Nowa Atlantyda i Z Wielkiej Odnowy

1995-01-01
837001870X
Wiktor Kornatowski, Jan Wikarjak
Franciszek Bacon Filozofia Nowożytność Filozofia nowożytna

Niestety, lektura urywa się w całkiem ciekawym miejscu, gdyż autorowi nie starczyło czasu na dokończenie dzieła. Szkoda, bo czytelnik pozostaje z uczuciem lekkiego niedosytu.
Warto też wspomnieć o bardzo ciekawym wstępie pióra Wiktora Kornatowskiego, poprzedzającym "Nową Atlantydę". Redaktor przybliża nam sylwetkę angielskiego filozofa a także kontekst powstania utopii, który wiele wyjaśnia.
Jeśli ktoś jest ciekaw starej książki z "zapiskami" zbłąkanych rozbitków to zachęcam Was do lektury słowami sekretarza F. Bacona:
"Czytaj i bądź zdrów!".

W moim wydaniu dzieła Bacona zawarto tylko "Nową Atlantydę", którą przeczytałam z zainteresowaniem i przyjemnością. Towarzyszące lekturze odczucia nasuwały mi skojarzenia z czytaniem przygodowej powieści, w której zbłąkani i zatrwożeni rozbitkowie trafiają do mitycznej, zasobnej krainy. Ich początkowe przerażenie oraz niepewność zamieniają się z czasem w podziw i szacunek....

Dla osób zainteresowanych motywem utopii, ale moim zdaniem, mimo to, warto przeczytać. Lektura krótka i przyjemna.

• Do kupienia
  • Filozofia