Sztuka pianistyczna. Notatki pedagoga

Ob iskusstve fortep'ânnoj igry
muzyka, fortepian, kompozycja, richter
muzyka
Piotr

Początkowo właściwie nie myślałem o wydaniu moich notatek — była to raczej swobodna rozmowa ze znajomymi, z uczniami; stąd zapewne nieodpowiedni styl i ton mojej książki w stosunku do tego, czego oczekuje się od pracy metodycznej... ale uczciwie przyznaję, że nie jestem — i nigdy nie będę — teoretykiem-metodykiem. Opowiadałem po prostu o moim doświadczeniu życiowym i przy sposobności rozmyślałem.

Nigdy nie mogłem zrozumie jak można technikę gry na fortepianie całkowicie oddzielać od sztuki, tj. muzyki, i pisać o nich specjalną pracę. Można dokładnie znać wszystkie zasady gry na fortepianie jako procesu fizjologicznego, a przy tym zupełnie nie znać pianistyki jako sztuki.
Jak zapewne czytelnik zauważył, starałem się pobudzić go dalszych i samodzielnych rozważań, uważałem, że moja książka, której w duchu nie nazywam książką, ale szkicem, może i winna nadać kierunek myśleniu czytającego.
W książce tej (jak i w pracy pedagogicznej) starałem się przede wszystkim rozbudzić umiłowanie muzyki.

Fragment z przedmowy autora do drugiego wydania „Sztuki Pianistycznej" (Moskwa 1961).

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1970

źródło okładki: http://www.atticus.pl

lambada | 2016-10-03
Przeczytana: 2012 rok

"Sztuka pianistyczna" Neuhausa to swoista Biblia dla pianistów. Henryk Neuhaus, jeden z najwybitniejszych pedagogów w świecie pianistyki, porusza w swej książce najważniejsze zagadnienia dotyczące gry na fortepianie: w kolejnych rozdziałach omawia artystyczny obraz utworu muzycznego, rytm, dźwięk, technikę, aplikaturę i użycie pedału, a także pisze o roli pedagoga i krótko o działalności koncertowej pianistów. Myślę, że kolejność rozdziałów ma tu spore znaczenie. Jest to książka do przeczytania od deski do deski, do której często się wraca. Chyba nie trzeba zbytnio przekonywać pianistów, że jest to dla nich lektura obowiązkowa!

dagacz | 2015-11-16
Przeczytana: 14 stycznia 2016