Laborem exercens. O pracy ludzkiej

Okładka książki Laborem exercens. O pracy ludzkiej
Jan Paweł II (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM religia
116 str. 1 godz. 56 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
116
Czas czytania
1 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
838620480X
Tagi:
dokumenty Kościoła encyklika papież praca aspekt religijny
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
492
349

Na półkach:

Encyklika „Laborem Exercens”, świętego Jana Pawła II, stanowi kolejną część z cyklu dokumentów papieskich o kwestiach społeczno-gospodarczych. Cykl ów zapoczątkował papież Leon XIII swoją arcyważną pracą o tytule „Rerum Novarum”.

Kwestia społeczno-gospodarcza jest zdecydowanie tematem dość wrażliwym, zważywszy na mnogość cytatów Biblijnych, które podchodzą do tego tematu w sposób zarówno kompleksowy, ale również różnorodny. Nie sposób przypomnieć pewnego ważnego zdania z Biblii, umieszczonego i często powielanego w tej encyklice, dotyczącego zadań ludzkich : ”Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.” (Rdz 1, 28). Na tej sentencji papież opiera w znacznej mierze swą argumentacje.

Święty Jan Paweł II szczególną uwagę zwraca na interakcję między posiadaczami kapitału a robotnikami. Wyżej wspominani robotnicy powinni stanowić podmiot, a nie jeden ze środków produkcji. Ustanawiając ich przedmiotami, dokonujemy aktu odczłowieczenia. Człowiek bowiem jest twórcą i inicjatorem wszelkiej działalności, zatem środki produkcji ze swej natury są mu podporządkowane. Własność prywatna natomiast stanowi niezbędny atrybut, dzięki któremu człowiek aktywnie uczestniczy i czuje się w pełni przydatny w procesach twórczych.

Niestety polski papież legitymuje instytucje i poczynania, które nie powinny istnieć w zdrowym organizmie gospodarczym. Jan Paweł II bowiem uważa, że powinny istnieć instytucje, zajmujące się działaniem zmniejszającym skutki bezrobocia. Owe widzenie jest jednak krótkowzroczne. Wszak jedną z głównych przyczyn bezrobocia są podatki, utrudniające proces efektywnego oszczędzania, a instytucje, które proponuje papież, przyczyniają się do wzrostu fiskalizmu, ponieważ skądś trzeba wziąć pieniądze na ich funkcjonowanie. Urzędnicy pracujący w tych organach, zajmują się częstokroć niepotrzebną, a wręcz szkodliwą pracą, utrudniając działalność w produktywnym sektorze prywatnym. Zastanówmy się, czy w interesie ludzi pracujących w Powiatowym Urzędzie Pracy są poczynania dążące do ograniczania bezrobocia? Nie sądzę, zważywszy na fakt, że w takim, bądź co bądź, korzystnym przypadku, stracą oni pracę. Zasiłki i emerytury to także niezbyt fortunny pomysł, gdyż nie stanowią żadnego bodźca do oszczędzania. Prowokują zaś konsumpcję, nierzadko nadmierną, którą Kościół katolicki słusznie potępia. Warto w tym momencie przypomnieć Przypowieść o talentach, w której jednoznacznie chwalone są oszczędności, które są pierwszym ogniwem dobrobytu. Benefity również powodują zdziecinnienie mas oraz zniechęcają do pracy, a emerytury są jedną z istotnych przyczyn kryzysu demograficznego, uzależniając przyszły byt od państwa. Z przykrością muszę przyznać, że stanowisko Kościoła w tej sprawie może stanowić fundament do wzrostu znaczenia partii etatystycznych, socjalistycznych czy, co gorsza, komunistycznych.

Niemniej w sferze aksjologicznej jest to wartościowa praca.

Encyklika „Laborem Exercens”, świętego Jana Pawła II, stanowi kolejną część z cyklu dokumentów papieskich o kwestiach społeczno-gospodarczych. Cykl ów zapoczątkował papież Leon XIII swoją arcyważną pracą o tytule „Rerum Novarum”.

Kwestia społeczno-gospodarcza jest zdecydowanie tematem dość wrażliwym, zważywszy na mnogość cytatów Biblijnych, które podchodzą do tego tematu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    70
  • Chcę przeczytać
    35
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    2
  • Dokumenty Kościoła
    2
  • Religijne
    2
  • 2018
    1
  • Do 1999
    1
  • CHRZEŚCIJAŃSKIE
    1
  • Teologia, religia, wierzenia, mitologie, krytyczna analiza, religioznawstwo, świadectwa wiary, pisma mistyczne, ufolodzy, sekty, masoneria
    1

Cytaty

Więcej
Jan Paweł II (papież) Laborem exercens. O pracy ludzkiej Zobacz więcej
Jan Paweł II (papież) Laborem exercens. O pracy ludzkiej Zobacz więcej
Jan Paweł II (papież) Laborem exercens. O pracy ludzkiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także