madameolga 
31 lat, kobieta, Wrocław, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 3 dni temu
Teraz czytam
  • Tęsknię za tobą
    Tęsknię za tobą
    Autor:
    Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której dziwnym zbiegiem okoliczności nadarza się okazja, żeb...
    czytelników: 6143 | opinie: 311 | ocena: 7,48 (2872 głosy) | inne wydania: 6

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-06 20:36:17
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam, Thriller
Autor:
 
2018-11-06 20:35:47
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Reportaż
 
2018-11-01 12:58:56
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam, Thriller
Autor:
Cykl: Myron Bolitar (tom 6) | Seria: W labiryncie kłamstw
 
2018-11-01 12:57:48
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Kryminał, Posiadam
Cykl: Millennium (tom 1)

Pierwsza część cyklu „Millenium” kompletnie mnie rozłożyła na łopatki. Mimo tego, że książka jest pokaźnych rozmiarów można się w niej zatracić całkowicie. Wciąga od pierwszych stron i nie chce puścić. Główni bohaterowie, Mikael i Lisabeth są tak dobrze stworzeni, są prawdziwi, pełni niedoskonałości, a przy tym wzbudzają ogromną sympatię. Myślę, że najlepszą rekomendacją dla książki jest to,... Pierwsza część cyklu „Millenium” kompletnie mnie rozłożyła na łopatki. Mimo tego, że książka jest pokaźnych rozmiarów można się w niej zatracić całkowicie. Wciąga od pierwszych stron i nie chce puścić. Główni bohaterowie, Mikael i Lisabeth są tak dobrze stworzeni, są prawdziwi, pełni niedoskonałości, a przy tym wzbudzają ogromną sympatię. Myślę, że najlepszą rekomendacją dla książki jest to, że wstałam w weekend, po dosyć ciężkim tygodniu o 6:10, specjalnie po to, aby dokończyć ostatnie 150 stron. Nie żałowałam.
Mikael Blomkvist, współwłaściciel miesięcznika „Millenium”, dziennikarz zajmujący się sprawami ekonomicznymi i ujawnianiem finansowych przekrętów zostaje skazany na 3 miesiące kary bezwzględnego więzienia za pomówienie szwedzkiego biznesmena, który miałby prać pieniądze w brudnych interesach na całym świecie. Kiedy Mikael chce się usunąć w cień zgłasza się do niego prawnik nijakiego Henriego Vangera, który prosi o spotkanie. Po przyjeździe na daleką północ, Mikael dowiaduje się, że dostaje zlecenie na spisanie kroniki rodu Vangerów. Jego głównym zajęciem ma być jednak rozwikłanie zagadki sprzed niemalże 40 lat, tajemniczego zaginięcia bratanicy Henriego, 16-letniej wówczas Harriet. W zamian Mikael ma spędzić rok, w domku na odludziu, poznając bliżej rodzinę Vangerów, oraz otrzymać czek z sześciocyfrową sumą. Mikael początkowo sceptycznie nastawiony, przyjmuje zlecenie, przekonany, że spisze dzieje rodziny, a zagadkę zaginięcia dziewczyny ominie szerokim łukiem.
Do dziennikarza dołącza Lisabeth Salander, outsiderka, wybitna reasercherka o socjopatycznych cechach. Niesie Mikaelowi niezrównaną pomoc, sama przy okazji walcząc z własnymi demonami.
W miarę poznawania sprawy Mikael wciąga się w rodzinne intrygi Vangerów, a sprawa zaginięcia staje się dla niego priorytetowa. Czy Mikaelowi uda się rozwikłać zagadkę zaginięcia Harriet? Przecież śledztwo było bardzo dogłębnie przeprowadzone, a Henry spędził dekady na próbie wyjaśnienia, jak zginęła dziewczyna. Skoro sprawa wydaje się być zakończona dlaczego ktoś tak usilnie chce zmusić Mikaela do zaprzestania grzebania w przeszłości?

pokaż więcej

 
2018-10-30 10:58:44
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Thriller

Ona, singielka, podczas wieczornej kąpieli słyszy na parterze swego domu dziwne odgłosy. Wystraszona schodzi na dół i widzi obcego mężczyznę, jest przekonana, że chce ją okraść i zgwałcić. W dodatku podaję się za jej narzeczonego.

On przychodzi po ciężkim dniu w pracy do domu, do ukochanej narzeczonej, ta jednak widząc go, przerażona atakuje go, ucieka i zachowuje się jak wariatka.

