Wstęp do nauki o państwie i prawie

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
8373062025
prawo, państwo
KoZa

Jest to podręcznik dla studentów pierwszego roku studiów na wydziałach prawa. Jego zadaniem jest nauczenie studentów podstawowych pojęć i zasad dotyczących państwa i prawa, które mają zastosowanie we wszystkich dyscyplinach nauk prawnych, a zwłaszcza w dogmatyce prawa. Wykłady mają dostarczyć adeptom studiów prawniczych podstawowego aparatu myślowego; przyczynić się do przyswojenia sobie przez studentów takich pojęć i zasad, które są niezbędne do studiowania dyscyplin prawniczych o charakterze praktycznym.

Wykłady ze wstępu do nauki o państwie i prawie są podzielone na dwie części. Pierwsza część obejmuje podstawowe zagadnienia z teorii państwa, część druga dotyczy podstawowych zagadnień z teorii prawa. W pierwszej części zostaną omówione następujące zagadnienia: (a) odpowiedzi na pytanie, co to jest państwo, czyli definicje państwa; geneza państwa, suwerenność jako istotny atrybut państwa, klasyfikacje państw, aparat państwowy; (b) relacje między państwem a innymi podstawowymi grupami życia społecznego: państwo a naród, państwo a Kościół; (c) systemy polityczne, systemy partyjne. W drugiej części następujące zagadnienia: (1) co to jest prawo; jakie są filozoficzne koncepcje prawa; (2) budowa normy prawnej; (3) norma prawna a przepis prawny; (4) pojęcie stosunku prawnego i jego elementy składowe (podmiot stosunku prawnego, przedmiot, uprawnienia-obowiązki, fakty i zdarzenia prawne); (5) źródła prawa; (6) system prawa; (7) wykładnia prawa; (8) stosowanie prawa; (9) praworządność.

źródło opisu: http://www.kul.com.pl/index.php?products=product&prod_id=240

apple_90 | 2015-11-23