Grzegorz Jagosz 
https://www.finta.pl/user/kruk23, filmweb.pl/user/GrzegorzJagosz
Czytam, nałogowo. Nie potrafię nie czytać.
44 lat, mężczyzna, Żywiec, Bielsko-Biała, status: bibliotekarz, dodał: 310 książek i 19 cytatów, ostatnio widziany 18 godzin temu
Dodane cytaty
 • Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd. Z prądem płyną śmieci
  Zbigniew Herbert
 • Założyć bibliotekę to jak stworzyć życie
  Carlos María DomínguezDom z papieru
 • Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle.
  Oscar Wilde
 • Świat jest zły i jeszcze mu się to ułatwia
  Franz Kafka
 • Sądzę, że powinniśmy czytać tylko ten rodzaj książek, które nas ranią i przeszywają (…) Potrzebujemy książek, które wpływają na nas jak katastrofa, które głęboko nas zasmucają, jak śmierć kogoś, kogo kochaliśmy bardziej niż siebie samych, jak wygnanie go do lasu z dala od kogokolwiek, jak samobójstwo. Książka musi być siekierą dla zamarzniętego morza wewnątrz nas.
  Franz Kafka
 • Niechby sobie człowiek myślał, że inna wiara jest kiepska, ale nie powinien myśleć, że ten, co ją wyznaje, to koniecznie musi być wredny, niegodziwy i drański człowiek.
  Karel ČapekFabryka Absolutu
 • Bogowie bowiem dręczą śmiertelnych, ukazując im prawdę jedynie wtedy, gdy maja pewność, że nie zostanie przez nich pojęta.
  Jacek DehnelLala
 • Kobiety to ból głowy, a zarazem najlepsze, co mamy. Polityka za to jest okropna. Komuniści i naziści to potwory, a my, czyli ci dobrzy, jesteśmy tylko hołotą.
  Eduardo MendozaWalka kotów
 • Każdy wierzy tylko w swojego najlepszego Pana Boga , ale nie wierzy innemu człowiekowi, że on także wierzy w coś dobrego. Ludzie powinni najpierw wierzyć w ludzi, ufać im, a reszta sama się uładzi.
  Karel ČapekFabryka Absolutu
 • Judaizm, chrześcijaństwo i islam, wszystkie one ociekają pięknymi słówkami o łasce, dobroci i miłosierdziu, dopóki nie mają w ręku kajdan, krat, władzy, sal tortur i szubienic. Wszystkie te wiary, włącznie z religiami, które narodziły się w najnowszych czasach i do dziś urzekają wile serc, wszystkie one przychodziły, żeby przynieść nam zbawienie, a krótko potem przelewały naszą krew. Ja osobiście nie wierzę w naprawę świata. O nie. Nie wierzę w naprawę świata w żadnej postaci. Nie dlatego, jakoby świat był dla mnie idealny, bynajmniej, jest wypaczony, ponury i pełen cierpienia, ale każdy, kto zabiera się do jego naprawy, wkrótce nurza się w potokach krwi.
  Amos OzJudasz
 • - I dlatego tyle ich się nienawidziło wzajemnie i wymordowało - odezwał się ksiądz Joszt. - Wiecie, im większą ktoś ma wiarę, tym wścieklej gardzi tymi, co nie wierzą tak samo jak on. A przecie największą wiarą byłoby wierzyć w ludzi.
  - Każdy jest jak najlepiej usposobiony do ludzkości, ale do pojedynczego człowieka to już nie. Ludzkość zbawię, ale ciebie, bracie, zabiję. A to niedobrze, wasza wielebność. Świat będzie zły, dopóki ludzie nie zaczną wierzyć w ludzi.
  Karel ČapekFabryka Absolutu
 • A prawda jest taka, że cała potęga świata nie może zamienić wroga w przyjaciela. Można go zamienić w niewolnika, w przyjaciela nigdy. Całą potęgą świata nie zdoła pan zamienić fanatyka w człowieka oświeconego. Ani kogoś żądnego zemsty w bratnią duszę.
  Amos OzJudasz
 • Nie pamiętam już, któremu sławnemu pisarzowi należy przypisać twierdzenie, że literatura jest bezustannym rozmyślaniem o śmierci. Dodałbym: i o potędze Zła. W jednym i drugim wypadku literatura usiłuje zrozumieć niezrozumiałe, uchwycić nieuchwytne, rozjaśnić bodaj trochę "jądro ciemności". Ale postępuje zazwyczaj tak, jak gdyby wyraźna linia demarkacyjna oddzielała Życie od Śmierci, Dobro od Zła. A dla mnie ważne, jakkolwiek trudne do przeniknięcia, było i jest pogranicze, ta (żeby użyć porównania) conradowska "smuga cienia", która oznacza bezruch, martwe trwanie wśród zaczajonych żywiołów.
  Gustaw Herling-GrudzińskiGorący oddech pustyni
 • Nigdy nie mogłem pojąć tych, którzy wpierw żądają cudu, aby potem uwierzyć w Boga.
  Finn AlnæsKolos
 • Teraz jednak oświadczam: nie ma słów dość wielkich na to, aby dziękować człowiekowi, który naraził dla kogoś własne życie. Dlatego milcz.
  Nie istnieje dostateczny powód, dla którego można by żądać od kogoś narażania własnego życia w celu ratowania cudzego. Milcz więc i narażaj swoje własne.
  Nie ma żadnego uczciwego motywu działania poza samym działaniem. Wstań i działaj dla działania, a na razie milcz.
  Nie istnieje powód, który dostatecznie usprawiedliwiałby zabójstwo, nawet w obronie koniecznej. Zabij przeciwnika, który ci grozi, ale nie mów później, że miałeś prawo to zrobić. Dlatego milcz, zamknij się w sobie i żałuj - bolej, jeżeli możesz, nad swym wrogiem.
  Nie istnieje prawdziwe pociesznie dla tego, kto stracił kogoś drogiego. Dlatego niezależnie od wiary lub braku wiary ludzie opłakują swych najdroższych. Milcz więc i nikogo nie pocieszaj, nie próbuj rzeczy niemożliwej, nie bądź komarem drażniącym słonia, zostaw bolejącego samemu sobie.
  Nie ma na świecie takiego ciężaru, który mógłby przeważyć szalę obciążoną śmiercią. To co chcesz położyć na jednej szali, można zabrać, ale to, co jest na tej drugiej, zawsze będzie ją obciążać.
  Milcz więc. I wstań, kolosie!
  Finn AlnæsKolos
zgłoś błąd zgłoś błąd