Sam opis...
Ona, singielka, podczas wieczornej kąpieli słyszy na parterze swego domu dziwne odgłosy. Wystraszona schodzi na dół i widzi obcego mężczyznę, jest przekonana, że chce ją okraść i zgwałcić. W dodatku podaję się za jej narzeczonego.

On przychodzi po ciężkim dniu w pracy do domu, do ukochanej narzeczonej, ta jednak widząc go, przerażona atakuje go, ucieka i zachowuje się jak wariatka.

Sam opis bardzo ciekawi, kusi do przeczytania książki. Również koncepcja pisania powieści z dwóch perspektyw, Joanny i Erika brzmi bardzo nęcąco. Ale czy tak jest?

Mam pewne trudności z ocenieniem tej powieści. W pierwszej chwili opis fabuły wciągnął mnie bez reszty. Już od samego początku książka ma wartką akcję, już od pierwszych stron czytelnik wciągnięty jest w tajemniczą intrygę i czyta się ją naprawdę dobrze. Nagle jednak akcja zostaje przerwana, ponieważ autorzy przenoszą nas do umysłu drugiego z bohaterów i ukazują wydarzenia z jego perspektywy. Chociaż pomysł z początku wydał mi się bardzo dobry, mnie jednak nie kupił. Wydaje mi się, że taka forma narracji zamiast zaciekawić mnie, ostudziła moje emocje.

Główni bohaterowie również pozostawiają wiele do życzenia. Ich postaci są płytkie, mało o nich wiemy, jest wiele luk. Czasem zachowują się mało realnie, co denerwowało mnie, jako czytelnika.

Fabuła, choć ciekawa była bardzo przewidywalna i chyba pierwszy raz w życiu domyśliłem się zakończenia przed ukończeniem połowy książki.

Podsumowując, książka nie była zła. Wiele było w niej jednak luk i błędów. Rozproszenie akcji, moim zdaniem nie dodało jej uroku, chociaż sam pomysł, aby książkę napisać przez dwóch autorów był bardzo dobry. Czegoś mi zabrakło w wykonaniu.

pokaż więcej

 
2018-10-30 10:56:37
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam, Reportaż
 
2018-10-30 10:55:54
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam, Thriller
Autor:
 
2018-10-30 10:55:36
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam, Thriller
Autor:
Cykl: Myron Bolitar (tom 5) | Seria: W labiryncie kłamstw
 
2018-10-30 10:55:08
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam, Thriller
Autor:
 
2018-10-30 08:26:11
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam, Thriller
Autor:
 
2018-10-30 08:19:07
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Obyczajowe, Posiadam
 
2018-10-30 08:18:52
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Fantastyka, Posiadam
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 4.2)
 
2018-10-30 08:18:15
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Harry Hole (tom 8) | Seria: Ślady zbrodni
 
2018-10-06 10:15:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Obyczajowe, Posiadam
Autor:

„Sekret Tatiany” miał być dla mnie miłą odskocznią od towarzyszących mi już od dawna thrillerów i powieści fantastycznych. Spodziewałam się przyjemnego romansidła o miłości, może jakiejś intrydze. Nie spodziewałam się jednak, że „Sekret Tatiany” okaże się powieścią tak wartościową, o bardzo mrocznych czasach, w których miłość dodawała życiu sensu, a nadzieja o ujrzeniu ukochanej osoby pchała... „Sekret Tatiany” miał być dla mnie miłą odskocznią od towarzyszących mi już od dawna thrillerów i powieści fantastycznych. Spodziewałam się przyjemnego romansidła o miłości, może jakiejś intrydze. Nie spodziewałam się jednak, że „Sekret Tatiany” okaże się powieścią tak wartościową, o bardzo mrocznych czasach, w których miłość dodawała życiu sensu, a nadzieja o ujrzeniu ukochanej osoby pchała do przodu.

Tytułowa Tatiana jest postacią kluczową, ale nie pierwszoplanową. Historię, opisaną w książce poznajemy dzięki Dymitrowi Malamie, rosyjskiemu żołnierzowi, który w 1914 roku na skutek odniesionych ran w Wielkiej Wojnie przebywa w lazarecie w pałacu w Carskim Siole. Poznaje tam 17-letnią Tatianę Romanow, Wielką Księżnę, córkę ostatniego cara Rosji, Mikołaja, która pełniąc służbę wobec ojczyny pomaga, jako pielęgniarka. Dymitr i Tatiana niemal natychmiast się w sobie zakochują. Ich szczęście nie trwa jednak długo, bowiem zostają rozdzieleni przez wojnę, Malama zostaje wysłany na front. Zakochani nie widzą się przez wiele lat, jednak regularnie do siebie piszą, ich uczucie potęguje. Tatiana i Dymitr po latach spotykają się, lecz znów nie mogą zaznać szczęścia. Wybucha rewolucja, carat zostaje obalony, a car wraz z rodziną wywiezieni z pałacu i uwięzieni w areszcie domowym. Malama próbuje wielokrotnie uwolnić Tatianę, szukając kontaktów, planując akcję ratunkową, jednak kto choć trochę interesuje się historią wie, że cała rodzina Romanowów została rozstrzelana w 1918 roku na rozkaz bolszewików. Czy Malamie udało się ocalić Tatianę? Czy ich miłość zdołała przezwyciężyć nienawiść?

