Myśl inaczej

Robert Fryga Robert Fryga
17.02.2012
Okładka książki Steve Jobs Walter Isaacson Logo Patronat

Nie trzeba być fanboyem Apple - maniakiem produktów z przedrostkiem 'i' - aby mieć usprawiedliwienie dla lektury tej biografii. Bycie komputerowym geekiem też nie jest wymagane. Steve Jobs jest postacią interesującą nie tylko dlatego, że odniósł niebywały sukces zawodowy i ostatecznie przewodził jednej z największych firm technologicznych na świecie. Jest to przede wszystkim człowiek intrygujący, w pewien sposób genialny, jakiego niezwykle rzadko można spotkać w dzisiejszym świecie.

Steve Jobs był perfekcjonistą jedynym w swoim rodzaju. Nie istniały dla niego takie pojęcia jak 'dobre', 'bardzo dobre', 'niezbyt dobre'. Coś było albo doskonałe albo było gównem. W kwestiach wzornictwa, designu, projektu, wytwarzanych produktów funkcjonował w systemie zero-jedynkowym, odrzucając półśrodki dążył do najlepszego efektu, tworząc za każdym razem swoiste dzieła sztuki. Analogicznie dobierał pracowników w swojej firmie - albo człowiek należał do klasy A i był zawsze doceniany, albo był spychany do klasy B i w niesławie szybko usuwany z firmy. Był człowiekiem, u którego poszczególne cechy nie pasowały do siebie, a mimo to razem tworzyły postać niezwykłą; którego wszyscy zgodnie nienawidzili i jednocześnie podziwiali; u którego chcieli pracować i na którym się wzorować. "Think different" nie było tylko hasłem jego firmy, ale definiowało również jego samego. Czy da się powielić sposób działania Steve'a Jobsa i powtórzyć sukces Apple czy pozostanie to podręcznikowy niedościgniony wzór? Tego zbyt prędko się nie dowiemy, ale nawet bez chęci wzorowania się na nim, warto dogłębnie poznać tą postać. Tutaj mamy okazję zobaczyć Jobsa takiego jakim raczej nie chciałby być widziany: ze swoimi niedoskonałościami i sprzecznościami, postawą pozbawioną empatii, ale jednocześnie z nieporównywalną pasją dążącym do perfekcji w swoich dziełach.

Technicznie, książce nie można mieć nic do zarzucenia. Patrząc na ponad 700-stronicowe tomisko nie dziwi prawie 7-letni okres prac i ponad 40 przeprowadzonych wywiadów. Walter Isaacson w 100 procentach spełnił swoje zadanie. Napisał książkę perfekcyjną, nie będącą lukrowanym peanem ani też szkalującym zbiorem insynuacji. Chociaż Jobs jest postacią budzącą stosunkowo skrajne emocje, a przez pisarzy raczej jest tylko wychwalany (czasami już tylko potępiany), to tutaj autor ze znaczną dozą obiektywizmu pokazał obie strony jego charakteru. Uporał się świetnie również z chronologiczną kompozycją rozdziałów, gdzie na pierwszym planie otrzymujemy relację z życia prywatnego i rodzinnego Jobsa, systematycznie przeplataną epizodami korporacyjnymi. W ten sposób czytelnik jednocześnie dowie się wielu szczegółów z szalonej młodości Steve'a, ale również dostanie solidną porcję informacji nt. powstawania pierwszego Macintosha, iPoda czy iPhone'a. Nie lada wyczyn przy tak obszernym życiorysie Jobsa.

Potencjalny czytelnik stanie jednak przed trudnym wyborem. Którą publikację o Jobsie wybrać i dlaczego akurat tą Waltera Isaacsona? Argumentów 'za' mamy wiele i na pewno wśród nich jest kompleksowe i przemyślane podejście do tematu, a także postać samego autora, odpowiedzialnego za kilka innych biografii wybitnych postaci, które zyskały już uznanie w oczach krytyków. Jednak najważniejszych argumentem jest fakt, że jest to biografia Jobsa autoryzowana i zlecona właśnie przez samego Jobsa. Od roku 2004, kiedy to prezes Apple zlecił napisanie swojej historii, aż do połowy 2011 roku Isaacson miał dostęp do unikalnych materiałów, osób jak i samego Jobsa, którego nie miał nikt inny. Monopol na prawdę? Może nie, ale na pewno as w rękawie, który miał ostatecznie pomóc przebić się przez gąszcz (może) mniej wartościowych publikacji.

Dlaczego więc warto zabrać się akurat za tą książkę? Niech odpowiedzą będą słowa samego Jobsa:
„Kiedy się rozchorowałem, zdałem sobie sprawę, że kiedy umrę, inni ludzie będą o mnie pisać, nic o mnie nie wiedząc. Wszystko by pokręcili. Dlatego chciałem się upewnić, że ktoś wysłucha tego, co mam do powiedzenia.”

Robert Fryga