Stado

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Pride
Arek

Stado opowiada o zderzeniu dwóch światów: małego chłopca i dojrzałego mężczyzny. Dickie Kettleson dorasta w czasach, kiedy nawet normalne życie jest walką. Jego świat to dom, rodzina i najbliższa okolica, ale także nieustanny strach przed głodem i czyhającą za progiem katastrofą. Czterdziestolatek Kap Modig, życiowy nieudacznik, jest bohaterem wojennym, o którym wszyscy zapomnieli i który zarabia na nędzne życie jako kierowca wyczynowy w objazdowym wesołym miasteczku. Skazany na wegetację bohater wojenny spotyka małego chłopca. Konfrontacja dwóch światów - odmiennych, ale i pokrewnych - sprawi, że obaj na nowo określą znaczenie takich wartości, jak miłość, lojalność, rodzina. William Wharton to najpopularniejszy zagraniczny pisarz lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Urodził się w 1925 r. w Filadelfii. Uważa się przede wszystkim za malarza. Swoje pisarstwo traktował początkowo jako autoterapię po przeżyciach wojennych. Debiutował w wieku 54 lat powieścią Ptasiek, która przyniosła mu międzynarodową sławę, zwłaszcza dzięki nagrodzonej w Cannes ekranizacji w reżyserii Alana Parkera (1985). Na ekran przeniesiono również dwie inne książki tego autora: W księżycową jasną noc,(1992) oraz Tato (1989). Od 1995 roku pisarz corocznie odwiedza Polskę, spotykając się każdorazowo z tysiącami swoich wielbicieli. Dotychczas odwiedził 26 miast. Jego książki 25 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku według Rzeczypospolitej i Notesu Wydawniczego.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

wiech | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Rodzina, odpowiedzialność, oddanie. To Wharton, jakiego zdążyłam poznać. Jak on to robi? - Pisząc o zwykłej codzienności, o relacjach między dziećmi i rodzicami – chwyta za serce i trzyma. I już nie czytam - pochłaniam.
Dwie historie. Dwa światy. Dwóch bohaterów. Mały, wrażliwy chłopiec i mężczyzna – życzliwy, szczery, doświadczony przez życie. Łączy ich jedno – potrzeba więzi rodzinnej. Potrzeba „stada”.
Może Wharton nie dla każdego. Może dziś już niemodny. Polubiłam jego styl. I tyle życiowej mądrości w jego książkach. Można czerpać garściami.

allison | 2014-05-19
Przeczytana: 12 maja 2014

Nie wiem, jak to się stało, że dopiero teraz sięgnęłam po tę powieść Whartona. Kiedyś rozczytywałam się w jego książkach, ale kilka tytułów mi umknęło i było wśród nich "Stado".
A to przecież najlepsza powieść pisarza!

Ujmujące i urzekające są obie opowiadane równolegle historie - prowadzona w pierwszoosobowej narracji historia wrażliwego chłopca i dzieje utalentowanego mężczyzny, któremu życie nie dało zbyt wielu szans na szczęśliwe życie.

Obie opowieści koncentrują się na dojrzewaniu bohaterów i ich relacjach z rodziną, którą porównać można do występującego w świecie zwierząt stada. Ludzkie stado rządzi się jednak swoimi prawami, więcej w nim miejsca na miłość, przywiązanie, odpowiedzialność.
Wartości te jednak nie wszystkim są dane i właśnie o tej bolesnej stracie także opowiada powieść Whartona.

Na uwagę zasługuje narracja - żywiołowa, emocjonalna, obfitująca w zabawne skojarzenia. Dużo tu miejsca na wewnętrzne przeżycia bohaterów, obok których nie sposób przejść...

Monika | 2012-09-15
Przeczytana: 15 września 2012

"Nikt nikogo nie może uwolnić z klatki, nawet lwa. Najważniejsze, żeby nie patrzeć na kraty, a tylko między kratami. Bo jeżeli będziesz patrzył na kraty, to nigdy niczego nie dokonasz i nigdy nie będziesz szczęśliwy."

Moim zdaniem "Stado" to jedna z lepszych powieści Wharton'a. Autor wciąż od nowa zaskakuje mnie tematyką kolejnych powieści oraz wybitną dbałością o szczegóły opisywanych zdarzeń i sytuacji.

