Lenino 1943

Okładka książki Lenino 1943
Kazimierz Sobczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Historyczne Bitwy historia
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8311070032
Tagi:
Historyczne Bitwy Wojskowość Bitwy
Średnia ocen

                5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rocznik Mazowiecki t. I Stanisław Berezowski, Franciszek Dziedzic, Bronisław Gołębiowski, Ryszard Halaba, Stanisław Herbst, Czesław Kałużny, Józef Kazimierski, Nora Krusze, W. Kulma, Jerzy Kwejt, Henryk Landesberg, Witold Lissowski, Ryszard Manteuffel, Tadeusz Mazurek, Stanisław Misztal, Joanna Pękala, Antoni Rajkiewicz, Zygmunt Rudolf, Magdalena Ślusarczyk, Kazimierz Sobczak, Bolesław Strużek, Bronisław Syzdek, Andrzej Szpakowski, H. Wejna, Zdzisław Woroniecki, Adam Zwoliński
Ocena 0,0
Rocznik Mazowi... Stanisław Berezowsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Data wydania - rok 1983 - niewiele wyjaśnia. Co prawda to ciągle PRL, ale jednak jego schyłkowa postać. Nie ma więc prymitywnej propagandy, ale nadal jest oficjalna wersja dziejów najnowszych. I ciekawostka - już nie cytuje się (dawno) Stalina czy (ostatnio) Breżniewa, mamy raczej patriotyczny komunizm. Dlatego cytowany jest sam Wojtek, czyli Jaruzelski...
Poważnie. Książka składa się z kilku rozdziałów i trzech różnych partii. Na początek - ogólna sytuacja polityczna, powstanie 1 Dywizji Piechoty, braterstwo broni z Armią Czerwoną i ideały komunistów powołania do życia tzw. sprawiedliwej Polski. Wszystko zgodne z oficjalną wykładnią dziejów PRL i radosnym przyjmowaniem nowej władzy. Inaczej mówiąc możemy potraktować te partie książki jako wymiar propagandy komunistycznej, specyficznego języka i udowadniania wyższości jedynie słusznego ustroju i jedynej drogi do niepodległości. O rzetelności historycznej tekstu nie ma co marzyć. To czysta ideologia.
Druga część opisuje struktury dywizji, stany osobowe i sprzęt, metody szkolenia, przygotowania do bitwy i wreszcie przebieg samej bitwy. Pomijając wtręty ideologiczne możemy potraktować tę część jako względnie solidne opracowanie historyka wojskowości. Pojawia się nawet próba ukazania błędów dowództwa (radzieckiego też), braków wykorzystania sprzętu, braku współdziałania z sąsiednimi jednostkami, nawet wątek o znikomy w gruncie rzeczy znaczeniu tego odcinka frontu. Szkoda, że zabrakło jednoznacznego pokazania - z punktu widzenia wojskowego - całokształtu zmagań, zamąconego sloganami o bohaterstwie i ofiarności oficerów i żołnierzy.
Końcówka to próba oceny i tu wracamy do początkowego obrazu ideologicznego potraktowania wyników walk i ich dalekich i bliskich skutków.
Czy warto było w ogóle to czytać? Jeśli o mnie chodzi - tak. Po wielu latach mogłem sobie przypomnieć nowomowę pisania o historii w latach PRL-u. Na dobrą sprawę to świetne źródło historyczne o sposobie pisania o historii kilkadziesiąt lat temu. Ale jeśli chodzi o samą bitwę - to miejmy nadzieję, że w serii Bellony ukaże się kiedyś jej rzetelny opis i ocena. Bo na pewno nie jest tym książka Sobczaka.

Data wydania - rok 1983 - niewiele wyjaśnia. Co prawda to ciągle PRL, ale jednak jego schyłkowa postać. Nie ma więc prymitywnej propagandy, ale nadal jest oficjalna wersja dziejów najnowszych. I ciekawostka - już nie cytuje się (dawno) Stalina czy (ostatnio) Breżniewa, mamy raczej patriotyczny komunizm. Dlatego cytowany jest sam Wojtek, czyli Jaruzelski...
Poważnie. Książka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    30
  • Chcę przeczytać
    20
  • Posiadam
    18
  • Historia
    5
  • Historyczne Bitwy
    4
  • Wojskowość
    2
  • Ulubione
    2
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
    1
  • Historia i inne
    1
  • Oddam / sprzedam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lenino 1943


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne