haliczka

Profil użytkownika: haliczka

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 7 lata temu
30
Przeczytanych
książek
30
Książek
w biblioteczce
7
Opinii
37
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| Nie dodano
niespokojna dusza kochająca kryminały

Opinie


Na półkach: ,

Książka Cay Garcia „Za drzwiami pałacu” to prawdziwa historia opisująca perypetie życia i pracy kamerdynerki arabskiej księżniczki.

Główną bohaterkę Cay poznajemy kiedy znudzona swoim dotychczasowym życiem postanawia je całkowicie zmienić. W tym celu zapisuje się na kurs kamerdynerski, który zdaje z wyróżnieniem, i otrzymuje pracę osobistej asystentki i osoby zarządzającej pałacem księżniczki z królewskiej dynastii Saudów w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej.
Praca na królewskim dworze nie okazuje się tak wspaniała jak początkowo sądziła Cay. Liczba nakazów i zakazów, obowiązkowa znajomość niezwykle wymagającego protokołu królewskiego, marudna i lubiąca poniżać służbę księżniczka oraz rywalizacja pomiędzy współpracownikami nie ułatwia bohaterce odnalezienia się w tej nowej dla niej sytuacji. Po kilku miesiącach staje się tak stresogenna, że Cay pragnie jak najszybciej opuścić pałac Arabelli.

Książka napisana jest prostym językiem i bez zbędnego dramatyzmu. Sugerując się opisem na okładce – „…szokujący obraz życia w rezydencji saudyjskiej księżniczki” - spodziewałam się całego wachlarza negatywnych emocji, opisów nadmiernego wykorzystywania służby, może i tortur… Nie znalazłam tego. Może spodziewałam się za dużo?! Znalazłam za to kilka interesujących faktów na temat Arabii Saudyjskiej, o których nie miałam pojęcia i czuję niedosyt.
Polecam dla relaksu. Nie dla osób lubiących dreszczyk. Żadnego „szoku” ta książka nie wywołuje.

Książka Cay Garcia „Za drzwiami pałacu” to prawdziwa historia opisująca perypetie życia i pracy kamerdynerki arabskiej księżniczki.

Główną bohaterkę Cay poznajemy kiedy znudzona swoim dotychczasowym życiem postanawia je całkowicie zmienić. W tym celu zapisuje się na kurs kamerdynerski, który zdaje z wyróżnieniem, i otrzymuje pracę osobistej asystentki i osoby...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka Artura Górskiego „Pięść Dawida. Tajne służby Izraela.” zachwyciła mnie okładką. To właśnie dzięki niej chętnie po nią sięgnęłam. Początkowo wydawała się wciągająca, jednak wystarczyło parę stron, a kompletnie zmieniłam o niej zdanie.

Historie w niej zawarte są ciekawe i warte uwagi. Każdy rozdział to inna historia, przez co książka wydaje mi się reportażem historycznym, a nie powieścią. Jednak brakuje mi w niej ciągłości i przejrzystości. Napisana jest niezwykle lekko, jak na tego rodzaju temat i lekturę. Jednocześnie jest bardzo chaotyczna, przez co trudno przejść przez nią do końca. Czytając ją odniosłam wrażenie jakby autor pędził przez obrany temat i trochę się zagubił.

Nie zachwyciła mnie. Jednak myślę, że jest to pozycja dobra tylko dla osób które nie mają bladego pojęcia o tematyce Izraela. Wydaje mi się, że autor potraktował temat tajnych służb bardzo pobieżnie.

Książka Artura Górskiego „Pięść Dawida. Tajne służby Izraela.” zachwyciła mnie okładką. To właśnie dzięki niej chętnie po nią sięgnęłam. Początkowo wydawała się wciągająca, jednak wystarczyło parę stron, a kompletnie zmieniłam o niej zdanie.

Historie w niej zawarte są ciekawe i warte uwagi. Każdy rozdział to inna historia, przez co książka wydaje mi się reportażem...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Dziewczyna z portretu” Davida Ebershoffa to niezwykła i wciągająca opowieść o bezgranicznej miłości. Miłości burzliwej, trudnej, która przekracza wszelkie granice, a jednocześnie tak ogromnej, że szczęście drugiej osoby stawiane jest wyżej ponad własne. Jest to również opowieść o przypadkowym odnalezieniu swojego prawdziwego ja i walce jaką trzeba stoczyć ze sobą oraz całym światem żeby być naprawdę szczęśliwym.
Książka to opowieść o niezwykłym małżeństwie duńskich malarzy Einara i Grety Wegener ukazująca blaski i cienie artystycznej bohemy początków XX w. Historia z pozoru banalna, przeradza się w fascynującą opowieść, kiedy Greta prosi męża o pomoc w dokończeniu portretu sopranistki, która z jakiegoś powodu nie mogła przyjść. Początkowo niechętny Einar w końcu ulega prośbie żony i przebiera się w pończochy i suknię artystki, aby żona mogła ukończyć portret. Zakładając kobiece przebranie w Einarze odzywają się ukryte uczucia i pragnienia. Tak narodziła się Lili. Lili staje się dla Grety muzą, a w miarę upływu czasu również przyjaciółką. To dzięki niej otwierają się drzwi kariery i sławy Grety. Jednak przemiana Einara w Lili rujnuje ich małżeństwo. Einar coraz rzadziej jest sobą, coraz bardziej wciąga go bycie kobietą i uświadamia sobie, że tak naprawdę w głębi duszy zawsze nią był. Na uwagę zasługuje postawa Grety. Mimo, że traci swojego męża, co jest to dla niej bardzo trudne, cały czas wspiera go w dążeniu do celu i osiągnięciu szczęścia.
Przemiana Einara w Lili, cały proces psychiczny i fizyczny został przez autora oddany bardzo szczegółowo i to dzięki niej książka jest tak wciągająca i urzekająca. Nie jest to historia łatwa, nawet mimo pozytywnego wyrazu w postaci odnalezienia własnej tożsamości i szczęścia przez Einara. Jest naznaczona smutkiem i samotnością.

„Dziewczyna z portretu” Davida Ebershoffa to niezwykła i wciągająca opowieść o bezgranicznej miłości. Miłości burzliwej, trudnej, która przekracza wszelkie granice, a jednocześnie tak ogromnej, że szczęście drugiej osoby stawiane jest wyżej ponad własne. Jest to również opowieść o przypadkowym odnalezieniu swojego prawdziwego ja i walce jaką trzeba stoczyć ze sobą oraz...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika haliczka

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
30
książek
Średnio w roku
przeczytane
3
książki
Opinie były
pomocne
37
razy
W sumie
wystawione
8
ocen ze średnią 6,0

Spędzone
na czytaniu
163
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
3
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]