Wirusy, plagi i dzieje ludzkości

Tłumaczenie: Stanisław Dubiski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Viruses, plagues and history
choroby, immunobiologia
yokopoko

Książka Michaela Oldstone’a – profesora immunobiologii wirusów z Instytutu Scrippsa – stanowi przegląd tych najstraszliwszych zabójców o najmniejszych w przyrodzie rozmiarach. Mowa w niej m.in. o pokonanych już wirusach prawdziwej ospy i polio, a także o stale zbierających śmiertelne żniwo wirusach żółtej febry, Ebola czy HIV. Osobny rozdział poświęcony jest najbardziej tajemniczym czynnikom chorobotwórczym – prionom. Oldstone wyjaśnia, jakie cechy tych szczególnych form życia umożliwiają im dokonywanie tak wielkich spustoszeń w ludzkich organizmach, jak nasze siły odpornościowe zmagają się z ich atakiem i dlaczego niekiedy tak trudno jest znaleźć skuteczną przeciw nim szczepionkę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Pucka69 | 2012-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Temat interesujący - potraktowany jednak w bardzo naukowy sposób i jakoś tak nudno napisany. Niewykluczone że jestem po prostu laikiem. Spodziewałam się czegoś w rodzaju Thorwalda, zawiodłam się niestety.

Cóż, niewątpliwie to nie jest Thorwald ;-). I niczego podobnego po książce nie oczekiwałem. Mam w zwyczaju książki, które kupuję nieco przekartkować, przeczytać „zajawkę” na okładce i spis treści. Wystarczyło zobaczyć zdjęcia (nota bene niewyraźne i byle jakie – ale to nie wina autora a kolejny przykład kastracji ilustracyjnej w polskich tłumaczeniach), żeby wiedzieć, że ksiązka będzie bardziej naukowa niż popularna. Chyba nikt by nie przypuszczał, żeby w książce w stylu Thorwalda autor zamieszczał zdjęcia elektronowe wirusów czy mapki epidemiologiczne.
Ale niech tam… przeczytałem i oto mam książkę, która zasili chyba aukcje Allegro. Być może moja niewysoka ocena jest po części efektem lektur o podobnym temacie w całkiem niedalekiej przeszłości. W tym roku to już czwarta pozycja o chorobach zakaźnych, jakie czają się na nas w różnych miejscach. Książce zupełnie brakuje dziennikarskiego zacięcia w stylu „Strefy skażenia” czy „Tajemniczych chorób współczesnego świata”. Ta druga była...

Olus | 2018-06-30
esic1308 | 2017-04-25