"Stado" Williama Whartona to opowieść o zderzeniu dwóch światów małego chłopca i już dorosłego mężczyzny bardzo mnie wzruszyła ta historia, urzekła..czytając miałam łzy w oczach płakałam przy tej książce.
Świetnie napisana, przecudna i poruszająca pełna ciepła, emocji.
Wzruszyłam się przy tej opowieści, chwyta za serce naprawdę sięgnę po następne powieści autora bo warto je przeczytać!!!

Grażyna | 2010-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2010

Wharton w dobrej formie, polecam. Rodzinna, ciepła, a sceny z lwem w roli głównej super.

Inez | 2014-04-13
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

,,Stado,, jest ksiazka odbiegajaca od tematyki wojennej i w zasadzie, to opowiadanie o wiezach milosci czlonkow rodziny. William Wharton napisal niezwykla powiesc, pelna przygod, kuszaca i przykuwajaca uwage. Ksiazka jest jedna z nielicznych powiesci, ktore sprawiaja, ze niecierpliwie czekamy, aby skonczyc czynnosci, ktore musimy wykonac, zeby moc powrocic do lektury. To ambitna powiesc, z ktorej W.Wharton powinien byc dumny, gdyz opisal zderzenie dwoch swiatow - malego chlopca i doroslego mezczyzny, ktore powoduje przewartosciowanie pojec takich jak: rodzina, lojalnosc, milosc i trwanie. Po zamknieciu ksiazki tak naprawde zrozumialam , dlaczego ma ona taki, a nie inny tytul i z pewnoscia kazdy czytelnik, ktory siegnie po ta ksiazke tez, to zrozumie. Jestem oczarowana ta ksiazka i goraco polecam wszystkim czytelnikom, bo warto przeczytac ta pozycje.

książek: 2080
Miśkaa | 2014-10-24

Najlepsza w tej powieści jest narracja. Można się nią rozkoszować.

Marta | 2013-07-05
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2013

Niesamowite, jak niektóre książki potrafią dogłębnie poruszyć. Przykładem jednej z nich jest niewątpliwie Stado Williama Whartona. Przynajmniej względem mojej osoby, moich uczuć, mojej wrażliwości.

Książkę od samego początku czytałam z wielkim zainteresowaniem. Autor w bardzo ciekawy konstrukcyjnie sposób (na zasadzie przeplatania wątków) przedstawił historie dwóch zupełnie obcych sobie osób – małego chłopca i dojrzałego mężczyzny, z pozoru jeden nie mający wpływu na życie tego drugiego. Aczkolwiek, jak się później okazało, tylko z pozoru…

Dick Kettleson dorasta na przedmieściach Filadelfii. Mieszka tam razem z ukochanymi rodzicami i młodszą, ale za to bardzo przez niego lubianą (co nie jest częstą, moim zdaniem, przypadłością wśród młodych bohaterów powieści) siostrą Laurel. Niestety, w domu wcale nie jest tak sielankowo, jakby się chciało, żeby było. Jego ojciec – Dick, jak zresztą nie on jeden, traci pracę w związku z tzw. Wielkim Kryzysem. Dorabia więc na robotach publicznych...

Patrycja Perzyna | 2012-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Usmiechałam się przez cała książkę aż do ostatnich dwóch rozdziałów.. tam chciało mi się płakać.. sama nie wiem czy uznać ten koniec za happy end..

Eliszeba | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, ✿ 2014 ✿
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Niewiele brakowało, a wcale nie przeczytałabym tej książki. Wypożyczona z biblioteki przeleżakowała na półce kilka tygodni czekając cierpliwie na swoją kolej. Pierwsze kilka stron zwiastowało typową książkę o dojrzewaniu na przedmieściu z chłopięcym bohaterem o wrażliwej duszyczce itp. Hmm...
Wystarczyło kilkanaście stron, żebym wciągnęła się w jedną z najpiękniejszych czytelniczych przygód, jakie kiedykolwiek przeżyłam. "Stado" to rzeczywiście książka o dojrzewaniu, ale nie tylko dziecka. Powieść traktuje o dojrzewaniu człowieczeństwa, o odnajdowaniu sensu w życiu, o zakrętach i pokusach, o moralności i marzeniach.
Książka ta ma wielu bohaterów, a każdy z nich wraz z rozwojem fabuły staje się naszym najbliższym przyjacielem. Akcja toczy się dwutorowo, z jednej strony opowiadając o rodzinie borykającej się z problemami finansowymi, z drugiej strony zaś o niezwykłym chłopcu, potem mężczyźnie, o genialnym umyśle, złamanym przez wojnę. Tych dwóch historii pozornie nic nie łączy....