Nowa Atlantyda i Z Wielkiej Odnowy

New Atlantis
83-7001-870-X
klasyka
Deimon

Nowa Atlantyda - utopijna powieść autorstwa Francisa Bacona, napisana w 1623 roku. Inspiracją dla tematyki powieści było dzieło Christianopolis autorstwa J.V. Andreae. Opisuje mityczną krainę, Bensalem, która miała być zlokalizowana na zachodnim wybrzeżu Ameryki. Podstawą społeczeństwa są tam małżeństwa i rodziny. Mieszkańcy wykazujący się najwyższym stopniem inteligencji uczęszczają do...

Opisuje mityczną krainę, Bensalem, która miała być zlokalizowana na zachodnim wybrzeżu Ameryki. Podstawą społeczeństwa są tam małżeństwa i rodziny. Mieszkańcy wykazujący się najwyższym stopniem inteligencji uczęszczają do szkoły zwanej Dom Salomona, gdzie przeprowadzają eksperymenty, których celem jest poznanie natury.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: www.atticus.pl

gorzka | 2014-07-02
Przeczytana: czerwiec 2014

W moim wydaniu dzieła Bacona zawarto tylko "Nową Atlantydę", którą przeczytałam z zainteresowaniem i przyjemnością. Towarzyszące lekturze odczucia nasuwały mi skojarzenia z czytaniem przygodowej powieści, w której zbłąkani i zatrwożeni rozbitkowie trafiają do mitycznej, zasobnej krainy. Ich początkowe przerażenie oraz niepewność zamieniają się z czasem w podziw i szacunek.
Niestety, lektura urywa się w całkiem ciekawym miejscu, gdyż autorowi nie starczyło czasu na dokończenie dzieła. Szkoda, bo czytelnik pozostaje z uczuciem lekkiego niedosytu.
Warto też wspomnieć o bardzo ciekawym wstępie pióra Wiktora Kornatowskiego, poprzedzającym "Nową Atlantydę". Redaktor przybliża nam sylwetkę angielskiego filozofa a także kontekst powstania utopii, który wiele wyjaśnia.
Jeśli ktoś jest ciekaw starej książki z "zapiskami" zbłąkanych rozbitków to zachęcam Was do lektury słowami sekretarza F. Bacona:
"Czytaj i bądź zdrów!".

Mikołaj | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Dla osób zainteresowanych motywem utopii, ale moim zdaniem, mimo to, warto przeczytać. Lektura krótka i przyjemna.

Mea-Libri | 2016-11-30
mariuszf8 | 2016-02-17