Wyższa karta

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
7 (9 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
La carta piu alta
Włochy, Toskania, zagadka, kryminał

Aldo, Ampelio, Gino i Pilade, czterej detektywi-amatorzy, emeryci przesiadujący w barze Lume w toskańskim miasteczku, rozwiązują kolejną zagadkę. Z dowcipem i ironicznym dystansem analizują plotki, udowadniają, że wiedza przydaje się w życiu, nawet jeśli spędza się je głównie w barze. Usłyszawszy o sprzedaży po zaniżonej cenie luksusowej willi, staruszkowie dochodzą do wniosku, że jej stary...

Z dowcipem i ironicznym dystansem analizują plotki, udowadniają, że wiedza przydaje się w życiu, nawet jeśli spędza się je głównie w barze. Usłyszawszy o sprzedaży po zaniżonej cenie luksusowej willi, staruszkowie dochodzą do wniosku, że jej stary właściciel został zamordowany, a nie, jak wiadomo oficjalnie, zmarł po krótkiej i gwałtownej chorobie.

Siedząc przy stoliku pod drzewem uruchamiają swój przenikliwy intelekt i zdolność dedukcji i rozpoczynają śledztwo. Jak zwykle u Malvaldiego oprócz kryminalnej intrygi mamy również przyjemność obserwowania życia codziennego w małym włoskim miasteczku, potraktowanego z niemałą dawką ostrej satyry.

źródło opisu: http://www.noir.pl/ksiazka/694/Marco-Malvaldi-Wyzsza-karta

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/694/Marco-Malvaldi-Wyzsza-karta

książek: 1918
jamczyk | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Ze szpitalnego łóżka, kontuzjowany barman-detektyw Massimo, z pomocą czterech przedstawicieli miejscowej elity geriatryczno-plotkarskiej, oraz nowych znajomych, po raz kolejny zmaga się z wyjaśnieniem tajemniczego zgonu, który wydarzył się przed wieloma laty. Miłe czytadło na wakacje, pełne dowcipnych przemyśleń, oraz ironicznych uwag, do literatury i nauk ścisłych. Nie tylko dla wielbicieli obsady baru "Lume".

Arturion | 2016-11-21

Książki Malvaldiego w ogóle, no i ta w szczególności, to taki ciepły oddech południowego wiatru. Niby wszystko się zmienia, nawet bar "został radykalnie przebudowany", ale mamy świadomość uczestniczenia w prawdziwym, nieśpiesznym świecie. Możemy obcować z ludźmi, którzy dobrze się czują w swoim towarzystwie. Niestety, nawet w takim słodkim kątku, gdzie dyskusją przy stole karcianym dostojnie "przytupuje tłusty król żołędny" zdarzają się przestępstwa. Lecz mamy do czynienia z toskańską Pinetą, barem Lume, no i czwórką wypróbowanych przyjaciół: Aldo, Ampelio, Gino i Pilade. Znów błyskotliwie udowodniają,że wiedza i inteligencja przydają się w życiu.
Tym razem dochodzą do wniosku, że doszło do morderstwa, gdy dowiadują się, że atrakcyjna willa po śmierci właściciela zostaje sprzedana po zaniżonej cenie. Przyjaciele sprawę rozpracowywują intelektualnie a potem do akcji wkracza właściciel Lume, Massimo (wnuk Ampelia). Znajomość Biblii a także chemii pozwala mu sprawę rozwiązać.
Jak...

Goonerette | 2017-08-04
Przeczytana: sierpień 2017

"Zaczęli od wynajmowania restauracji, na koniec doszukali się zabójstwa." (str. 48)

Leciwa grupka okupująca stolik pod wiązem znów nie daje o sobie zapomnieć, w końcu już dawno w Pinecie nikogo nie zamordowano... Łącząc ze sobą pewne fakty i wyciągając z nich dość daleko idące wnioski, Ampelio i spółka odkopują sprawę śmierci sprzed 20 lat. Czy staruszków po raz kolejny nie zawiodła intuicja, czy może tym razem za bardzo dali się ponieść wyobraźni? Wszystko wyjaśni się oczywiście przy udziale niezawodnego baristy Massima, bez którego komisarz Fusco wiele by w tym (i nie tylko) śledztwie nie osiągnął.

Lekki, przyjemny kryminał z obowiązkową dawką sarkastycznego humoru, do serii A. Camilleriego o komisarzu Montalbano jednak sporo mu brakuje. Mimo wszystko, polecam.

Katarzyna P | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017