Drugim wątkiem książki są losy Kitty, Brytyjki która dowiaduje się, że odziedziczyła w spadku domek nad jeziorem, położony w Ameryce po swoim pradziadku Dymitrze. Na skutek problemów w małżeństwie decyduje się wyjechać tam sama na kilka miesięcy. Na miejscu znajduje pamiętnik, zapisany w języku rosyjskim i bogaty klejnot. Kitty remontując domek stara się poznać dziadka i sekrety, w które opiewało jego długie życie.

Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Autorka oddała bardzo realistycznie nastroje panujące w Rosji w czasie wojny. Czytając książkę nie ma się wrażenia, że wątek miłosny jest najważniejszy. Jest on tłem dla przedstawienia losów Dymitra począwszy od pierwszej wojny światowej, rewolucji, kolejnej wojny i wreszcie emigracji. Dymitr jest postacią tragiczną, nieszczęśliwą, popadającą w silne melancholie. Utracona miłość nie daje mu spokoju, cały czas żyje przeszłością, nie jest w stanie egzystować, jako szczęśliwy człowiek. Wydaje mi się, że jest doskonałym przykładem osoby, która przeszła tak wiele. Wojny wycieńczyły go, wyzuły z pozytywnych emocji.

„Sekret Tatiany” to niezwykła historia miłosna. To książka o tęsknocie, bólu i melancholii. Autorce należą się wyrazy szacunku za przygotowanie do jej stworzenia, użyciu wielu źródeł, pamiętników. Za stworzenie bardzo szczegółowych postaci. Myślę, że książka na długo zostanie w mojej pamięci, a tragiczna historia rodu Romanowów przetrwa i nie da o sobie zapomnieć.

pokaż więcej

 
2018-10-06 10:10:33
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Thriller
Autor:
Cykl: Myron Bolitar (tom 3) | Seria: W labiryncie kłamstw

Myron Bolitan, była gwiazda koszykówki. Jego kariera raptownie zakończyła się, kiedy doznał kontuzji kolana. Jego wschodząca gwiazda z dnia na dzień zgasła. Marzenia o zawodowej koszykówce zostały pogrzebane... Po dziesięciu latach od ostatniego zagranego meczu zgłasza się do niego były właściciel dawnej drużyny, który zleca mu odnalezienie trzonu zespołu, a zarazem byłego rywala, Grega... Myron Bolitan, była gwiazda koszykówki. Jego kariera raptownie zakończyła się, kiedy doznał kontuzji kolana. Jego wschodząca gwiazda z dnia na dzień zgasła. Marzenia o zawodowej koszykówce zostały pogrzebane... Po dziesięciu latach od ostatniego zagranego meczu zgłasza się do niego były właściciel dawnej drużyny, który zleca mu odnalezienie trzonu zespołu, a zarazem byłego rywala, Grega Downinga. Myron zostaje w tym celu wdrożony do drużyny i chociaż wie, że to tylko przykrywka jest szczęśliwy, że raz jeszcze może stać się częścią zespołu i zawalczyć o punkty na parkiecie... Co się jednak stalo z Downingiem? Dlaczego zaginął i co wspólnego ma z tym Brygada Kruków, dawna lewacka grupa rewolucjonistów. I wreszcie jaki tak naprawdę jest cel umieszczenia Myrona w drużynie?

Myron znowu mnie wciągnął. To trzecia część jego przygód, tym razem traktująca o jego dawnych demonach. Coben dobrze stworzył tę postać. Pod wierzchnią warstwą cwaniaka-twardziela, za jakiego uchodzi Myron, skrywa się wrażliwy facet, oddany i bardzo ceniący sobie przyjaźń. Lubię go. Ma duże szanse być obok Harrego Hole i Wiedźmina Geralta moim książkowym kumplem. Bo Myron taki właśnie jest. Dobry z niego kumpel.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
155 31 210
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
zgłoś błąd zgłoś błąd