jabarij

Profil użytkownika: jabarij

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 5 dni temu
10
Przeczytanych
książek
81
Książek
w biblioteczce
3
Opinii
15
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 1 ksiązkę
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Zalety:
+ Szerokie ujęcie kontekstu historycznego i politycznego opisywanych wydarzeń,
+ Wykład dosyć suchy i beznamiętny,
+ Chronologiczny układ ułatwiający połknięcie całości jednym ciągiem,
+ Niemal brak typowej dla niektórych biografów maniery nadmiernego psychologizowania.

Wady:
- Lakoniczne potraktowanie tematu samych zbrodni Czerwonych Khmerów,
- Mało rozbudowana struktura książki (zbyt długie rozdziały, niemal brak podrozdziałów).

Jest to biografia bardziej w stylu akademickim niż sensacyjnym w tym sensie, że nie próbuje ani wybielać, ani też demonizować ponad miarę głównej postaci, a raczej stanowi suchy i dosyć rozbudowany wykład dot. historii ruchu Czerwonych Khmerów - w szczególności samego Pol Pota - w kontekście historii Kambodży. Szeroki zarys politycznych, kulturowych i religijnych uwarunkowań przedstawionych wydarzeń może nieco przytłaczać bogactwem - na pierwszy rzut oka nieistotnych - informacji, lecz stanowi niewątpliwą zaletę dla czytelników nieotrzaskanych w temacie XX-wiecznych Indochin. Dzięki temu otrzymujemy dość dobre i kompletne wytłumaczenie (wytłumaczenie, nie usprawiedliwienie) tego, co działo się w Kambodży od lat 30. XX wieku.

Najeżenie odnośnikami do źródeł niemal każdego twierdzenia budzi zaufanie, choć oczywiście dla mnie jako niehistoryka niemożliwą jest ocena wiarygodności tych odniesień. Autor oszczędnie korzysta z przypisów, co wg mnie jest zaletą - większość informacji jest w miarę łagodnie wpleciona w tekst właściwy, a przypisy są faktycznymi przypisami tzn. można, ale nie trzeba ich czytać i nie wpłynie to znacząco na odbiór treści. Struktura książki jest bardziej monograficzna niż podręcznikowa, co z kolei dla mnie stanowi wadę. Dobrze czyta się od deski do deski, ale późniejsze odnalezienie potrzebnych informacji może być kłopotliwe. Sytuację nieco ratuje silna chronologizacja - kolejne strony i rozdziały biegną zgodnie ze strzałką czasu.

Biografię tę oceniam wysoko, choć nie każdemu bym ją polecił. Jeśli ktoś chce się po prostu dużo dowiedzieć nt. najnowszej historii Kambodży, Indochin, ruchu Czerwonych Khmerów i samego Pola, to jak najbardziej polecam. Nie nadaje się ona jednak ani na podręcznik, ani jako lekka lektura, którą będziemy czytać z wypiekami na twarzy.

Zalety:
+ Szerokie ujęcie kontekstu historycznego i politycznego opisywanych wydarzeń,
+ Wykład dosyć suchy i beznamiętny,
+ Chronologiczny układ ułatwiający połknięcie całości jednym ciągiem,
+ Niemal brak typowej dla niektórych biografów maniery nadmiernego psychologizowania.

Wady:
- Lakoniczne potraktowanie tematu samych zbrodni Czerwonych Khmerów,
- Mało rozbudowana...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Budowa i skład przypominają trochę podręczniki szkolne. Niektóre rozdziały/podrozdziały są słabo zredagowane, a informacje w nich przedstawione trochę chaotycznie. Na razie brzmi to nie najlepiej, ale... powiedzmy sobie szczerze - jest to według mnie pozycja obowiązkowa, jeśli interesuje kogoś jej tematyka. Mnóstwo ciekawych informacji, grafik i zdjęć skompilowanych we w miarę zgrabny wykład popularnonaukowy. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że mimo charakteru popularnonaukowego, autor nie stroni od przedstawiania równań, wzorów i przykładowych obliczeń wielkości związanych z tematem. Równania te są oczywiście omówione przez autora wraz z wynikającymi z nich wnioskami, więc czytelnik niezainteresowany matematyką nie musi się trudzić na ich zrozumienie - wszystko jest wytłumaczone.

Budowa i skład przypominają trochę podręczniki szkolne. Niektóre rozdziały/podrozdziały są słabo zredagowane, a informacje w nich przedstawione trochę chaotycznie. Na razie brzmi to nie najlepiej, ale... powiedzmy sobie szczerze - jest to według mnie pozycja obowiązkowa, jeśli interesuje kogoś jej tematyka. Mnóstwo ciekawych informacji, grafik i zdjęć skompilowanych we w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka bardzo dobra. Autor dowodzi swoich tez dot. gospodarki planowej w sposób przekonywujący i z przytoczeniem wielu przykładów. Nie ukrywam jednak, że ja podzielam w większości poglądy autora na poruszane w książce kwestie, więc "Drogę do zniewolenia" czytałem po prostu ciekaw, co ma na ten temat do powiedzenia słynny ekonomista. Nie poleciłbym jednak tej książki osobie, którą chciałbym do gospodarki wolnorynkowej przekonać. Jest pisana trudnym językiem, często wręcz niepotrzebnie (według mnie) zbyt zagmatwanym. Skomplikowane wywody sformułowane w zdaniach wielokrotnie złożonych sprawiają, że trzeba mieć nieco samozaparcia, by przebrnąć przez pierwsze rozdziały. Po przyzwyczajeniu się do tego języka jest już lepiej, ale na pewno nie można powiedzieć, żeby była to pozycja lekka do pochłonięcia w jeden wieczór.

Książka bardzo dobra. Autor dowodzi swoich tez dot. gospodarki planowej w sposób przekonywujący i z przytoczeniem wielu przykładów. Nie ukrywam jednak, że ja podzielam w większości poglądy autora na poruszane w książce kwestie, więc "Drogę do zniewolenia" czytałem po prostu ciekaw, co ma na ten temat do powiedzenia słynny ekonomista. Nie poleciłbym jednak tej książki...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika jabarij

z ostatnich 3 m-cy

statystyki

W sumie
przeczytano
10
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
15
razy
W sumie
wystawione
10
ocen ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
51
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]