Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Zabójcza układanka

Autor recenzji:
Tytuł książki: Nie ufaj nikomu
Autor książki: Kathryn Croft
7,05 (427 ocen i 101 opinii)

Mia i jej córka Freya przeżyły już wiele. Śmierć męża i ojca odcisnęła ogromne piętno na ich rodzinie. Nie tylko przez wzgląd na samobójstwo Zacha, ale również na jego powód. Mąż Mii został oskarżony o romans ze studentką uczelni, na której wykładał oraz o jej brutalne zabójstwo. Ciała dziewczyny imieniem Josie nigdy nie odnaleziono, co nie przeszkodziło wielu ludziom opluwać Mii i jej rodziny za rzekomą zbrodnię Zacha.

Przez 5 lat od tych tragicznych wydarzeń Mia zdołała odbudować swoje życie. Pracuje jako psycholog we własnym gabinecie, spotyka się z Willem, który uwielbia jej córkę. Myślą więc o wspólnej przyszłości, choć Mia wciąż ma problem z zaufaniem innemu mężczyźnie. Duchy przeszłości nieustannie zaglądają jej przez ramię. I taki duch pewnego dnia pojawia się w jej gabinecie, młoda kobieta twierdząca, że jej mąż Zach nie popełnił samobójstwa. Odbudowane z trudem życie zaczyna chwiać się w posadach...

Mia zaczyna sprawdzać swoją klientkę Alison, która nie wydaje się być psychicznie stabilna. Wszystko wskazuje jednak na to, że jej partner, a zarówno kolega Zacha z uczelni jednak miał coś wspólnego z zamordowaną Josie. Komu może ufać Mia? Kto mówi prawdę a kto kłamie? Czy uda się znaleźć prawdziwego zabójcę? Jakie motywy kierują Alison, która po pięciu latach odnajduje Mię, aby w zawikłany sposób wmieszać się w jej życie, rozdrapać na nowo zabliźnione już rany? I jak Mia obroni teraz swoje nowe, stabilne życie, córkę, która nie ma pojęcia o zbrodniach ojca?

Kolejna na polskim rynku powieść Kathryn Croft, autorki „Córeczki", ponownie zaskakuje czytelnika. Nieszablonowy pomysł na intrygę, wiele zwrotów akcji i zaskakujące zakończenie, to tylko niektóre smaczki twórczości autorki. Tym razem Kathryn sięgnęła też po ciekawy zabieg literacki - przeplata równolegle historię obecną, pisaną z perspektywy Mii oraz przeszłą, pisaną z perspektywy kochanki Zacha, Josie. Gdy rozwikłanie przeszłości styka się z ujawnieniem motywów teraźniejszych bohaterów - uzyskujemy długo wyczekiwaną odpowiedź. Przeszłość i teraźniejszość splatają się w jedno, dopasowują do siebie jak puzzle, ukazując czytelnikowi mozaikowy obraz, mozolnie tkany dla nas przez autorkę. I ostatnia kropka nad i – zakończenie, które nie jest do końca zakończeniem, a które pozwala czytelnikowi tylko domyślać się, czy winni zostaną ukarani. Dopiszmy więc we własnej wyobraźni karę do zbrodni, której winowajcę tak subtelnie odkrywa nam autorka, dopiszmy we własnych głowach epilog tej powieści.

Gorąco polecam „Nie ufaj nikomu" wielbicielom zagadek, tutaj znajdziecie kolejnego przebiegłego mordercę, którego tożsamości nie sposób tak łatwo zgadnąć. Ta książka to doskonały kąsek na letnie popołudnia, w sam raz na nadchodzące szybkimi krokami wakacje!

Joanna Jurzyk

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Patronaty tygodnia

Nominowana do nagrody Arthura C. Clarke'a „Europa jesienią”, „Macbeth” w wersji Jo Nesbø lub „Aru Shah i koniec czasu” z nowej serii polecanej przez Ricka Riordana - to tylko niektóre z wielu książek, które ukazują się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Jest w czym wybierać, przekonajcie się sami!

Opinie czytelników

O książce:
Melancholia

Książka należąca do pozycji opisujących depresję (i choroby mające z nią pewne powiązania) w bardzo profesjonalnym stylu. Raczej trudna w odbiorze, sz...