisha-pessl-uwiezieni.html

pokaż więcej

 
2019-01-02 23:56:33
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Cykl: Tristan & Danika (tom 2) | Seria: Editio Red

ZWIĄZEK NIEIDEALNY
Ona walczy o miłość, jednak jak długo wystarczy jej sił? On widzi, że Danika jest tą, która wzbudza w nim ponadprzeciętne uczucia, a jednak decyduje się na to, by wstawić związek na wielką próbę. Główni bohaterowie, a zarazem narratorzy mający okazję wypowiadać się w pierwszej osobie, to ludzie dalecy od ideału. Błędne decyzje, poczucie winy, odradzające się konflikty i...
ZWIĄZEK NIEIDEALNY
Ona walczy o miłość, jednak jak długo wystarczy jej sił? On widzi, że Danika jest tą, która wzbudza w nim ponadprzeciętne uczucia, a jednak decyduje się na to, by wstawić związek na wielką próbę. Główni bohaterowie, a zarazem narratorzy mający okazję wypowiadać się w pierwszej osobie, to ludzie dalecy od ideału. Błędne decyzje, poczucie winy, odradzające się konflikty i przede wszystkim – uzależnienia. Mamy tutaj przykład tworzonego przez nich, toksycznego związku, w którym ogromną rolę odkrywają fizyczne zbliżenia. Wiadomo jednak, że na samym seksie trudno budować relacje będące w stanie przerwać ciężkie kryzysy, a tych autorka postaciom nie poskąpiła.

GORZKI WYDŹWIĘK TREŚCI
Dramat goni dramat. W drugiej części serii z pewnością dzieje się o wiele więcej, aniżeli w poprzedniczce, co jednak momentami nadszarpuje wiarygodnością treści. Bo jak to możliwe, by na kogoś mogła spaść taka lawina nieszczęść? Dla tych, którzy jednak są w stanie przymknąć oko na takie niedoskonałości, cała plejada tematów. Upadek, narkotyki, śmierć, poczucie utraty, niekorzystny wpływ odległości. Książka ma bardzo gorzki posmak treści przerywany pikantnymi scenami erotycznymi, których tutaj całkiem sporo. R.K. Lilley nie owija w bawełnę i nie szczędzi szczegółów. Książka więc nadaje się tylko dla pełnoletnich czytelniczek nastawionych na barwne opisy seksu.

DLA KOGO?
Koniec dla tych osób, które choć trochę zaangażowały się w treść, zdecydowanie skłania do sięgnięcia po dalszy ciąg. Choć w drugiej części padają odpowiedzi na niektóre pytania, historia została pozostawiona w takim momencie, że jeszcze sporo może się wydarzyć. To nie jest kontynuacja idealna. Ma swoje wady podobnie, jak i poprzednia część. Sporo w niej mroku, grzechu, niepoprawnych decyzji, spadania na dno. Szukacie bohaterów ze skazą, mocnych erotycznych scen i moralnego upadku? Może to coś dla Was.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/rock-bottom-tristan-i-danika-rk-lilley.html

pokaż więcej

 
2019-01-02 09:04:09
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

FAKTY, CZYLI COŚ Z ŻYCIA AUTORKI
Książka zaczyna się opisem prawdziwych zdarzeń, kiedy to ofiarą przestępcy padła teściowa Danki Braun zamordowana w 1983 roku. Winny, który został skazany na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności, po wyjściu z więzienia został znaleziony martwy. Czy popełnił samobójstwo? Czy ktoś go zabił? Od tego momentu rozpoczyna się literacka fikcja, w której to...
FAKTY, CZYLI COŚ Z ŻYCIA AUTORKI
Książka zaczyna się opisem prawdziwych zdarzeń, kiedy to ofiarą przestępcy padła teściowa Danki Braun zamordowana w 1983 roku. Winny, który został skazany na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności, po wyjściu z więzienia został znaleziony martwy. Czy popełnił samobójstwo? Czy ktoś go zabił? Od tego momentu rozpoczyna się literacka fikcja, w której to podejrzenia padają na Leszka Szajnę, syna ofiary sprzed lat i zarazem męża Danki Braun.

DETEKTYW, A NIE SUPERBOHATER
Głównym bohaterem powieści jest Mirek Filer, prywatny detektyw, który zmaga się z niełatwym wyzwaniem poszukiwania prawdziwego przestępcy zbrodni. Zadanie tym trudniejsze, że powiązane w dużej mierze z zaprzyjaźnionym z nim człowiekiem. Nie czyni autorka z Mirka superbohatera, wręcz naświetla jego słabości dotyczące prywatnego życia. Jako osoba wytrwała, gotowa do poświęceń, dociekliwa i ambitna może dotrzeć tam, gdzie niekoniecznie uda się dojść policji. Ludzki wymiar postaci z pewnością nadaje tej historii dodatkowej wiarygodności.

KRYMINAŁ Z WARSTWĄ OBYCZAJOWĄ
Różne poszlaki, mylne tropy, lista podejrzanych i jeden wyrazisty motyw główny. Poszukiwania zabójcy. Nie byłoby jednak książki Danki Braun bez dobrze rozwiniętej warstwy obyczajowej. Są więc miłosne rozterki bohaterów, dylematy, radości i tragedie. Dzięki temu cała historia wydaje się czytelnikowi bliższa, bardziej wyrazista i bardziej życiowa.

PODSUMOWANIE
Podzieliła się autorka kawałkiem rodzinnej, szokującej historii, co już samo w sobie staje się dobrą okazją do sięgnięcia po tę książkę. Udekorowała całość przystępnym stylem, w wyniku czego powstała powieść potwierdzająca dobrą kondycję prozy Danki Braun. Jeśli lubicie inteligentne powieści, w których śledztwo nie skąpi mylnych tropów i jeśli chcecie bliżej poznać samą autorkę, to jest właśnie to.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2019/01/morderstwo-przy-drodze-krajowej-94.html

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
926 917 12132
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (94)

Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd