Blueberry. Integral 1. Człowiek za srebrną gwiazdą.Kopalnia zaginionego Niemca.Widmo ze złotymi kulami.

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Blueberry (tom 6-11-12) | Seria: Plansze Europy
Wydawnictwo: Egmont Polska
Blueberry
komiks
komiksy
Lucyfer

Seria westernowa współtworzona przez słynnego Moebiusa, który w przypadku tego cyklu używa pseudonimu Gir. Ukazuje przygody Mike'a Blueberry'ego, amerykańskiego porucznika hulaki, awanturnika i hazardzisty, z trudem podporządkowującego się rygorom armii Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie jest szlachetny i skłonny do najwyższych poświęceń. Seria składa się z 28 tomów podzielonych na kilka podcykli, z których każdy opowiada o innym etapie życia głównego bohatera. Seria ta jest uznawana za czołowe europejskie osiągnięcie w dziedzinie komiksu westernowego.

W albumie znajdują się trzy części serii:

- 6. Człowiek ze srebrną gwiazdą (L'homme a l'étoile d'argent),
- 11. Kopalnia zaginionego Niemca (La Mine de l'Allemand perdu),
- 12. Widmo ze złotymi kulami (Le Spectre aux balles d'or).

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl

giera | 2015-11-21

(...) w pierwszym integralu mamy trzy historie: „Człowiek ze srebrną gwiazdą” to oryginalnie piąty tom cyklu, dwie następne opowieści: „Kopalnia zaginionego Niemca” i „Widmo ze złotymi kulami” to dziesiąta i jedenasta odsłona przygód Blueberry'ego. Historie nawiązują do typowych, schematycznych i ogranych motywów westernowych. Nie należy jednak zapominać, że mamy do czynienia z klasykiem pełną gębą. I coś, co współcześnie trąci myszką, 50 lat temu niekoniecznie było takie typowe.

Akcja wiernie oddaje realia Dzikiego Zachodu, dzieje się niewiele po Wojnie Secesyjnej. W pierwszej opowieści niesforny porucznik Blueberry zostaje wysłany przez przełożonego do Silver Creek. Mieszkańcy tego małego miasteczka są terroryzowani przez bandziorów, a każdy kolejny szeryf ma bardzo krótkie życie. Dwa kolejne epizody są ze sobą powiązane i opowiadają o tym, jak niejaki Werner Amadeus Luckner cięgnie przez pustynię opanowaną przez Apaczów garstkę bohaterów. Oni podążają za nim, bo podobno gdzieś...

kendo777 | 2014-03-26
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 24 marca 2008

Integral zbiera tomy 6, 11 i 12 serii Blueberry.
Czytałem dawno temu. Na Allegro osiąga cenę ok 300 zł, dlatego będzie o to ciężko. :)

irman | 2016-10-15
Na półkach: Komiks Western, Przeczytane