Podchorąży, wojna i ślepy los

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pamiętniki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
8 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
sskot

Relacja podchorążego WP, który dostawszy się do niewoli niemieckiej podczas walk wrześniowych 1939 r., potem sześciokrotnie podejmował ucieczki z obozów. Szósta ucieczka zakończyła się sukcesem dzięki pomocy belgijskiego ruchu oporu. [MON, 1974] Od Autora: Książka "Podchorąży, wojna i ślepy los" ma charakter suchej relacji, a nie opisu literackiego. Wszystkie opisane w niej zdarzenia są...

[MON, 1974]

Od Autora:

Książka "Podchorąży, wojna i ślepy los" ma charakter suchej relacji, a nie opisu literackiego. Wszystkie opisane w niej zdarzenia są prawdziwe i rzeczywiście miały miejsce w latach 1938-1944, a wiele osób, które były świadkami tych zdarzeń, przeżyło szczęśliwie wojnę i może ich autentyczność poświadczyć. Fakt ten podkreślam szczególnie mocno, w czasie bowiem opisanych sześciu moich ucieczek z niewoli niemieckiej w latach 1942-1943 spotykałem sytuacje tak nieprawdopodobne, że mogłyby budzić niejedną wątpliwość. W pamiętniku przedstawiłem to, co zaobserwowałem, przeżyłem i przemyślałem w czasie służby wojskowej, w walkach tragicznego września 1939 roku oraz w latach niewoli niemieckiej, kiedy to sześć razy usiłowałem wyrwać się spoza drutów obozów, co wreszcie zostało uwieńczone powodzeniem w lipcu 1943 roku. W końcowym rozdziale wspomnień ukazałem swój udział w działaniach Armee Secrete Belge na przełomie lat 1943-1944.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: www.bialykruk.com.pl

Jacek | 2013-06-26
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Doskonała, bardzo ciekawa, niezwykle realistyczna, pamiętnikarska opowieść o losach prawdziwego żołnierza. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Napisana prostym językiem, bez patosu i propagandy, bez psychologicznych rozważań. Polecam wszystkim!

Michał | 2015-07-23
Przeczytana: 2006 rok