9 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Physical Universe
83-7255-173-1
Układ Słoneczny, fizyka
Agnieszka

Książka Franka Shu, profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, należy do najsłynniejszych podręczników akademickich, a już na pewno jest jednym z najlepszych wprowadzeń do astronomii i astrofizyki. Czytelnik znajdzie w niej pełen przegląd najważniejszych faktów obserwacyjnych dotyczących ciał niebieskich - od planet Układu Słonecznego przez gwiazdy po kwazary i rozszerzający się Wszechświat - ale przegląd uporządkowany i wyjaśniony poprzez zastosowanie doń fundamentalnych praw fizyki współczesnej - klasycznej, kwantowej i relatywistycznej. W tym sensie książka ta ukazuje jedność Wszechświata i tłumaczy, na czym polega wielka przygoda człowieka, poszukującego w przyrodzie ogólnych zasad, i to na skalę kosmologiczną. Oryginalną cechą wykładu Shu jest również podjęcie rozważań na temat istnienia życia we Wszechświecie.
Tekstowi głównemu towarzyszą liczne zdjęcia, ryciny i wykresy, a także problemy do samodzielnego rozwiązania (w których autor dyskretnie prowadzi czytelnika do właściwego wyniku). Polskie wydanie zawiera też uzupełnienia, napisane przez astronomów i astrofizyków z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie i doprowadzające wywód Shu do początków 2003 roku.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Kamil | 2016-03-17
Przeczytana: 16 marca 2016

Najlepszy podręcznik jaki kiedykolwiek czytałem. Mimo akademickiego charakteru czyta się go przyjemniej niż wiele książek stricte popularnonaukowych. Wiedza prezentowana jest w sposób przyjemny i uporządkowany, a nacisk autor kładzie na ukazaniu jedności praw fizyki rządzących na różnych poziomach Wszechświata. Świetnym dodatkiem do czystych informacji są także problemy do fizyczne do rozwiązania lub rozważenia przez czytelnika oraz przedstawiany po każdej części książki krótki komentarz filozoficzny.
Dużą zaletą jest także interdyscyplinarność, nieczęsta w czasach rosnącej specjalizacji. Rozdziały dotyczące biologii, astrobiologii czy rozważań na temat inteligencji we Wszechświecie są tak samo pasjonujące jak te poświęcone astronomii i astrofizyce.

Hominid | 2015-09-05
Wojtek | 2015-08-02