Regulowana gospodarka rynkowa

Wydawnictwo: Wolters Kluwer
biznes, finanse

Podręcznik zawiera opis najważniejszych zasad i narzędzi stosowanych przez państwo w ramach polityki ekonomicznej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku Polski i Unii Europejskiej. Szczegółowo omówiono istotę, cele i funkcje poszczególnych elementów polityki gospodarczej: polityki antyinflacyjnej, polityki prywatyzacyjnej, polityki rolnej, polityki przemysłowej, polityki regionalnej, procesów sanacyjnych, funkcjonowania sektora publicznego, funkcjonowania różnego rodzaju giełd. Autorzy przedstawiają w zarysie historię polityki gospodarczej w formie analizy podejść szkół myśli ekonomicznej do określania roli państwa w gospodarce. Temat ten przybliżą rozważania na temat różnych teorii wzrostu gospodarczego oraz przejścia od hegemonii władzy państwowej do konkurencji ze strony kapitału jako władzy. Osobne miejsce poświęcono prezentacji ordoliberalizmu niemieckiego i społecznej gospodarki rynkowej.