Wiedza i władza

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
biznes, finanse
elfijka

George Gilder, pisarz, którego najczęściej cytował prezydent Ronald Reagan, powraca z nową, przełomową teorią kapitalizmu. W "Wiedzy i władzy" Gilder przedstawia nową teorię tłumaczącą wytwarzanie bogactwa w kapitalizmie i opisuje, jak amerykańska gospodarka może odzyskać żywotność i ponownie zacząć się rozwijać. Jego zdaniem nastał czas, aby gospodarka kierowała się zasadami wolnorynkowego...

W "Wiedzy i władzy" Gilder przedstawia nową teorię tłumaczącą wytwarzanie bogactwa w kapitalizmie i opisuje, jak amerykańska gospodarka może odzyskać żywotność i ponownie zacząć się rozwijać. Jego zdaniem nastał czas, aby gospodarka kierowała się zasadami wolnorynkowego kapitalizmu, inaczej zostanie pogrzebana pod kopcem długów.

Autor przekonuje, że kryzysy finansowe są nieodłączną cechą kapitalizmu i podstawą jego sukcesu, stymulując rozwój. Niezmiernie ważne jest to, aby im zaradzać, nie osłabiając samego kapitalizmu. Gilder wywodzi, że wizja dynamicznego i kreatywnego przedsiębiorstwa ma również wymiar moralny. Socjalizm jest reakcyjny, gdyż zakłada stałe systemy i wyznaczanie wielkości produkcji z góry: wiadomo już wszystko, popyt poprzedza podaż. Socjalizm jest zatem deterministyczny, kapitalizm – altruistyczny, z natury jest dawaniem, gdyż zakłada pewne ryzyko wynikające z niepewności. Gilder podkreśla dobrodziejstwa kreatywności, która zawsze nas zaskakuje. Zaskoczenie zaś jest w jego opinii istotą kapitalizmu, a także istotą informacji i przedsiębiorczości. A ponieważ wiedza jest rozproszona, rozproszona musi być również władza.

„George Gilder [... ] intelektualny tytan, autentyczny współczesny Prometeusz, heroicznie przynosi ludzkości ogień wiedzy i... władzy”.
Ralph Benko, „Forbes"

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

kinga1711 | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Spodziewałam się, czegoś zupełnie innego. Książka w dużej mierze poświęcona jest ekonomii i zagadnieniom z nią związanych. Poruszonych zostaje wiele wątków, teorii i problemów, przez co czasem ciężko się połapać czasem o czym teraz czytamy.

Styl i język przypomina mi pracę naukową ekonomisty, którą oddaje na zakończenie studiów. Język jest bardzo naukowy, wiele pojęć typowo ekonomicznych, ale również technicznych. Dla osób nieobracających się w kręgu ekonomistów, nieustatnne googlowanie pojęć jest niemal pewne. Z kolei dla biznesmenów, ekonomistów i ludzi związanych z branżą książka będzie ciekawą rozprawą. Mamy tutaj również wiele informacji technologicznych, więc oczywiście język i pojęcia również.

Autor pokazuje swój punkt widzenia na ekonomię i wykorzystanie wiedzy, kóra prowadzi do pieniedzy i władzy. Na różnego rodzaju przykładach pokazuje ciekawe rozwiązania, a także błędy popełniane przez przedsiębiorców czy społeczeństwo.

Hator | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Rozczarowałem się tą książką. Autor próbuje w niej przedstawić cybernetyczne spojrzenie na ekonomię. W moim odczuciu to zadanie go przerosło. W wielu rozdziałach wspomina o doniosłym znaczeniu teorii informacji w naukach ekonomicznych. Wielokrotnie podkreśla tezę, wedle której informację na rynku należy traktować nie jako "sygnał", lecz jako "zaskoczenie". Jednak implikacje przyjęcia cybernetycznego spojrzenia na rynek są w tej książce wyjątkowo lakoniczne.
Książka jest okraszona sporą ilością anegdot z życia autora, które według mnie jedynie zaciemniają przewodnią ideę. Zdecydowanie bardziej polecam starszą lekturę tego autora "Bogactwo i ubóstwo", która swoją treściwością i doniosłością jest o niebo lepsza w porównaniu do "Wiedzy i władzy".

AnnaSikorska | 2016-02-28

Często wydaje nam się, że rządzą ci, którzy mają odpowiednie pieniądze. George Gilder idzie nieco innym tropem: łączy wiedzę z władzą. W każdym rozdziale swojej książki odkrywa przed czytelnikami jak ważna jest odpowiednia wiedza, posiadanie informacji, których nikt inny nie posiada, umiejętność łączenia analiz z zachowaniami ludzkimi oraz docenienie innowacji. Przekonuje swoich czytelników, że ubożenie społeczeństw wynika z ich braku dążenia do wiedzy, dbania o naukę, ograniczania środków na różnorodne badania. Autor zabiera czytelników w nieco osobistą podróż po własnych drogach zdobywania wiedzy, przez co dowiemy się o jego osobistym stosunku do różnorodnych teorii ekonomicznych, zauważonych przez niego błędach i niedociągnięciach. Ponad to dostrzega jak wielki wpływ na bogactwo ma wzrost ilości ludności, wzajemna wymiana myśli, bliskie kontakty z ludźmi chcącymi się uczyć i poszukującymi lepszych rozwiązań. Zauważa jak środowisko materialne determinuje postęp.
"Wiedza i...