Wpływ emocji na zdrowie. Twoje ciało, mówi, co czuje dusza

Tłumaczenie: Joanna Podhajska
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Your body speaks your mind. How your thoughts and emotions affect your health
978-83-7404-574-2
Asia

"Gdy jakiś narząd odmówi nam posłuszeństwa, wierzymy, że "usterkę" da się usunąć. Poddajemy się zabiegom operacyjnym, naświetlaniom albo zażywamy leki. Leczenie nie w każdym wypadku okazuje się skuteczne. Czasami leki mają tak silne działanie uboczne, że powodują jeszcze poważniejsze komplikacje; gdy zasadnicza dolegliwość zostanie usunięta, pojawiają się nowe problemy, wobec których lekarze bywają bezradni - krótko mówiąc, istnieją choroby, na które nie znaleziono jeszcze lekarstwa.
W dzisiejszych czasach powszechne są schorzenia wywołane przez stres. Coraz więcej osób uskarża się na migreny, bóle głowy, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, nadciśnienie, astmę, wzmożone napięcie mięśni i zmęczenie. Medycyna konwencjonalna nie potrafi leczyć stresu będącego przyczyną ogromnej liczby dolegliwości. Coraz powszechniejsza jest świadomość bezpośrednich związków łączących umysł i ciało - badaniem tych relacji zajmuje się psychoneurologia. Nie oznacza to negowania roli, jaką w występowaniu różnych dolegliwości odgrywają czynniki organiczne - nie ulega wątpliwości, że wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy wywołują choroby; podobne działanie mają też toksyczne odpady, promieniowanie i nieprawidłowości chromosomalne. A jednak, gdy w biurze szaleje grypa, nie wszyscy na nią zapadają, a nawet jeżeli, przebieg choroby jest inny u różnych osób. To, czy schorzenie w ogóle się u nas ujawni, dynamika procesu chorobowego i to, czy wyzdrowiejemy, w znacznej mierze zależy od naszego stanu psychicznego i emocjonalnego. To ważna książka, dzięki której odkryjemy, że nasze ciało i umysł są ściśle ze sobą powiązane. Autorka z ogromną przenikliwością i intuicją wyjaśnia, jak myśli i uczucia wpływają na funkcje naszego ciała; pokazuje także, w jaki sposób możemy wykorzystać wiedzę na ten temat w procesie samouzdrawiania. Tu znajdziesz inspirację i dowiesz się:
jaki wpływ na zdrowe mają stany psychiczne i emocjonalne
z jakimi częściami ciała i narządami związane są określone uczucia i emocje oraz jakie choroby mogą one wywoływać
jaki jest związek między nierozwiązanymi problemami a zdrowiem, a także - czego potrzeba, aby proces uzdrawiania mógł się rozpocząć
jak wykorzystać siłę umysłu i uczuć do uzdrowienia ciała, posługując się twórczą wizualizacją, relaksacją i medytacją
jak kontrola oddechu, ruch i środki stosowane w medycynie komplementarnej mogą się przyczynić do uzdrowienia psychiki i emocji
Debbie Shapiro od ponad 20 lat zajmuje się jogą, psychologią, językiem psychosomy oraz medytacją buddyjską. Owocem jej studiów i zainteresowań są publikacje dotyczące roli, jaką w procesie uzdrawiania odgrywają umysł, emocje i umiejętność słuchania własnego ciała. Debbie i Eddie Shapiro są uznanymi w świecie nauczycielami duchowymi."

źródło opisu: Klub Dla Ciebie, 2007

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/

Ikki | 2011-05-08

W czasach, gdy na jednej ulicy mamy do wyboru kilka aptek i tyle cudownych środków na nasze bolączki, jest to ważna pozycja, która przypomina jak wiele zależy również od nas samych, od sposobu myślenia i podejścia do niektórych spraw. To nie jest lektura, którą czyta się "od deski do deski", czytana na wyrywki również może spełnić swoją rolę. Książka jest tak skonstruowana, że z łatwością znajdziemy w niej to, co akurat nas interesuje w danym momencie. Warto ją mieć pod ręką i w odpowiednim czasie sięgnąć do niej. Pomaga lepiej zrozumieć siebie, zadaje pytania, skłania do własnych przemyśleń, naprowadza. Polecam każdemu, a zwłaszcza osobom, które uskarżają się na powracające dolegliwości, może tu znajdą odpowiedź.

Ines | 2016-01-24
Margerytka | 2013-12-21