Czas, miłość, pamięć. Wielki biolog i jego poszukiwanie genezy zachowań

Tłumaczenie: Zofia Łomnicka
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Time, Love, Memory: A Great Biologist and His Quest for the Origins of Behavior
genetyka
Barbara

Czas, miłość, pamięć to pojęcia, którymi do niedawna zajmowali się raczej filozofowie, nie zaś biolodzy. Zmieniło się to wtedy, gdy odkryto strukturę DNA, a naukowcy zainteresowali się wpływem kodu genetycznego na życie ludzi. Jedną z ważniejszych ról w tej swoistej rewolucji odegrał Seymour Benzer - fizyk, biolog, genetyk, nowatorski naukowiec, a zarazem niezwykły człowiek. To właśnie za sprawą prowadzonych przez niego badań na muszkach owocowych nastąpił przełom w myśleniu o związku między genami a zachowaniem ludzi. Jonathan Weiner przedstawia historię tego wyjątkowego przedsięwzięcia, a także osobiste losy jego pomysłodawcy. Biologia jest w tej książce punktem wyjścia do rozważań na temat etyki, filozofii i socjologii. Badania z maleńką muszką owocową sprowokowały pytania o granice, do jakich może posunąć się inżynieria genetyczna, a także o to, czy ludzie mają jeszcze wolną wolę, czy też są już tylko więźniami swoich genów.
JONATHAN WEINER - popularyzator nauki, autor wielu artykułów w „New Yorker”, „New York Times”, „New Republic” oraz „Washington Post”, laureat nagrody Pulitzera (za „Dziób zięby”). Książka „Czas, miłość, pamięć” została uhonorowana nagrodą National Book Critics Circle Award.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/