Niniejszą publikacją Wydział Pedagogiczny WSH inauguruje wydawanie prac poświęconych różnym przejawom patologii społeczne w ramacj serii "Człowiek i zagrożenia". Pierwszy zeszyt rozpoczyna rozdział opracowany przez dr Martę Petrykowską poświęcony istocie pojęcia "patologia społeczna". Autorka nie tylko w sposób przejrzysty wyjaśnia, czym jest patologia, lecz prezentuje poglądy wybitnych socjologów - Mertona, Durkheima, Podgóreckiego. Lektura tego rozdziału będzie szczególnie przydatna studentom rozpoczynającym studia ze specjalnością resocjalizacja, choś nie tylko.
Dr Wiesław Bożejewicz prezentuje niektóre problemy związane z funkcjonowaniem sekt i destrukcyjnych kultów. Problem podejmowany przez dr Bożejewicza ma dwa wymiary- pierwszy to narastanie skali zjawiska ucieczki do sekt, drugi zaś to niebezpieczne mechanizmy psychomanipulacyjnego oddziaływania na młodych trafiających do sekt.
W trzeci rozdziale dr hab. profesor APS Józef Bednarek, jeden ze znawców obszaru mediów, prezentuje złożoną problematykę uzależnień cyberprzestrzeni, zwanych infoholizmem.
W kolejnym rozdziale dr Dariusz Sarzała opisuje jedną z najbarwniejszych a przy tym najbrutalniejszych subkultur - więzienną grypsę.
Zeszyt pierwszy kończy analiza problemu narkomanii, uwzględniająca jej szczególnie niebezpieczne aspekty - rozwój przestępczości narkotykowej oraz społecznej destygmatyzacji tej patologii.
W kolejnych zeszytach zostaną podjęte m.in. najważniejsze pojęcia i definicje z obszaru patologii społecznej, problemy hazardu, profilaktyki uzależnień, agresywnych subkultur młodzieżowych, pornografii, alkoholizmu i nikotynizmu, prawnych aspektów funkcjonowania sekt, mobbingu oraz korupcji.

źródło opisu: http://alejka.pl/patologie_spoleczne.html

źródło okładki: http://alejka.pl/patologie_spoleczne.html